Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
MissMc

MissMc

Kvinna ·

Perthese HP eller MP, hur ändras formen?

Bröstförstoring

Då skriver jag ytterligare en tråd när jag stött på en ny fråga...

Har läst och förstått att Perthese inläggen är ett inlägg som ger ett naturligt och mjukt bröst, men vissa tycker att det blir FÖR mjukt och förlorar sin form..

De jag läst om har dock valt/fått MP. 

Själv ska jag ha HP och undrar nu om någon därute har erfarenhet av dessa?

Från början var jag helt inställd på att jag ville ha MP just för att få ett så naturligt bröst som möjligt trots sillisar. 

Men ju mer jag kollat runt är jag nu glad att jag pga volymen jag ville ha, inte kunde få nått annat än HP. För tycker nu att detta känns som att det kommer bli bättre :) 

Så snälla, lite feedback tack! :)

15

Sortera efter

MissMc

MissMc

Kvinna ·

Ingen som har Perthese HP inlagt?? ;)

Gilla
Umizomi

Umizomi

Kvinna ·

Jag har men de är bara 3 veckor så jag kan knappast utvärdera än ;-)

Gilla
MissMc

MissMc

Kvinna ·

Hehe! Me, det är klart såsett :) Men har du sett mycket förändring hittills?
Gilla
9April

9April

Man ·

Ja har haft i 8 månader sen korrade jag o bytte till mentor pga ripplingen. Mina sjönk ihop en del men givetvis inte så mkt som mp gör. Märkte på bharna efter ca 6 mån att de satt bra nertill men glappade uppe. Vill du ha kvar volymen uppe så rekommenderar ja dig mentors implantat ist. Perthese kommer att tappa fyllighet uppe med vilken profil du än väljer.
Gilla
MissMc

MissMc

Kvinna ·

=/ Nu håller jag tummarna för att jag kommer föredra perthese och dess slutliga form... Men det låter onekligen inte så jätteskojj nu när jag

faktiskt börjat föredra looken på ett HP bröst.

Men jag är nästan hundra på att Göran pratade om Mentor vid konsultation, för det är vad jag hade med mig i skallen hem och sen

googlade bilder efter.

Men så skrev jag till honom igår för att fråga lite efter mjukhet etc. och då fick jag reda på att det var perthese och inte mentor.

Tror tyvärr att det är försent att byta då jag ska in på O.p redan nästa torsdag. (6/2)

Hur stor tycker du skillnaden är i mjukhet på perthese och mentor? och jämfört med ett neutralt bröst.

Nu är ju mina bröst hyffsat hårda för att de är så små dock 😇

Gilla
9April

9April

Man ·

De e ganska lika men mentor e snäppet fastare. Jag märker skillnad upptill, att mentor har kvar fylligheten uppe. Sen e det ripplingen som e bättre för mig när ja bytte till släta mentor.
Gilla
Presley

Presley

Kvinna ·

Rekommenderar också mentor, har som 9:april också korrat och i samband med det också bytt märke till släta mentor. Nu efter 5 månafer har jag fortfarande ingen rippling och formen är finare ocy håller sig :)
Gilla
MissMc

MissMc

Kvinna ·

Tror tyvärr det är försent för mej att byta :( Men kan ju alltid höra mig för..? Jag ville ju såsett ha ganska naturliga bröst.. Därför jag ändå är lite sugen på perthese.. Bara ripplingen som egentligen skrämmer mig lite..
Gilla
MissMc

MissMc

Kvinna ·

Är din profilbild dina nya eller gamla Presley? :) dom är grymt snygga!!
Gilla
Lindi

Lindi

Kvinna ·

Jag har Perthese MP+ i vänster sida och HP i högersidan, el boobsen snarare ;) Med HP får man en lite mera bollighet upptill och med MP+ mer rak profil utan kläder. Fick dessa pga assymmetri. När jag puffar upp dom ser konstigt nog MP+ sidan fylligare och bolligare ut än HP sidan, men det är så lite att nog bara jag märker det. Ingen har sagt att mina bröst ser ojämna ut nu. Nu vet jag inte riktigt hur mkt en MP skiljer sig mot ett MP+ implantat, men jag tror inte att det är jättestor skillnad på dem. Kolla gärna mina bilder om du vill ha förslag på hur det kan se ut. Jag gillar mina  Perthese, de är sköna att ha och ser snygga ut. Tyvärr är jag ju livrädd för att de skall plattas till som de andra skriver, men det beror på att jag ville haft porrtuttar som står rakt ut och sitter under hakan. Idag fyller valparna 10 månader så om det händer borde det ju hända snart isf. Är lite besviken på att det blev tjaffs med Peter om vilket märke jag skulle ha. Han har ju en förkärlek till just Perthese och med hans teknik kan jag förstå detta, för boobsen blir ju supersnygga. Men jag som ju inte ville ha en naturlig look, kanske borde stått på mig och valt Allergan ist. Iofs har vissa frågat om jag har sillisar när man är ute och festar, så helt naturliga blev dom ju inte. Sen är jag ju glad att de inte är stenhårda, utan känns mjuka och gossiga. Tror inte jag hade velat ha boobs under hakan när jag blir gammal och enligt Peter sa han att jag inte skulle behöva göra om dessa, så man får väl se det från den ljusa sidan :)

Gilla
MissMc

MissMc

Kvinna ·

Tycker dina ser jättefina ut! :)

Jag ville ju ha skidbacken först, som före/efter bilerna på mp på citadells hemsida.

Men efter alla boobs man sett här så vill jag nog gärna ha lite bolligare, dock inga jätte fakelookisar :)

Har bestämt mig för att ta det som det kommer.

Hade funderingar på om jag skulle kontakta kliniken igen och fråga om mentor istället, men vill ge perthese en chans.

Så naturligt mjuka som möjligt låter trots allt väldigt mysigt i mina öron, så spänd och förväntansfull nu! :)

Gilla
Presley

Presley

Kvinna ·

Profil bilden är 4 månade efter första op, fom såg inte ut så sen, efter ca 8 månader så sjönk dom ihop och isär ocy förlorade formen samt att jag fick synlig rippling. Men tack iaf.:) nu är jag ännu ler nöjd, har bileer på.sidan på dom nya!
Gilla
MissMc

MissMc

Kvinna ·

Presley skrev:
Profil bilden är 4 månade efter första op, fom såg inte ut så sen, efter ca 8 månader så sjönk dom ihop och isär ocy förlorade formen samt att jag fick synlig rippling. Men tack iaf.:) nu är jag ännu ler nöjd, har bileer på.sidan på dom nya!

Har du några bilder på dom gamla i slutet innan du bytte?

Gilla
MissMc

MissMc

Kvinna ·

Tycker båda ser fina ut dock (kikade nu) :)

Får vänta och se hur det blir för mej helt enkelt :) Men du behövde inte betala nått för korr?

Hur stor tycker du skillnaden är på mjukheten förresten?

Gilla
Presley

Presley

Kvinna ·

Korren var gratis, mina fickor var förstora så det var därför jag korrade och fick samtidigt byta implantat pga rippling. Har bild på när dom var ca ett år gamla men mellanrummet var bredare i herkligheten så man ser inte riktigt hur det var. Men hade ca 5 cm mellanrum när jag stod upp, när jag låg ner så åkte implantaten ut i armhålorna..mentor är fastare, fast ändå mjuka. Perthese kändes degiga.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem