matilda89
Kvinna ·
07 jan, 2011
Proformaclinic: Michael Olenius eller Carl-Johan Gustafson?
BröstförstoringJag står mellan att välja Citadellkliniken Jörg bohn eller Proformakliniken.
Ringde proforma idag och berättade att jag bodde i Oslo.
För personer som bor långt bort har det ett förslag: att man kan skicka bilder på brösten, profil,sidan och framifrån till kirurgen. Prata med kirurgen i telefon och via mail och sedan har konsultationen och operationen på samma dag. Någon som gjort detta?
Är lite skeptiskt till det..
Har inte hört så mycket om varken Michael eller Carl-Johan.
Någon som har opererats av någon av dem?
Jag har 70 C nu (ett bröst är 100ml mindre än det andra) bröstbredd vet jag tyvärr inte..
Hjälp mig välja kirurg! :)
Sortera efter
Anonym användare
28 jan, 2011
matilda89
Kvinna ·
28 jan, 2011
Usch vad tråkigt att läsa! :(
Ja, när jag va på konsultationen tog det ca 15 min. Jag bor i Oslo sedan 3 år tillbaka och flög till sthlm bara för att jag ville TRÄFFA kirurgen innan. de erbjöd mig också att vi skulle ha telefonkontakt och mailkontakt och sedan prova implantaten samma dag som op.
Är så jävla glad att jag faktiskt la ut de extra kostnaderna!
Varför är du INTE nöjd? Skulle man kan få se bilder på före/efter? (om du vill skicka till min mail?)
Håller med dig till 100% tjejerna som jobbar där är heeeelt fantastiska! :)
Anonym användare
03 feb, 2011
Jag kan maila min bloggadress så får du se...
Anonym användare
06 maj, 2011
matilda89
Kvinna ·
06 maj, 2011
Jag opererade mig pa citadell for 9v sedan.. valde bort Calle (eftersom jag tycker han ar valdigt oserios)
Anonym användare
08 maj, 2011
Är det någon här som vet om det kostar att gå på 2 olika konsultationer inom samma klinik? (proforma)
alltså om det kostar lika mycket båda gångerna? eller om man får biligare för andra konsultationen?
funderar nämligen på att boka en tid för en ny konsultation med en ny läkare innan jag bestämmer mig för vilken jag vill ha.
Tacksam för svar :)
Anonym användare
08 maj, 2011
Hej såg att du blivit op av Carl-johan på Proforma. skulle du kunna länka din bloggadress?
ska nämligen själv bli op:ad av honom.
Sen så undrar jag, vad tycker du om honom? vart du nöjd med resultatet? om inte vad är du inte nöjd med?
förlåt för att jag frågar så mycket, men vill vara säker på vilken kirurg jag väljer innan jag opererar mig.
Tacksam för svar
Magicpain
Kvinna ·
08 maj, 2011
Jag hade konsultationen & Operationen på samma dag, med Örjan Gribbe. Jag var också skeptiskt till det först, men läste mkt om honom och alla verkade vara nöjda & när vi hade telefon konsultationen så kändes allt jättebra, och jag är jätte nöjd med allt =)
Detta skulle man ha läst innan jag opade mig i november :(
Calle är fruktansvärt nonchalant, tar inga frågor på allvar utan viftar bort allt man frågar!
Konsultationen va över på mindre än 10 minuter sen in på op!!!
Idag önskar jag att jag hade satt ner foten och ifrågasatt honom mer, men man är ju så uppe i varv när man väntat i såå många år på nya bröst! Jag är absolut INTE nöjd med mina. För det första så frågade jag honom innan på telen efter han fått mina bilder om jag behövde ett lyft. NEJ det behövde jag inte, och nu har dom "hasat" ner rejält, och har ev rippling, känner implantaten så himla mkt på underpoolen, känns int OK!
Jag bor en bra bit från S-holm så vi gjorde allt på samma dag!
Själva kliniken är supermysig, tjejerna i receptionen är urmysiga dom med =)