
Fetfransyska
Kvinna ·
07 feb, 2015
Oxycontin och oxynorm
Hej. Är det någon som fått oxynorm och oxycontin utskrivet som smärtstillande efter er bröstförstoring? Har ni känt av några biverkningar av dessa isf? Jag mådde bra de första dagarna efter operationen men sen igår har jag känt mig yr och "luddig" i skallen. Som att jag har lock för öronen, fast på ett annorlunda sätt. Känns som om synen är lätt påverkad också, men det kan ju bero på yrseln och vice versa. Har även fruktansvärt ont då och då under höger revbensbåge. Någon som upplevt något liknande?
Sortera efter

Ophelia
Kvinna ·
19 feb, 2015

silicea
Kvinna ·
19 feb, 2015
Detta är exakt samma medicin, såg att någon skrivit att det var olika preparat men den enda skillnaden är att Oxycontin är långtidsverkande.
Det verksamma ämnet i båda är just oxycodone. Det 9 april fick i USA är högst troligen hydrocodone, det används inte i Sverige.
De må vara hallucinogena men det är inget man upplever på normala doser. De vanligaste biverkningarna är att bli slö och må illa och det är övergående biverkningar innan kroppen vant sig. Illamåendet kan behandlas med postafen. Tidigare fanns det ett preparat som hette Amosyt som var just för illamående vid opiatbehandling men det finns tyvärr inte mer att få tag på.
Man blir heller inte beroende om man inte redan har en beroendepersonlighet. Finns massa människor som tar dessa mediciner i samma dos i åratal pga kronisk smärta utan att utveckla annat än fysisk beroende pga den smärtstillande effekten. På många sätt är opiater mer skonsamma för kroppen än NSAID och paracetamol. NSAID ger magsår och allergiska reaktioner, paracetamol ger leverskador. Jag tål ingen av dem men opiater går fint. Förutom spasmofen. Det är ett djävulens påhitt. :P
Det är bra att läkare är försiktiga med att skriva ut narkotikaklassade mediciner, men det är inget man ska vara rädd för att använda vid svår smärta om man inte har missbrukstendenser.

Anonym användare
20 feb, 2015

flinga
Kvinna ·
20 feb, 2015

Anonym användare
20 feb, 2015

flinga
Kvinna ·
20 feb, 2015

silicea
Kvinna ·
20 feb, 2015
Jo det kan man, men postafen brukar fungera bra på den sortens illamående och det går att få receptfritt.