Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
lilyofthevalley profilbild

lilyofthevalley

Kvinna ·

18 sep, 2013

Orolig över svullet näsben

Näsoperation - Näsplastik
Hej,
För ca 2,5 veckor sedan gjorde jag min andra näsoperation. Läkaren lovade att han skulle göra mitt näsben riktigt smalt den här gången samt göra tippen smalare. 
Nu är min näsa väldigt svullen. Nästippen är stor och bullig men jag har förstått att det tar tid för tippen att gå ner så det är jag inte så orolig över.
Däremot är jag väldigt orolig över att mitt näsben är så stort och brett, ser ingen skillnad från innan operationen. Borde jag inte redan nu se eller känna att näsbenet är smalare?
Har läst att näsbenet är det område där svullnaden lägger sig fortast och att man redan någon vecka efter operationen borde kunna se konturerna av sitt nya näsben.
Dessutom känner jag högst upp på näsbenet att det sticker ut lite åt sidorna, kan detta vara svullnad?
Är så ledsen och orolig, vill inte göra en operation till :(
Jättetacksam för svar! Kanske har någon varit i samma situation?
1

Sortera efter

Psych13

Kvinna ·

03 okt, 2013

Har du kontaktat din kirurg och berättat om din oro? Sånt är väl individuellt också o beror väl bl.a på din hud, har du tjock hud kan set ta mer tid etc.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem