Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Masa profilbild

Masa

Kvinna ·

10 jan, 2013

Plocka ut implantaten utan lyft??

Andra bröstoperationer
Hej allihopa!!
Har inte varit här på forumet på länge.. Det var en häktiskt sommar för mig med stora händelser.
Men ändå är det en sak jag tänkt på hela tiden. Jag STÖR mig på silikoner. På implantater. Jag kan inte leva med dem, det känns som om jag "känner" de oavset vad jag gör.
Plus att mina bröst har börjat hänga till sig IGEN, jo.. 🙁 och det är det jag var rädd hela tiden.
Men nu har jag bestämt mig, jag kommer att plocka implantaten, är bara inte säker om brösten kommer att hänga mycket utan en lyft efter man plockar ut dem eller?
Någon som har erfarenhet eller blogg med bilder på resulaltetn efter att man plockat ut implantater?
56

Sortera efter

Masa

Kvinna ·

16 feb, 2013

Sanela, jag tror också det ska inte se ut så här mellan brösten, men det var pga bh:n som jag fick från dem efter op. Min skin var svullen mellan brösten och bh:n har trickt bra så långt den räkte, men den var inte tillräsckling djup för att tricka helt så det har blivit så här.
Johan säger att det ska gå över, bara jag byter bh:n och maserar och tricker huden mellan brösten varje dag.
Men det är inte det som stör mig så mkt, det är själva implandaten, jag vill plocka ut dem, men att jag måste betala igen, det är det som jag inte kan nu, och därför är jag ledsen.
Gilla

Anonym användare

16 feb, 2013

Masa, du behöver korrigera brösten och en symastiakorr ska vara gratis. Johan bör ge dig en thongbra omgående. Bara bh räcker inte.. Jag har haft liknande problem. Det ska inte se ut så där. Om du har frågor så svarar jag gärna. Peppkram!
Gilla

Masa

Kvinna ·

16 feb, 2013

Tack tin!!
 
Jag undrar om att maila till honom idag, att säga att jag tror det är symasia. Mina bröst ser faktiskt bäst ut UTAN bh, med bh:n på är de alltid som svullna mellan brsöten. Kan inte förklara det, men jag har inte urringing.
 
Den bh:n som du säger, "thongbra", har de den? Varför har han inte sagt eller gett mig igår?! Oj jag blir bara mer o mer ledsen... 😢
Gilla

Anonym användare

16 feb, 2013

Masa skrev:
Tack tin!!
 
Jag undrar om att maila till honom idag, att säga att jag tror det är symasia. Mina bröst ser faktiskt bäst ut UTAN bh, med bh:n på är de alltid som svullna mellan brsöten. Kan inte förklara det, men jag har inte urringing.
 
Den bh:n som du säger, "thongbra", har de den? Varför har han inte sagt eller gett mig igår?! Oj jag blir bara mer o mer ledsen... 😢
Det ser ut som att fickorna är hela men huden är lyft emellan. Det kallas tenting. Det har gått så lång tid sen din operation att jag inte tror att det hjälper med bara tryck från en bh. Men du bör ha huden nerpressad så gott det går till du kan få det korrigerat. Även om du tar ut implantaten i samband med korrigeringen kan det vara bra om det sätts styng invärtes för att hålla nere huden så den kan läka fast. Gå inte med på att stygnen sätts utifrån för då kan du få fula ärr i klyftan. Du behöver inte få panik över det här men se till att det tas på allvar. Jag har några bilder på min sida med text till. 
Fråga honom om thongbra.
http://dkm80tng5uqm9.cloudfront.net/full/8e30a659c31b53017073692309ab0da1/509556-454566.jpg
 
Du kan söka på symmastia repair --> bilder på google för att se före/efterbilder på korrigeringar. 
 
Gilla

Masa

Kvinna ·

16 feb, 2013

Tack tin väldigt mkt!! Jag håller på att maila honom nu och att skriva om detta, för igår vet jag inte hur och varför men jag bara glömmde fråga om det. När han sa att mina bröst var perfekta så var jag helt paff. Visste inte vad jag skulle säga.
Men nu ska jag i lung och ro fråga honom om detta och säga att den läkaren som är uppsagt nu, Ron van Raath, att han tog först 52 000kr för op och PLUS 10.000kr för s.k. lyft och ndå fic jag lyfta dem igen..Så varför betala de 10.000 IGEN när han tog de och inte gjort ngt jobb alls!!
 
jag mailar nu så för vi se vad han svarar.
Tack för dina råd, som duy säger jag ska tas på alvar!!
Gilla

Millica

Kvinna ·

16 feb, 2013

Absolut ska du tas på allvar! Jättemycket lycka till!!
Gilla

Gerbera

Kvinna ·

16 feb, 2013

Hej allihopa! Nu har jag varit till VK och Randqvist sa att det är en ganska stor operation att ta ut inplantaten ( lätt att ta ut för honom men stor påverkan för kroppen) det blir ett stort öppet sår efter inplantaten. Han ville att jag skulle sova kvar och att han skulle göra något med vakuum. Det tråkigaste av allt vad att han trodde att brösten skulle bli mindre än vad dom var innan. Jag som hade super liten Akupa. Detta skulle han ha 35 tusen för helt sjukt!!!! Jag kände mig skit deppig när jag åkte där i från. Jag ringde till AK igen och dom sa att det ska du inte betala sedan sa dom att dom inte visste vad det där med vakuum vad för något sa även att Randqvist hittar på en massa konstiga saker. Så om jag bestämmer mig för att ta ut dom kommer jag att göra det på AK för 20. Dom sa ingenting om att mina bröst skulle bli mindre på AK än vad dom va innan, hoppas att dom har rätt. Känner mig så himla kluven.... Ena stunden vill jag bara ta ut dom och andra stunden vill jag inte. Det hade varit ett enkelt beslut om brösten hade blivit fula efter amningen....eller om jag hade haft problem med dom. Då hade jag tagit ut dom direkt. Jag vet vad jag har men jag vet inte vad jag kommer att få. Samtidigt är det inget skönt att ligga på mage. Åker gärna inte till badhuset med mina barn för att jag skäms inför andra människor så detta kanske är tillräckligt för att ta ut dom. Sedan vill jag inte ha silikon i min kropp och förr eller senare måste man ju ta ut dom. Från en velig Gerbera.
Gilla

Masa

Kvinna ·

16 feb, 2013

Tack MILLICA🙂
 
GERBERA, jag har aldrig hört talas om att det var risk att plocka ut implantaten och om "stora såret" innuti som måste läkas...
Tycker det ärnda som kan hända är att det blir ngr bakterier om de inte rensar bra, eftersom man öppnar där igen.
Att brösten ska vara mindre, det beror på om du hade ankarlyft tycker jag. Jag hade en mellan C kuppa innan op, och efter 2 ankarlyft och ner jag plockar ut dem, kommer de säkert att vara mindre. Men om man inte hade ngt ankarlyft, kmmer de att vara bara "tomma", inte mindre.
Jag kanske har fel, men det är vad jag tror iaf.
Och jag tycker att det är bättre att gå med små brsöt och vara nöjd i sin kropp än att gå med "perfekta silikoner" och inte trivas alls.
 
Lycka till och hoppas det går bra för dig och att du har röst kvar efter att du plockat ut implantaten 👍
Gilla

Marina

Kvinna ·

16 feb, 2013

Det där med vakuum är att de "suger ihop" fickan, tänk som en påse man suger ut luften ur, så att sidorna lägger sig emot varandra och läker ihop.
Men 35 000 kr för det, tyvärr, det är alldeles för dyrt i mina öron.
 
TS, jag skule inte säga att det är symamstia, däremot tenting, att huden har släppt från bröstbenet - om det är som det ser ut på bilderna. Dessutom tycker jag det ser ut som en tendens till BO, Bottoming Out, att implantaten har hamnat för långt ner - det är väl gränsfall, men även om bilderna är en aning korniga, tycker jag mig se att ärren efter lyftet sitter högre upp än bröstvecket, där man strävar efter att få det?  Kommenterade ni det?
Gilla

Lola_Gbg

Kvinna ·

16 feb, 2013

Jag har tagit ut mina implantat helt utan lyft eller någonting efteråt. Vi verkar vara ganska lika i storlek fast du har större inlägg än jag hade men gå gärna in och kika på mina bilder bilder, kanske gör dig lite klokare.
 
Missförstå mig inte nu men jag mår riktigt dåligt när jag läser hur du vill ta ut dom och ser dina bilder för jag vet precis hur det känns när man får den här paniken av att ha obekvämt silikon i kroppen. Jag kan inte är nöjd med mina bröst nu men så jävla nöjd med att vara utan silikon! Lycka till hur du än gör!
Gilla

Gerbera

Kvinna ·

16 feb, 2013

Lola: jag skulle bli supernöjd om jag fick samma storlek som du har på brösten, dina ser ju tom. lite större ut än vad brösten var innan du satt in. Jag har inte större inplantat 270 cc än vad du hade fast jag har haft dom längre 17 år och jag hade exakt samma storlek som du hade innan jag satt in inplantaten.men det kändes ju skit när han sa att dom skulle bli mindre, dom flesta som jag har sett här på forumet har inte fått mindre utan lite större. Vad menar du med ser dina bilder?!? Marina: just det, det var så han beskrev det! Det läker säkert snabbare och risken för att få vätska (svullnad) är nog mindre, men det är ABSOLUT inte värt 35 tusen det skulle jag aldrig betala!!! Masa: jag har inte gjort ankarlyft. Jag har bara satt in 270 cc framför muskeln. Jag hade en liten A kupa innan och nu har jag en liten C kupa. Jag kommer bara att ta ut dom. Dom sa på AK att jag inte behövde lyfta upp dom eftersom jag inte har så stora inplantat. Sedan sa dom att jag hade bra hudkvalite för min ålder, det känns verkligen bra! Det lustiga är att när jag ringde till VK och frågade vad det kostar att ta ut inplantaten så sa dom att det kostar mellan 15-25 tusen. Konstigt då att han sa 35 tusen.... Jag vågade inte fråga varför det vart 10 tusen mer än dom hade sagt. Jag vet i allafall att ska jag göra det så blir det på AK. Någon som har tips på någon bra kirug där? Någon som tagit ut silikon på AK?
Gilla

Masa

Kvinna ·

17 feb, 2013

Hej Marina!
 
Jag tror också att det är tenting, inte symamstia, efter att ha läst om båda två.  Jag har inte sagt ngt utav detta till honom, inte om symastya, tentinh, BO..... Jag var hel vilsen när han sa att mina bröst är perfekta och att han upprepade det ngr gnger, jag blev så försvånad.. Men nu när allt har lagt ner sig, satt jag ner och skrev ett mail till honom.
Det stämmer Marina, ärren är "åvanpå" bröstvecket. Jag ska lägga in nya bilder, de här har jag tat med telefoner och i mörkret..
Jag har mailat honom allt, om symamstya och tenting, om BO, om att jag tror inte ny bh och massage skulle hjälpa att skinnet mellan brösten blir bätttre...
Jag maiade allt detta och att jag betalade 10.000kr fö en misslyckad ankarlyft när Ron opererade mig, och att jag tycker det var borblosta pengar, att jag gick igenom allt bara för att den kirurgen gjorde ingentig.. Och eftersom mina bröst har alla desa brister och nackdelar borde de korras gratis, men istellät för korrigering, vill jag bara bplocka ut dem.
 
Nu väntar jag på mailet, får se vad säger han.
Gilla

Masa

Kvinna ·

17 feb, 2013

Lola_Gbg skrev:
Jag har tagit ut mina implantat helt utan lyft eller någonting efteråt. Vi verkar vara ganska lika i storlek fast du har större inlägg än jag hade men gå gärna in och kika på mina bilder bilder, kanske gör dig lite klokare.
 
Missförstå mig inte nu men jag mår riktigt dåligt när jag läser hur du vill ta ut dom och ser dina bilder för jag vet precis hur det känns när man får den här paniken av att ha obekvämt silikon i kroppen. Jag kan inte är nöjd med mina bröst nu men så jävla nöjd med att vara utan silikon! Lycka till hur du än gör!
 
Hej Lola!
 
Jag har letat efter ngn som tat ut implantaten utan att lyfta. Ska kolla på dina bilder. För jag frågade Johan i fredags om hjas gkulle behöva ett nytt ankarlyft efter att jag plockar ut implantaten, han sa att han tror inte det, att det är redan tagen mkt av min skin och att det skulle bli bra utan en lyftr till, men man kan inte veta exakt förrän 3 månader efter op...
 
Jo, som du säger, jag ska hellre vara onöjd med hur mina, MIINAAAAAA, bröst ser ut, än att gå och vara onöjd med att ha silikoner i min kropp.
 
Gilla

Lola_Gbg

Kvinna ·

17 feb, 2013

Såg på dina bilder att du hade större bröst innan op, men du kan ju iaf se att mina dragit ihop sig en hel del trots 10 år med implantat och två omgångar graviditet och amning under dom åren. 
Gilla

Gerbera

Kvinna ·

17 feb, 2013

Lola_Gbg skrev:
Jag har tagit ut mina implantat helt utan lyft eller någonting efteråt. Vi verkar vara ganska lika i storlek fast du har större inlägg än jag hade men gå gärna in och kika på mina bilder bilder, kanske gör dig lite klokare.
 
Missförstå mig inte nu men jag mår riktigt dåligt när jag läser hur du vill ta ut dom och ser dina bilder för jag vet precis hur det känns när man får den här paniken av att ha obekvämt silikon i kroppen. Jag kan inte är nöjd med mina bröst nu men så jävla nöjd med att vara utan silikon! Lycka till hur du än gör!
Hej Lola. Var detta meddelande till mig eller till Masa?
Gilla

Lola_Gbg

Kvinna ·

17 feb, 2013

Det var till Masa, skrev inte namn eftersom det är hennes tråd, sorry om det blev ett missförstånd!
Gilla

Marina

Kvinna ·

17 feb, 2013

Kan ju bara säga att Per "vakuumsög" ihop mina fickor som en självklarhet innan de gjorde fettransplantationen, i samband med explantationen. Förvisso hade jag lagt in implantaten hos honom, men han tog inget extra för att t ut dem, inkl denna teknik, när jag valde fettransplantation istället. Men om man inte har så mycket fett att ta av får man äta upp sig först - jag har aldrig varit direkt smal, men lägger heller inte på mig på "ett enda bra ställe", så de hade svårt att få ut de 500 cc de vill ha att fördela. Detta kunde jag aldrig föreställa mig vid explanten, så jag var helt bestört över att de bara fått ut ca 100 cc till varje tutte - sen började jag äta på!!! Hade jag haft bra depåer, hade jag nogkommit undan med två omgångar för att få den storlek jag minst ville ha - men ärrvävnad och annat har också spökat, och nu har jag gjort fyra - men det verkar äntligen (för tidigt att säga dock) som om det faktiskt kan bli okej.
Även om det har inneburit att övriga figuren försämrats (med att om och om gå upp i vikt/suga ut/läka utan träning etc), så känns det som helt rätt när det gäller brösten. Jag trivdes heller aldrig med mina implantat. 
 
Gilla

Masa

Kvinna ·

18 feb, 2013

Lola_Gbg skrev:
Såg på dina bilder att du hade större bröst innan op, men du kan ju iaf se att mina dragit ihop sig en hel del trots 10 år med implantat och två omgångar graviditet och amning under dom åren. 
 
Jag tänker på det att mina bröswt kommer att vara tomma när jag plockar ut implantetaen, men ändko kommer jag att trivas med än at bli stör av att känna ngt osm inte är mitt varje gång jar rör på mig, läggeri i sängen eller lyfter ngt. Plus att jag inte kan trena som innan, inte armarna iaf.. Det har gjort så fruktansvärt ont varje gng jag ville göra pushups.. Mina armar är så svaga nu, och kan ite vänta att få styrka tillbaka i dem :-)
 
Hade du känsla i dina bröst innan, men silikoner och hur är det nu efter du plockat ut dem? Jag vet att det är individuelt, men ändå är jag nyfiken. Jag känner lite mina bröst, men mina bröstvårtor gör ont om jag rör dem, speciellt den vänstra😢
Gilla

Masa

Kvinna ·

18 feb, 2013

Marina
Är det ngt de "måste" eller "borde" göra? Alltså vakuumsöga när de gör explantationen? Har aldrig innan hörts talas om det..
Jag frågade Johan om jag kommer att behöva ett lyft i samband med utplockning av implantatetn och han sa att han inte tror det, att han redan tagit mkt skinn och att det kommer att se bra ut..
Gilla

Gerbera

Kvinna ·

18 feb, 2013

Lola_Gbg skrev:
Det var till Masa, skrev inte namn eftersom det är hennes tråd, sorry om det blev ett missförstånd!
Helt ok, ingen fara!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem