Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
PrettyStupid profilbild

PrettyStupid

Kvinna ·

28 jun, 2019

Proforma Örjan gribbe

Bröstförstoring

Alla bra och dåliga erfarenheter av Proforma och Örjan Gribbe är välkomna. Har varit på konsultation hos Patrik Höijer på Nordiska, kändes tryggt men finns inga operationstider förrän i höst. Ska på konsultation hos Proforma hos Örjan om 2 veckor och vet att det finns operationstider redan i sommar. Vill ju göra NU :D Borde jag vänta tills Patrik har tid i höst eller ska jag satsa på Örjan om allt känns bra? Har tänkt mig motiva round 285 cc. Får en känsla av att folk va nöjda med Örjan för några år sedan men att han blivit sämre?? HELP ME

37

Sortera efter

PrettyStupid

Kvinna ·

09 jul, 2019

Men åh va roligt :D Då kanske vi ses där :D Hur många cc ska du lägga i och vilka inplantat?
Gilla

Sandra5464

Kvinna ·

09 jul, 2019

Så kul ja! Jag har faktiskt ingen aning om hur många cc, jag vet hut stora jag vill ha men tycker allt ser så olika ut på alla! Men iaf mentor tror jag :) du själv ?
Gilla

Sandra5464

Kvinna ·

10 jul, 2019

Tjejer! Är så nyfiken på era konsultationer! Någon som vill dela med sig? :)
Gilla

PrettyStupid

Kvinna ·

10 jul, 2019

Hade min idag. Är mer förvirrad än innan tror jag :D Allt gick så snabbt och jag glömde egentligen bort typ allt jag ville fråga om. Hade försökt googla på Örjan innan för att se hur han såg ut men hittade inga bilder. Trodde inte han skulle se ut och vara som han var ändå :D Han var ändå duktig när han skulle guida mig till vilka inplantat jag trodde att jag ville ha, men eftersom jag redan varit hos Patrik tidigare var det som att jag redan hade bestämt mig för motiva demi 285. Örjan verkade ändå personligen tycka att jag borde tagit lite större så är kluven nu om jag verkligen valt rätt storlek. Är verkligen jätterädd att få för stora bröst. Vaknar hellre o har för små än för stora. Måste ändå säga att han kanske inte gjorde mig lika trygg i mitt val som Patrik gjorde, men å andra sidan är det svårt att välja kirurg efter vilken personlighet de har, är ju ändå resultatet jag är ute efter. Nämnde det här med korrigeringar då jag varit orolig över de, samt att Nordiska Kliniken har så bra garantier. Han sa att han självklart korrigerar om det skulle uppstå någon komplikation så det kändes tryggt. Tror jag kommer att operera mig den 18 som det ser ut nu. :D
Gilla

Sandra5464

Kvinna ·

10 jul, 2019

Men vad roligt för dig! Hoppas min känns bra så jag också opar den 18e! Hur lång tid tog konsultationen? Hm spontant tycker jag 285cc låter ganska litet men allt beror på ditt utgångsläge och önskemål :)! Vilka cc gav Örjan som förslag till dig? Och vad är du ute efter ?
Gilla

Sandra5464

Kvinna ·

10 jul, 2019

Jag tror jag såg en bild på honom via instagram! Via proformas kirurg Saids konto!
Gilla

tuarceatha

Kvinna ·

11 jul, 2019

Sandra5464 skrev:

Tjejer! Är så nyfiken på era konsultationer!
Någon som vill dela med sig? :)

Hade min den 1 juli och precis som precis sades så såg ju inte Örjan ut som man trodde haha men fick en bra känsla av honom redan från början. Han började med att fråga vad jag ville göra, hur länge jag velat göra operationen och vad jag förväntade mig. Sen fick jag ta av på överkroppen så han fick se, mäta och sedan berättade han om de olika profilerna och dess skillnader. Som jag trodde sedan innan har jag, trots att jag är liten, en bred bröstkorg som lätt sväljer många cc. Han gav mig ett par 450cc som jag fick testa under tröjan och tyckte direkt att det såg lagom ut. Han gick ut därifrån så jag fick stå och känna efter hur det kändes. Tyckte storleken kändes bra men då en viss del av implantatet "försvinner" när man lägger det bakom bröstmuskeln bad jag om att få testa snäppet större vilket var 500cc. Enda skillnaden mellan 450 o 500cc är bredden på implantatet berättade han. Testade även mindre än 450cc och det skulle bli som.2 bollar på bröstkorgen. Slutade med att ja valde runda 500cc hp och han skulle sätta in det om det rymdes, har tydligen en väldigt tight bröstkorg med lite egen bröstvävnad så kunde bli tight, i annat fall blir det 450cc och båda känner jag mig väldigt nöjd med. Sedan pratade han om.bröstvårteplacering och att ena alternativet var att göra snittet i det befintliga bröstvecket men då skulle bröstvårtan peka neråt då jag idag har en mindre underpool. Andra alternativet var att göra ett nytt bröstveck några cm ner 2-3 och där med förstora underpoolen och göra bröstvårtorna mer centrerad. Enda som kunde vara då från början var att man kan se skuggan av det gamla bröstvecket, han sa dock att mina idag inte är så jättetydliga så chansen för kant var inte så stor. Han ritade på.bröstkorgen och förklarade väldigt bra hur det skulle se ut så man förstod. Efter det tog han förebilder och en ansiktsbild för att komma ihåg ansiktet. Sen satte vi oss ner? Fyllde i papper och gick igenom frågor. Fick verkligen ett bra bemötande och det kändes så bra med Örjan, därav att jag slopade mina planer på att gå på fler konsultationer och väntar istället med spänning på operationen den 27 augusti! :)
Gilla

PrettyStupid

Kvinna ·

11 jul, 2019

Jag velar mellan 285 och 300. Är rätt att få för stora då jag absolut inte vill se opererad eller klumpig ut på något sätt men samtidigt tråkigt om det inte skulle bli stor skillnad heller. Du har inte funderat något på storlek?
Gilla

mini84

Kvinna ·

11 jul, 2019

tuarceatha skrev:

Lovaolivia skrev:

tuarceatha skrev:

Jag var på konsultation hos Örjan nu i måndags efter oändliga timmar research om kirurger och kliniker. Men måste säga att jag är otroligt nöjd och Örjan känns väldigt seriös i sitt arbete, inga krusiduller och man känner sig väldigt bekväm. Han är rak och ärlig och svarar mer än gärna på ens frågor. Har inplanerad operation den 27 augusti och är så taggad!!

Lycka till på era konsultationer tjejer!:)

Kul att det kändes bra! Frågade du något vad som händer om det blir komplikationer? Det är det enda som gör mig osäker på Proforma. Att Det inte ska täcka korrigering. Bokade idag konsultation på nordiska hos Höijer ifall at5 jag känner mig osäker efter konsultationen med Örjan.

Frågade och han sa att det korrigeras utan extra kostnad om det blir några andra komplikationer i samband med operationen. En vän till mig fick även korrigering efter ett år utan extra kostnad. :)

Jag var på kons hos Örjan förut men kändes inte bra. Skulle kännas konstigt och otryggt att opereras men inte ha någon garanti på korrigering. Har inte opererats än på Nordiska men känns skönt att veta att det finns en garanti i 5 år i alla fall.
Gilla

Sandra5464

Kvinna ·

12 jul, 2019

Nu har äntligen jag också varit på konsultation. Idag eftermiddag hade jag tid hos Patrik. Mitt första intryck var att han var ganska stel men duktig på att förklara hur det går till , kliniken kändes väldigt modern och det var trevlig personal. Patrik föreslog 320 cc till mig och jag fick de hur det kommer se ut med 3D simulering. bokade även en tid som passade mig för operation. Dock fick jag aldrig känna på de implantaten som han förslog utan han visade någon storlek han hade framme senare hade jag konsultation hos Örjan och första intrycket av Örjan för mig var att han var lättsam och säker. även här tycker jag personalen var trevlig och kliniken kändes välkomnande. Även Örjan föreslog 325 cc men jag ville testa större och vi kom fram till 350 cc. Frågade vid komplikationer och då sa han att de ingår i priset och att han korrigerar om det skulle uppstå något. Tycker båda kirurgerna var duktiga men jag drogs nog mer till Örjan tror jag. Hört mycket att han är "speciell" men vi klickade bra tyckte jag! Ska överväga lite till men annars tror jag att jag bestämt mig! :)
Gilla

Sandra5464

Kvinna ·

12 jul, 2019

Patrik var mer försiktig och typisk "läkare", frågade ingenting mer än vad som behövdes. Örjan kände man att han hade gjort det många gånger och jag fick lite löpande band känsla men inte på så sätt att han ej lyssnade på mig, han var pratsam och frågade om mig.
Gilla

PrettyStupid

Kvinna ·

12 jul, 2019

Va kul att du klickade med Örjan. Håller ändå med dig i allt du skriver, att Patrik var mer läkare. Spontant kände jag mig egentligen tryggare med honom än med Örjan men nu har jag redan bestämt mig för att operera hos Örjan. Blir de 18 för dig?
Gilla

Sandra5464

Kvinna ·

12 jul, 2019

Ja det blir den 18e för mig! :) NK hade tid den 7 augusti men jag känner helt ärligt inte (känns nästan tabu att säga det) som att det var så pass stor skillnad mellan dom att NK är värda 20.000kr ( för mig blev de så mkt mer med garantier etc) mer i mina ögon, sen att två av mina närmsta vänner gjort hos Örjan och är nöjda :)
Gilla

PrettyStupid

Kvinna ·

13 jul, 2019

Fick du någon tid för operationen?
Gilla

Sandra5464

Kvinna ·

13 jul, 2019

Nej faktiskt inte? Mejlade dom igår kväll ang tid. Fick du?
Gilla

Anonym användare

13 jul, 2019

Man ska ringa kliniken en vecka innan op för att få ett klockslag :)
Gilla

AnnaD80

Kvinna ·

12 jul, 2022

spännande läsning måste nog läsa på lite om garantierna, men ska iaf dock teckna försäkring, från inga funderingar till lite mera funderingar...
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem