Tapioeira
Kvinna ·
13 jul, 2010
OT: Hur går det med barbie-drogen flickor?
Övrigt ämnesrelateratHej på er tuttlisor.... Skulle vilka ha liten update hur det går med Melanotanet (som gör en brun, smal o kåt :P) .... Vi hade en lång diskussion om det på det andra forumet. Som jag inte är aktiv på längre... Här är iaf tråden: http://www.plastikkirurgiforum.se/broestfoerstoring/17934-ot-aer-det-nagon-som-testat-melantonan.html Är sjukt sugen på att börja men funderar fortfarande på hur det blir med ärren... De känns ju läkta nu och är 8 månader gamla... Men funderar ändå på om det kan bli missfärgat? Sen är väldigt nyfiken på hur det gått för er också :D
Sortera efter
Malin88
Kvinna ·
01 okt, 2010
Sjörövare
Kvinna ·
02 okt, 2010
Nej man får ju överväga helt enkelt, om man kan stå ut med lite nya fläckar eller inte.
Sen måste jag poängtera att jag endast solade korta snuttar varje gång! Runt 10 min, brukar annars fläska på med 20-25 i vanliga fall. Men jag gjorde det bara för att det skulle "komma igång" så att säga.
Nu när jag kör underhåll, så kommer jag inte sola så mycket. Inte meningen heller. Men litegrann uv-ljus måste nog till ändå.
Sist men inte minst, Melanotanet är ju framtaget för att motverka hudcancer. 😉
Hålller med dig, känner mig så tråkig när jag är vit på vintern. Smälter in så bra med snön haha.
Kram
Malin88
Kvinna ·
02 okt, 2010
jo det är sant, men om leverfläckarna blir mörkare kanske de är svårt o avgöra om de är hudcancer? O andra sidan så solar man rätt mkt på sommaren o när man är utomlands, de enda man gör är ju o pressa, o de kanske man slipper om man tar de.
haha ne man vill ju inte smälta in med snön, är hellre en pepparkaka :) Men är lite läskigt att man inte vet hur de påverkar kroppen i framtiden eftersom de är ganska nytt.
Kdan
Kvinna ·
02 okt, 2010
Vet nån om man kan blanda ruacutan och melanotan? Går på ruacutan kur just nu och får inte sola, men börjar bli allt för blek så tänkte börja på melanotan igen imed det är ett tag sen jag opades..tänkte testa solarium nån gång iaf och se om huden klarar det. Men frågan är nu om det går att blanda ruacutan och melanotan..båda handlar ju om huden. Någon som vet?
Sjörövare
Kvinna ·
02 okt, 2010
Vet nån om man kan blanda ruacutan och melanotan? Går på ruacutan kur just nu och får inte sola, men börjar bli allt för blek så tänkte börja på melanotan igen imed det är ett tag sen jag opades..tänkte testa solarium nån gång iaf och se om huden klarar det. Men frågan är nu om det går att blanda ruacutan och melanotan..båda handlar ju om huden. Någon som vet?
Ingen aning du... men testa o sola lite solarie o se hur det funkar först.. hade nog jag gjort :)
Marina
Kvinna ·
02 okt, 2010
Jag har fått säkert 25 födelsemärken i ansiktet😡.
Men det är fortf värt det, för att få ha lite färg. Jag är ju rätt prickig hela jag...💋
Uniica
Kvinna ·
02 okt, 2010
Sjörövare
Kvinna ·
03 okt, 2010
Citerar HannibalLecter:
"JAG bränner mig otroligt lätt & blir aldrig brun utan Mt2, min hud blir lätt skadad & risken för hudcancer är hög om jag skulle försöka bli brun utan.
NU kan jag bli brun, och huden skadas aldrig, blir inte bränd på något sätt & det är just den effekten preparatet tillverkades för, att minska cancer risken för personer som är utsatta. Huden blir ju brun i försvar mot en skada som redan skett, medans Mt2 inte behöver skadan som stimulans, utan blir brun direkt så riskerna minimeras."
Anonym användare
03 okt, 2010
Ja den är alltså skapad för att minimera riskerna hos personer som är känsliga med dåligt pigment, men som antingen bor i ett väldigt utsatt område eller vistas ute mycket i sitt arbete där solen är väldigt stark & skadlig. (Utvecklat i Australien) Det minskar förmodligen inte risken för oss muppar som tar det i annat syfte, om vi solar mycket mer än vad vi normalt hade gjort. Hade jag dock solat lika mycket & länge utan mt2 hade jag fått svåra brännskador i sommras. Men jag hade ju inte solat lika mycket utan Mt2, så jag kan inte säga att risken för hudcancer har minskat för mig.
Sammanfattat minskar inte risken för cancer om du knappt solar normalt vis, och sen startar en mt2 kur där du ligger på stranden i timmar flera gånger i veckan. Men den hade minskat risken om det hade varit något du gjort även utan mt2, där kuren då är att föredra för att misnka skadorna.
Haha, jag fattar inte vad jag själv skriver. 💋
Uniica
Kvinna ·
03 okt, 2010
Tapioeira
Kvinna ·
05 okt, 2010
Haha nu har jag startat två långa trådar både på de gamla o nu de nya forumet.. Har fortfarande inte bestämt mej om jag ska börja.. Haha.. Borde ju inte va rädd för missfärgade ärr längre för dom e ju snart ett år...
Men ja e också rädd för sprutorna o vill inte de ska bli nåt fel där... E ju lite svårt o börja trixa me de själv om man aldrig gjort de innan.....
Anonym användare
05 okt, 2010
Så länge du köper från ett säkert ställe & doserar rätt, vilket inte är så svårt när du har verktygen framför dig så kan det inte bli fel. 😉 Subkutana injektioner är nästan omöjliga att klanta till, och råkar du sticka lite fel blir det bara ett blåmärke som försvinner relativt snabbt. Var bara noga med att inte sticka för ytligt eller på samma ställe varje gång då det tillslut kan överpigmentera just det området.
Kan även vara bättre att låta någon annan sticka första gången då man inte riktigt kommer till skott själv om man är lite spruträdd. Min kära mamma som är emot det hela, blev tillslut så otålig så hon satte sprutan åt mig. 💋
Tapioeira
Kvinna ·
05 okt, 2010
Hahaha jaa. Nästan så att man kommer få be nån annan göra de först..
Sjörövare
Kvinna ·
08 okt, 2010
Marina
Kvinna ·
08 okt, 2010
Kdan
Kvinna ·
08 okt, 2010
Marina
Kvinna ·
08 okt, 2010
Uniica
Kvinna ·
08 okt, 2010
Sjörövare
Kvinna ·
08 okt, 2010
Uniica
Kvinna ·
10 okt, 2010
okey, är mest de man är orolig för, att få massa i ansiktet och att de man har blir mörkare. jag är jätteorolig för hudcancer så kanske inte är så bra o sola så mkt varje vecka? :S Men klart de hade varit soft o va brun även på vintern. hatar va vit. De gör så mkt att ha en fin brun hy.