Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
cremse profilbild

cremse

Kvinna ·

26 dec, 2020

Påfyllnad fettransplantation till bröst gjord - andra som fyllt på?

Bröstförstoring

Har gjort en andra operation med fettransplantation till bröst för 10 dagar sen och är mest nyfiken på om här finns andra som också valt att gå vidare med att fylla på / göra fler operationer för att uppnå mer fylligt resultat? Jag opererades första gången den 15/9 och andra gången blev exakt tre månader senare, den 15/12. Kämpar på med gördel och sådär (hur kan man glömma så fort hur jobbig den är?!) och är ännu en gång så spänd på att se hur brösten blir och mycket jag kommer mista. Känns som om de är mina drömbröst nu men med bara 10 dagar sen operation får jag väl ställa in mig på att jag fortfarande kommer tappa en del. Håller tummarna att det kommer kännas som om det ändå bygger på lite grann jämfört med resultatet efter första gången. Någon som har erfarenhet av att fylla på med en andra op och som vill dela med sig? Har det känts som om mer "stannade kvar" eller som ungefär samma förlopp som första gången? Kommer ej ihåg precis när man liksom hade tappat det mesta så nu är jag plötsligt osäker på vid vilken tidspunkt ungefär jag någorlunda kommer kunna säga att nu tappar man inte mycket mer och se slutresultatet. Har för mig att ganska mycket hade försvunnit sist när jag nådde fram til kanske 4 veckor efter men jag är ändå lite osäker på hur länge jag egentligen tyckte brösten blev mindre... kanske var det egentligen först typ 2 månader efter... Längtar så klart efter att nå fram till en tidspunkt då man kan konkludera lite grann. Men man glömmer hur det egentligen var. När har ni andra upplevt att slutresultatet liksom var helt på plats, oavsett om ni gjort en eller flera operationer? Bara man kunde trycka på en stopp-knapp så brösten fortsatte vara som nu. De är inte längre spända utan känns lagom fasta / mjuka och bra, bara härligt fylliga. Skulle väldigt gärna höra närmare om det finns erfarenheter med att fettransplantera till bröst mer än en gång - tack :-)

65

Sortera efter

soffans

Kvinna ·

05 jun, 2022

(fillers i läppar menar jag, ej bröst)
Gilla

Osiris75

Kvinna ·

07 jun, 2022

Knasen skrev:

Är intresserad att höra från både er som tidigare gjort denna op och även om några andrs har gjort samma fett transplantation till bröst

Hej hej, Vad är det du är nyfiken på att veta? Jag gjorde bröstförstoring med fettransplantation och har även fyllt på i efterhand, läs mer i min profil.
Gilla

Knasen

Kvinna ·

08 jun, 2022

Eftersom det är länge sen nu du gjorde andra påfyllning får du gärna berätta hur det känns idag? Är du nöjd att du gjort detta eller hsr flr mkt fett försvunnit nu under senare tid också? Säkert svårt komma ihåg hur brösten var från början men anser du att tillräckligt fett har stannat kvar?
Gilla

Knasen

Kvinna ·

13 jun, 2022

Puffar tråden
Gilla

Knasen

Kvinna ·

25 jun, 2022

Puffar igen
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem