
Kristina1995
Kvinna ·
28 nov, 2017
Orolig över mina ärr, BILD!
BröstförstoringDet är nu en månad sen op. Mina ärr ser fortfarande inte bra ut, vänster bröst är värre än höger. Skulle någon vilja ta en titt på min bild och ge mig lite tips? Har mailat min kirurg, hoppas jag får komma in o visa upp det snarast. Jätte orolig för att få nekros. PS, det mörka på vänster ärr är en sårskorpa!
Sortera efter
Apelsin
Kvinna ·
28 nov, 2017
Hej Kristina,
jag tror du gör rätt i att söka läkaren. På bilden syns ju ingen infektion, så det behöver inte vara någon fara alls. Däremot ser det öppet ut och det är ju inte så bra för då kan det ju komma in bakterier. Låt dem hjälpa dig, jag skulle tro att du behöver ett skyddande förband. Hoppas det snart känns bättre för dig. Kramar/
Gilla
Annahpanna
Kvinna ·
29 nov, 2017
Min kompis hade likadant. Hennes klinik sa att det inte var någon fara och att hon skulle lägga på en kompressor
Gilla
May88
Kvinna ·
29 nov, 2017
Du borde prata med din kirurg. Det ses suspicious ut, och jag tror att någon borde kolla på ärren. Förhoppningsvis är det ingen fara, men ta set säkra före det osäkra. Håll koll på om det vätskar sig eller om du får feber tills du har fått tag på din doktor.
Gilla
Kristina1995
Kvinna ·
30 nov, 2017
Liten uppdatering.
Mailade kliniken och min kirurg ville att jag skulle Komma in omgående.
Fick en tid redan imorgon, de ska förmodligen lägga nya stygn över ärren.
Men de får göra den bedömningen när jag väl är på kliniken.
Känns skönt att ja fick komma in med så kort varsel :)
Gilla
Bacn
Kvinna ·
01 dec, 2017
Hur gick det för dug hos läkaren? Blev det nya stygn?
Gilla
Kristina1995
Kvinna ·
01 dec, 2017
Bacn skrev:
Hur gick det för dug hos läkaren? Blev det nya stygn?
Gilla
Bacn
Kvinna ·
02 dec, 2017
Oj vad obehagligt! Men va bra att han fixar till det och hoppas allt läker bättre nu!
Gilla