
Anonym användare
Profil på implantat?
Vad är det för skillnad på dom olika profilerna? I form alltså, tycker inte att det verkar vara någon nämnvärd skillnad?
Sortera efter

lajsa123
Kvinna ·

Anonym användare
då hänger jag med :) tycker som sagt inte att det syns någon sräskild skillnad i implantatslistan? men är det med högre profil som dom blir "bulliga" upptill? Ovanför bröstvårtan alltså. om du hänger med på vad jag menar? 😉

lajsa123
Kvinna ·
nej nej nej!
destå högre profil destå mer står de ut från kroppen... det har inget med att göra om det är bulligt över bröstvårtan.
jag har ulta hög. står ut rätt mycket från kroppen... har man low så är brösten plattare och bredare...

lajsa123
Kvinna ·
grejen är den att jag tex... jag hade 12 cm i bröstbredd. då får jag max välja ett implantat som är 12 cm brett. vill jag då ha 200 cc så hade jag fått välja låg profil. vill jag ha 300 hade jag fått välja mellan... och jag ville ha 375 då blev det extra hög.
hänger du med? du måste hitta och välja ett implantat som passar din bröstbredd samt det antal cc du vill få plats med :)

Anonym användare
Beror det inte lite på utgångsläget ? om man lägger in någon av det lägre profilerna men redan har egen vävnad blir det väl inte så platt eller ? (är inte så bra på det här )

lajsa123
Kvinna ·
läs i fliken "av intresse"
klart utgångsläget spelar in. men vill man ha mycket put på brösten ska man välja de högre profilerna.
vill man ha plattare bredare får man ta lägre. :)

Anonym användare
DÅ förstår jag!! 👍 Tack så jättemycket för att du hjälpte till med detta!!
Hur mäter man sitt bröst? Är det kant till kant eller?
utseendet på brösten präglas väldgt mycket av vad man har för profil.
tar man en låg profil får man "plattare bröst" tar du ett impkantat med högre profil blir det mer utstående från kroppen.
tycker ibland att de lägsta probilerna kan se ut som en platt pannkaka till bröst :D