Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Tobelisa321 profilbild

Tobelisa321

Kvinna ·

17 nov, 2020

Orolig över storlek 13 dagar innan OP!

Bröstförstoring

Jag ska opereras om mindre än två veckor men är så orolig över storleken. Jag är rädd att jag ska uppleva att de är för små, jag testade endast en storlek på konsultationen då kirurgen ansåg att det var det som skulle passa mig bäst utifrån min kropp och mina bröstmått. Där och då så sa han att storleken jag testade motsvarade 375/385cc. Mejlade kirurgen igår och frågade om exakta storleken som blir och då skrev han 330 på ena bröstet och 380 på andra för att korrigera storleksskillnad. Han sa att jag kommer landa på en c/d kupa, jag vill ha iaf D kupa, inte mindre än det ? Jag har A kupa idag, frågade hur han ställer sig till om jag vill ha större men han var helt bestämd med att det inte skulle passa min kropp då jag har ganska stor bröstkorg och då skulle se ”bredare” ut.. Någon här som haft liknande utgång som mig i storlek och kupa och som tycker det blev lagomt i slutändan? Jag vill ju ändå lita på min kirurg eftersom han är specialiserad i plastkirurgi men det är mycket pengar det handlar om och jag vill inte vakna och känna att det är för smått ?

9

Sortera efter

Noa

Kvinna ·

17 nov, 2020

Fick du någon 3-D bild eller kunde du se hur ristestet blev/kändes? Det är väldigt svårt att säga, utifrån cc och bh storlek. Jag är kortare än dig och var helt platt innan, och nu har jag ca storlek 65D-E eller 70D, beroende på märke. Jag har 275 cc mini profil. Men om du blir osäkert kan kanske ta en till konsultation?
Gilla

Hannaan

Kvinna ·

17 nov, 2020

Och jag har samma storlek som Noa, men med 420 cc... Så det är supersvårt att säga. För mig funkade ristestet väldigt bra, har du provat det? Jag hade 13,5 i bröstbredd. (Enligt Patrik på NK, Paolo mätte mig till 11. Finns bilder på min sida)
Gilla

Tobelisa321

Kvinna ·

17 nov, 2020

Nej jag var så spänd och nervös så allt gick så fort så jag glömde be om 3D-bild, han lät så säker på vad jag skulle ha ? Hur exakt gör man ristestet? Jag fick prova inlägg i en sportbh och då kändes det bra, det var synd jag inte tog bilder. Jag har redan betalat operationen och bor 6 timmar tur och retur ifrån kliniken, han säger ju att de ska bli fylliga så jag får väl hoppas på det ? Jag har a kupa på ena bröstet och lite mer åt b kupa på det andra, så jag ska va 330cc i ena bröstet och 380 i andra sa han
Gilla

Tobelisa321

Kvinna ·

17 nov, 2020

Hannaan skrev:

Och jag har samma storlek som Noa, men med 420 cc... Så det är supersvårt att säga. För mig funkade ristestet väldigt bra, har du provat det?

Jag hade 13,5 i bröstbredd. (Enligt Patrik på NK, Paolo mätte mig till 11. Finns bilder på min sida)

Hur gör jag ristestet?
Gilla

Tobelisa321

Kvinna ·

17 nov, 2020

Jag ska ha hög profil skrev han och framför muskeln så det kanske är därför, jag är ju ganska bred i bröstkorgen så det kanske är som han säger att jag skulle se för bred ut i större byst, för kan tänka mig det kanske blir mer framträdande när de placeras framför muskeln ?
Gilla

Betty_boobs

Kvinna ·

18 nov, 2020

Ta ris och lägg i en påse eller strumpa. Om du ska ha 380 ml (cc) inlägg så tar du 380 ml ris. Se bara till att bredden på påsen/strumpan är lika stor som ditt implantat, annars ger inte ristestet särskilt mycket.
Gilla

Betty_boobs

Kvinna ·

18 nov, 2020

Du kommer nog landa på D kupa för man brukar ju säga att 100-150 ml silikon motsvarar en storlek. På nåt sätt så slukar sillisar mer bh storlek än vanliga bröst. Jag fick c kupa fast jag hade sagt att jag bara vill ha b kupa. Fast optiskt ser jag ut som en b kupa. Lita på din kirurg.
Gilla

Sara 2020

Kvinna ·

19 nov, 2020

Hade nog hört av mig till kirurgen och frågat om man kan få två olika 3d bilder så man kan jämföra. Sen göra rispåsar i olika storlekar, dom som du tänkt och kanske större? På med en sportbh och jämför. Absolut att kirurgen kan sitt jobb men samtidigt så ska du vara nöjd. Det är mycket pengar trots allt. Lycka till!!
Gilla

Sara 2020

Kvinna ·

19 nov, 2020

Lägg riset i en vanlig påse och forma den hyfsat. Sen på med en sportbh och lägg i dom. Det har jag gjort. Och ja du ska lita på din kirurg men samtidig är det mycket pengar och du ska vara nöjd. Hade nog bett att få se 3d bilder på 2 olika storlekar om de hade gått.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem