Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Kdan

Kdan

Kvinna ·

Plastikdrömmar - tonåringars snabba val

Bröstförstoring

Nyss kollat klart på programmet som gick på kanal 3. Tycker det är helt sjukt att dem låter sina 16åriiga barn operera sig när dem inte ens är färdigväxta. En av tjejerna var överviktig och ville göra en fettsugning, och jag blev så lättad när kirurgen sa att han inte tänker göra någon. Hennes lösning var att ändra kosten + träning och inte tro att en fettsugning sa vara nån genväg. Sen hon andra tjejen prova implantaten en gång snabbt, bara i ena bröstet och hann ju knappast känna efter vilken storlek som va bäst för henne. Ska man göra något sånt ska man ju vara noga! Klart att man får en chock när man går från a kupa till d kupa på 2 sekunder, men man måste ju vänja sig och efter ett tag är det inte så jäkla stort längre..

Kommer ni låta era barn plastikoperera sig? kommer ni betala om ni har möjligheten?

12

Sortera efter

Malin88

Malin88

Kvinna ·

såg också de programmet. va också lättad att hon inte fick nån bukplastik, annan sak om man fött barn o inte kan få bort det. men hon kunde ju träna riktigt o inte en dag i veckan :) men fick hon inte testa implantaten igen tror du? för de räcker ju inte ha testa ett implantat i ett linne bara sådär. och jag hade aldrig gått genom naveln, väldigt våldsamt o helt onödigt o gå genom hela kroppen för några knappt synliga ärr.
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer

Malin88

Malin88

Kvinna ·

ne menade nog inte genom hela kroppen, men de är en lång bit under huden de tar en pinne o trycker igenom. o de va rätt våldsamt för de måste göra en fick genom naveln med en lång pinne så hela kroppen skakade. jag hade personligen inte gjort genom naveln.
Gilla
Kdan

Kdan

Kvinna ·

Svårt att tro att ett geléhallon implantat ska kunnas ta in genom naveln, så då får de ju bli koksalt..Men hade heller inte tagit de den vägen, men det kanske är bra. Bara inte hört så mycket om det i Sverige så då tvekar man ju såklart! är redan opad också för den delen :P

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

jo då är de ju koksalt. jo de blir nog så när de blir nya saker :) Sen kanske alla kliniker har genom naveln. vem vet. men hur gör man om man ska korra eller byta implantat? då måste man väl ändå lägga ett snitt under bröstet. för nån gång får man ju ändå byta implantat
Gilla
smiley85girl

smiley85girl

Kvinna ·

någon som vet hur mycket cc tjejen fick? såg ganska stort ut? fast hennes läkare sa endast ökning på 2 storlekar :S

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

ingen aning, tyckte me de såg stort ut, eller såg de stort för hon va så smal.
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jag såg början av programmet, och vart uppriktigt talat irriterad om inte förbannad på tjejen som ville göra bukplastik/fettsugning. Herregud!!
Skulle mina tjejer komma när de är 16 år och vill operera sig så blir det ett nej.

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

ja det är alldeles för ungt,skulle inte heller tillåta mina barn göra de så tidigt. Speciellt inte bukplastik som den ena ville när hon kunde träna istället. Hon hade nog gått upp i samma vikt ändå för hon verkade inte ha så bra matvanor
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jag hade sagt NEJ till alla typer av plastikoperationer till mina barn! även fast jag själv var på och tjatade på mamma när jag var 16 haha. Men är så tacksam idag att hon förbjöd mig. Man är ionte fördig växt tillräckligt mogen för ett korrekt beslut osv även fast man är övertygad om att man är det just då.

Ja flickan som ville göra fettsugning vart man ju bara irriterad på. En fettsugning på hennes mage hade inte gjort så stor skillnad ens då hon fortfarande kommer vara "stor" på resten av kroppen. Skillnad va de ju med andra tjejen som fått barn och tränat ner sig och var smal igen men måste få bort hud och rester kring magen...

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer

Malin88

Malin88

Kvinna ·

ne fast svårt o förklara hur de gick till. har du sett hur de gör genom naveln? men geleimplantat går väl inte genom naveln, de känns lite omöjligt.

Gilla
cupcake

cupcake

Kvinna ·

Jag skulle inte heller tillåta mina framtida barn att genomgå plasikkirurgi innan de är myndiga (om ens då) *skratt*. Tycker man bör vänta ett bra tag. Man växer ju på många sätt och ett sådant beslut kräver mognad tycker jag.

Kommer ihåg en klasskompis i lågstadiet som fick sina öron korrigerade vilket jag tycker är en helt annan sak. Hon hade sådana besvär med ridhjälm och annat för att hennes öron stod rakt ut och var stenhårda. Tror att hon var väldigt nöjd med att slippa ifrån dessa besvär och få ett par "normala" öron. Snyggt blev det...

Gilla
Uniica

Uniica

Kvinna ·

Jag hade inte tillåtit mina barn gjort förns dom inte bor hos mig.. inte för att vara elak utan av egen erfarenhet. Man tror att man är så vuxen och mogen för man har gått förbi 18..

känner mig fortfarande som ett barn även om jag är 20 år.. och jag anser inte att mina val inom plastik är speciellt bra val även om jag försöker intala mig själv att det är det. Skulle aldrig i hela mitt liv betala haha .. jag har själv stått för mina :)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem