Välkommen till nya Plastikoperationsforum
Silicon dream profilbild

Silicon dream

Man ·

19 mar, 2013

Psoriasis fot och eller hand

Hudproblem

Någon mer som har psoriasis på sin ena fot och eller hand? Jag har sedan jag var 12 år (nu är jag 38 år) haft psoriasis på min ena fot och ena hand. Nu har jag psoriasis under vänster fotsula som går upp mot utsidan av fotern och upp mot ovansidan och så har jag även psoriasis i tumvecket på högerhand (är högerhänt), även på alla naglar syns det och jag kan aldrig få en lång tumnagel på högerhand pga detta för att inte tala om hur stortånaglarna ser ut som en fotterapeut sabbade totalt i december 2010. Jag är så jäkla trött på detta. Jag har haft skiten i 27 år nu och blir aldrig erbjuden annat än Elocon eller betonvat och lså salicylvaselin som jag har för att fjälla av alla hudflagor. Dessa krämer hjälpa inte. Nu har jag haft ett smärtsamt skov i ett halvår och är helt handikappad av smärta men får ingen hjälp trots att jag nu vet att det finns så mycket hjälp att få. Min PSO anläggning vägrar ta emot mig och jag känner mig så illa bemött. Jag ränner inte där ofta och har aldrig klagat men de vägrar hjälpa mig och påstår att jag har en obetald faktura vilket inte stämmer men det envisas fortfarande med det och jag får ingen hjälp. Har inte ens krämer för att smörja med och för att få krämer måste jag träffa deras läkare och det får jag inte. Jag undrar om det finns någon på POF som har samma helvete hudsjukdom som jag? Jag mår skit av att ha detta, att aldrig kunna gå i fina skor och ha så fula fötter och händer.

Sortera efter

Casiopeia profilbild

Casiopeia

Kvinna ·

19 mar, 2013

Kangal garra rufa.
Finns många med psoriasis som haft hjälp av den fisken. Google it.

0 Gilla

minis profilbild

minis

Kvinna ·

19 mar, 2013

En vän till mig har psoriasis och jag vet att hon brukar sola mkt solarium för att det ska lindra. Har du testat det? 

0 Gilla

Flisan79 profilbild

Flisan79

Kvinna ·

19 mar, 2013

minis skrev:
En vän till mig har psoriasis och jag vet att hon brukar sola mkt solarium för att det ska lindra. Har du testat det? 
 
 
Vanligt solarium hjälper ingenting tyvärr. Är fel sorts strålar. Man kan däremot gå och sola koncentrat uva eller uvb-ljus hos PSO eller hos vissa hudmottagningar.
 
Hej TS :-)
 
Vi har tydligen något mer gemensamt. Jag har dock psoriasis på hela kroppen men inte händer och fötter. Även mitt startade i tonåren. Visst bor du i stockholm? Jag går just nu på Ersta sjukhus hudmottagning och de är de bästa och mest seriösa hudläkare jag har haft. Gå till VC och be om en remiss dit. 

0 Gilla

Silicon dream profilbild

Silicon dream

Man ·

19 mar, 2013

Casiopeia skrev:
Kangal garra rufa.
Finns många med psoriasis som haft hjälp av den fisken. Google it.
 
Jag har läst om fish spa och hittat ett i sthlm och är så desperat att jag funderar på att boka ett sådant så fiskarna blir proppmätta för här finns det döda hudceller i överflöd på mina ömma onda fötter, men jag har googlat om det nu men inte hittat så mycket info om att det rek till personer med psoriais, att det haft nån större effekt. Grejen är ju den att jag har överaktiv cellbildning som jag tyvärr inte tror gurran firren kan råda bot mer än lindre kanske tillfälligt.
 
Jag söker nåt som effektivt tar bort smärtorna fort för jag kan ju knappt gå just nu då de djupa hudsprickorna gör så satans ont.
 
Men jag ska höra med PSO om de åtminstone kan råda mig om fish spa är bra för just psoriasis fötter.
 
Kan man doppa ner handen tror du ockå?
 

0 Gilla

Silicon dream profilbild

Silicon dream

Man ·

19 mar, 2013

minis skrev:
En vän till mig har psoriasis och jag vet att hon brukar sola mkt solarium för att det ska lindra. Har du testat det? 
 
Inte testat det då jag aldrig nånsin hört att det ska vara bra utan snarare hört att det ökar risken för hudcancer precis som även korta sessioner av UVB gör som Flisan pratar om.
 
Lite svårt dock att få solarium att veka under fotsulan och jag har hittills bränt mig i solarium då jag är så extremt ljushyad med tunn överkänslig hud.
 

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem