
Hoppitossan
Kvinna ·
28 mar, 2016
Problem att få igång magen efter op
Jag opererades den 23/3 och har problem med min uppblåsta mage. Har inte gjort nr 2 sedan dagen innan op. Äter omnidax varje dag men det händer ju inget. Är det vanligt att det blir så här? Tänker att morfintabletterna ställer till det för tarmarna. Någon med erfarenhet?
Sortera efter

sofie
Kvinna ·
28 mar, 2016
Gilla

Marker24
Kvinna ·
28 mar, 2016
Jag vet att det finns tabletter som man stoppar in i ändan.. Inte så mysigt men nöden har ju ingen lag. Googla på namnkommer ej ihåg vad dom heter!!
Gilla

Rydelion
Kvinna ·
28 mar, 2016
Man kan ta eget lavemang så kallade microlavemang typ Microlax. Då får man bajsa på fem minuter! Funkade för mig plus tre påsar Movicol om dagen. Då får man mjuk och behaglig avföring.
Gilla

Anonym användare
28 mar, 2016
Jag tar två Dulcolax nu efter op och det funkar. Kommer efter några timmar.
Gilla

Hoppitossan
Kvinna ·
28 mar, 2016
Jag känner mig inte ens nödig (om ni ursäktar) funderar på att köpa laxoberaldroppar i morgon. Jobbigt det här- ser gravid ut av svullnaden över magen
Gilla

Hoppitossan
Kvinna ·
29 mar, 2016
Tack för alla tips- köpte Dulcolax och det hjälpte :)
Puh!!!!! :)
Gilla
Av morfin blir man oftas förstoppad. Drick mycket vatten, katrinplommon,russin mm. Motion är oxå bra. Annars så kontakta vårdcentralen👍