Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
iiia_86 profilbild

iiia_86

Kvinna ·

23 jan, 2017

Plocka ur implantaten

Andra bröstoperationer

Hej, Jag opererade mig 2008 och fick de omtalade PIP implantaten. Jag funderar nu på att ta ur dom och inte sätta i nya implantat. Hade a-kupa och opererade in 330cc. Har någon här inne tagit ut sina implantat? Hur ser set ut efteråt? Blir det som påsar? Måste man göra ett lyft? Hur lång är läketiden? Vill bara känna mig som mig själv igen. Är otroligt tacksam om någon skulle vilka dela med sig av sin berättelse om hur resultatet blev och kanske tom är villig att dela med sig av någon bild på resultatet. Med vänlig hälsning, iiia

4

Sortera efter

muffin_

Kvinna ·

23 jan, 2017

Jag tog ut mina förra veckan, jag har dock bara haft dem i 3 månader.. Så det kanske är en annan upplevelse om man har haft dem en längre tid.
Gilla

Jatropha

Kvinna ·

24 jan, 2017

Jag tog ut mina fem år gamla implantat för 12 dagar sedan nu. Bilder finns på min profil. Ångrar mig inte en sekund och känner att det är det bästa jag kunde gjort för mig själv.
Gilla

Marina

Kvinna ·

24 jan, 2017

Jag tror inte jag har HÖRT nån som tänk igenom ett uttag som efter det har ångrat sig. Om du hade en liten stram a-kupa och har bröstvårtan placerad i önskad höjd, kan du förmodligen klara dig utan lyft, dock något beroende på din ålder. Ibland kan det lilla extra hänget upplevas som att det ändå blev lite mer bröst kvar än man hade tidigare. 
Gilla

Sonia

Kvinna ·

28 jan, 2017

Jag gjorde en explantation den 10/1 och jag ångrar mig inte en sekund! Äntligen är jag mig själv igen. Jag blev aldrig riktigt kompis med implantaten och tycke de var i vägen. Jag kunde inte ligga på mage och jag kände mig inte som mig. Jag lade in 280cc, inte så mycket alltså, gick ifrån typ 65B-C till 65F. Jag gjorde endast ett uttag nu, inget lyft. Fråga på om du undrar något, jag svarar gärna på dina frågor!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem