Meryl
Kvinna ·
14 jan, 2011
POLARKLINIKEN? Läkarhuset norr?
BröstförstoringSNälla skriv vad ni tycker vad ni vet osv :) kan inte bestämma mig :)
Sortera efter
pandora89
Kvinna ·
16 jan, 2011
Anonym användare
16 jan, 2011
Emelieen
Kvinna ·
16 jan, 2011
Pandora89
jag hade Anna löfgren på konsultationen i umeå:) jätte nöjd!
ska du träffa kirurgen nånting innan op?
Anonym användare
16 jan, 2011
Emelieen
Kvinna ·
16 jan, 2011
ms: Okej va roligt! :D
så skönt när man får ett datum att längta efter :)
Anonym användare
16 jan, 2011
Emelieen
Kvinna ·
16 jan, 2011
okej de va ju bra! ååh vilken fördelsedagspresent du får :D
plus så kommer de hinna läka och bli fina till sommaren! :)
Meryl
Kvinna ·
16 jan, 2011
Men vet någon vad det är för speciell bedövning polar använder sig av ?
Emelieen
Kvinna ·
16 jan, 2011
Det är lokalbedövning och lätt narkos, som man bliv sövd utav. :)
och du får även lokalbedövning i brösten under natten.
pandora89
Kvinna ·
16 jan, 2011
ALX;
Ja iofs, det har du helt rätt i :) Men det hade varit skönt om läkaren var standard. Dock var det väldigt bra att polarkliniken finns i Sundsvall då det som dragit för mig varit att det kännts så bökigt resa långt bara för en konsultation.
Jag tror aldrig jag kommer kunna bestämma mig till fullo, tänkt tanken ända sedan jag var 15-16. Och nu tänker jag tanken varje morgon och kväll då jag tar av mig BH:n, men visst känns det avskräckande när man tänker på komplikationer. Men sen kan man ju vara rädd för att få en sten i huvudet när man går på gatan också :-) Skulle vara så skönt att ha snygga tuttar till bikinin i sommar! :D Alx känner du dig 100% säker? :)
Emelieen;
Jag vet faktiskt inte, jag ska ta och maila om det direkt :) Ska du träffa din före op?
Emelieen
Kvinna ·
16 jan, 2011
Pandora89
okej:) till mig sa hon att jag ska få träffa honom en timme innan op:)
Anonym användare
16 jan, 2011
Yes det blir det :) Och ska på bröllop i barjan av mars, då det hinner läka fint innan dess :D
Emelieen
Kvinna ·
16 jan, 2011
åååh vad roligt!:) Stort grattis! :D
Anonym användare
16 jan, 2011
Hoppas jag får tid den 4, eftersom killen min är ledig den 4-5 och det skulle som sitta fint då:) Dessutom är jag då ledig den helgen, sedan veckan efter det plus helgen efter det :) Så blir nästan som två veckor hemma.
Emelieen
Kvinna ·
16 jan, 2011
Det skulle ju ha varit helt perfekt! :) hoppas det blir då, skulle ju vara toppen för dig!
Anonym användare
16 jan, 2011
Bara synd att vi inte op på samma ställe.. Åker du hem samma dag eller ska du stanna över en natt?
Emelieen
Kvinna ·
16 jan, 2011
jaa de va synd!.. nej jag stannar över natten på hotellet som är vägg i vägg med kliniken, utcheckningen va väl vid 12 tror jag :)
gruvar mig bara över om jag måste åka buss hem...känns inge kul om man skulle bli illamående!
Anonym användare
16 jan, 2011
Okej. Jag ska också stanna över en natt, blir att åka liiite längre än dig :P Men jag åker som tur bil, killen får köra hem så får jag vila. Jag lär nog ha ont.
Emelieen
Kvinna ·
16 jan, 2011
Okej, hur långt ifrån umeå bor du? :) skönt! ska kolla om någon gullig vill köra, varken jag eller min pojkvän har tagit tag i körkortet än, annars hade han fått köra mig..! :p
men någon lär nog köra hoppas jag, känner inte alls för att sitta i en buss nästan 2 timmar! :)
Anonym användare
16 jan, 2011
MS;
Tack för ditt svar. Det är verkligen så himla svårt välja klinik! Helst av allt skulle jag nog vilja opa mig hos Cosmo i Landskrona, men det är ca. 80 mil dit så känns som en alldeles för jobbig resa. Alla säger olika, söker man på negativt hittar man negativa saker, söker man efter prositiva saker hittar man bara positiva saker.
Jag känner att jag väldigt gärna hellre gått på konsultation hos läkaren. Min sköterska var så himla go o rar på alla sätt, men det är trots allt inte hon som ska göra operationen.
Ni som gjort konsultation hos Polarkliniken, vilken sköterska hade ni? Jag träffade en sköterska med dubbelnamn, Marie-Louise (om jag inte minns fel).
Jag är absolut inte missnöjd med all info jag fick, tycker de gav ett bra intryck. Är bara detaljen att jag skulle vilja träffa läkaren men det verkar ju heller inte någon klinik ha vid konsultation.