Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Pixi profilbild

Pixi

Kvinna ·

05 apr, 2012

Problem med bakomplacering? Vad säger ni?

Bröstförstoring

Undrar vad ni har för erfarenhet av bakom placering? För och nackdelar? Ska till Peter Cosmo på Citadellkliniken nästa vecka och läser mycket negativt här om just bakomplacering så skulle gärna vilja höra lite av er med erfarenhet!

7

Sortera efter

Malin88

Kvinna ·

05 apr, 2012

Jag opererades på citadell också fast av jörg. Jag har mfd (muscke flex deformity) och har ibland ont i ena brösten pga muskeln. Jag accepterar det men jag hade ändå inte fått det korrat på citadell. De dlyttar aldrig fram hur stora problem du än får utan det enda sättet att få det fixat är att byta klinik. Möjligtvis kan tuve flytta fram. Så jag hade hellre valt han än o chansa man inte får några problem.
Gilla

TinyLingonberry

Man ·

05 apr, 2012

Jag har bakom och har opats av Cosmo. De är ca 7 månader och jag har inga problem alls :) Kan få klyfta, tränar styrketräning och kondition mer än någonsin. Ingen synlig rippling trots att jag är väldigt tunn och hade mindre än 70A före.

Är nöjd med Peter och Citadell till 100%! :)

Gilla

Pixi

Kvinna ·

06 apr, 2012

Malin88 fy vad tråkigt! Vad säger dom på citadell om det? Har ni pratat om att flytta fram? Jag gillar verkligen deras bröst, men det här med att man kan drabbas som du gör mig orolig!

Gilla

Pixi

Kvinna ·

06 apr, 2012

TinyLingonberry härligt att höra att allt gått bra för dig och att du är så nöjd! Blev nyfiken på din blogg, skulle vara intressant att läsa =)
Gilla

Malin88

Kvinna ·

06 apr, 2012

Pixi skrev:

Malin88 fy vad tråkigt! Vad säger dom på citadell om det? Har ni pratat om att flytta fram? Jag gillar verkligen deras bröst, men det här med att man kan drabbas som du gör mig orolig!

För mig gör det inget. Mfd är mildare nu när vi bytte till allergan och har inte ont så ofta. Men jag hade inte fått framflytt om jag velat ha det. Men jag vill ha bakom för hellre muskelproblem än rippling runt hela bröstet. Som jag garanterat hade fått vid framför. Men läst om väldigt många som fått db av peter o inte får det fixat då hans tekniker bara verkar förvärra det. Och det konstiga är att han läser härinne och inte tar till sig nåt. Han borde ju förstå en framflytt är bättre än skära mer i en muskel. Därför hade jag valt en som är villig att lägga framför muskeln om man får problem.
Gilla

Milia

Kvinna ·

09 apr, 2012

Malin88 skrev:
Men läst om väldigt många som fått db av peter o inte får det fixat då hans tekniker bara verkar förvärra det. Och det konstiga är att han läser härinne och inte tar till sig nåt.

Blir nyfiken när du skriver att kirurgerna läser här inne. Man kan ju gissa att det händer, men vet du att det är så? Hur vet du det i så fall?

Gilla

Chip

Kvinna ·

17 maj, 2012

Jag ska opereras av Örjan på Proforma och börjar panika över framför eller bakom? Någon som är nöjd med bakomplacering? Och någon som är jätte missnöjd med bakomplacering?

Är ju så rädd för muskelpåverkan och db!! :(

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem