Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
tjejen-medbobis profilbild

tjejen-medbobis

Kvinna ·

01 dec, 2011

Räcker inte bara med ankarlyft?

Bröstförstoring

Hej! Tjejer har funderat lite om det kanske räcker bara med ankarlyft . jag har mycket häng men har rätt så mycke vevnad oxo! Min bh storlek är 80c. Jag vill inte ha större bröst bara runda och någorlunda fasta! Men så läste jag att det är finnare om man lägger in implantat oxo.

Jag velar på implantatet pga alla komplikationer som finns:(

Ska till jörg på konsultation nu i december får se vad han tycker om det blir ok utan implantat så gör jag utan !

Vad tycker ni? Det är kanske lite svårt att svara pga har inte lagt upp bilder men försök :)

Hade varit tacksam :)

27

Sortera efter

Opticruise

Kvinna ·

01 dec, 2011

Tycker de resultaten jag sett av lyft utan implantat här på pof varit finfina! Kanske är ett bra alternativ om du inte vill ha stor byst..Men ser du har ungefäe samma mått som mig,har du verkligen rätt stl på underband på bh?? Vad har du för underbystmått?? :) 

Gilla

sue

Kvinna ·

01 dec, 2011

Jag har nagra vanner som har bara gjort ankarlyft utan implantat och de alla sager att de onskar att de hade lagt in implantat, pga formen. 

Gilla

Marina

Kvinna ·

06 dec, 2011

Å andra sidan kan man med ett rent lyft slippa ganska många komplikationer som man normalt sett bara får med implantat, typ bottoming out, dubbelkonturer, muskelpåverkan etc, och risken att man behöver operera sig igen är ju mindre. Alla trivs inte heller med känslan av att ha implantat, så de som ångrat att de inte har det kan ju inte veta om de skulle ha varit så nöjda med implantat heller.Med de önskemål som du uttryckeri TS, tror jag att du kan bli nöjd med enbart ett lyft.

Sen är det onekligen så att ett implantat, speciellt med högre profil, kan ge bröstet ett put som är svårt att få till vid ett rent lyft, som ju ofta kan ge ett lite "plattare" bröst. Men om man gör ett lyft först, kan man alltid välja att lägga in implantat senare.

Gilla

tjejen-medbobis

Kvinna ·

07 dec, 2011

Hej tjejer! nice to be back:) Opticruise: jag vet inte vad jag har för underbystmått, jag har alltid köpt behå i strl 80 c så jag antar att jag har det :) tack tjejer för svar tack marina ska se på konsultationen vad min kirurg säger sen får jag avgöra :))

Gilla

lalle

Kvinna ·

07 dec, 2011

men blir inte brösten mkt mindre om man gör ett ankarlyft?

Gilla

MissM

Kvinna ·

07 dec, 2011

Vad spännande att höra vad du bestämmer dig för. Jag valde att förminska/lyfta utan implantat. Jag kan egentligen inte bestämma mig om jag valde rätt eller inte. De blev något mindre än jag hade väntat mig(jag hade mycket extra hud som försvann)och inte fullt så fasta som jag hade hoppats, skall tillägga att jag blev grymt svullen pga en infektion en lång tid efter och sen har jag gått ner 4 kg till så inget har hjälpt slutresultatet ;-).

Jag kan iblandkänna mig sugen på att lägga in mindre implantat. Jag vill absolut inte ha stora och mina är ganska lagom egentligen.Men jag tycker att det är jätteskönt att de är "mina" och jag behöver inte oroa mig för komplikationer i framtiden eller att behöva byta ut implantaten.

Lycka till med ditt val!!

Gilla

tjejen-medbobis

Kvinna ·

08 dec, 2011

MissM: vad kult att du valde utan implantat:)) har du inga bilder så man hade kunnat se hur dom ser ut? väldigt nyfiken:) som sagt jag vet inte hur jag ska göra än , och jag blir galen på det!! Jag är väldigt rädd för komplikationer med implantat! Jag får väl avvakta vad min kirurg säger :) e du inte nöjd med dina bröst nu utan implantatet? Jag sj tänker gå ner fem kg till efter op,tror du att brösten kommer att hänga igen utan implatatet???

Gud jag blir galen att inte veta vad jag ska göra jag kan inte bestämma mig:)

tack tjejer för eran svar !

tack MissM !

Gilla

MissM

Kvinna ·

09 dec, 2011

Jag har inte riktigt vågat lägga ut bilder på brösten. Jag är väl en fegis ;-). Och innan min korr var ena sidan ful och jag tyckte att det var jobbigt. Tur att man har en bra kirurg som ställer upp och korrar :-). Nu är jag mycket mera nöjd.

Det jag inte är så nöjd med är att jag hade hoppats på att de skulle vara lite fylligare/fastare. Jag är helt övertygad om att min svåra infektion ställde till det för mig. Jag var sjukt svullen under många veckor och jag tror att det töjde ut huden lite. Och sen att jag gick ner mera i vikt gjorde inte saken bättre. De krympte lite till då :-(. Maken gillar de nog mer än jag ;-). Dock kan jag säga att jämfört med innan är de 1000 ggr finare!!

Jag överväger att göra en fetttransplantation. Tyvärr kan man inte veta hur mycket som stannar kvar och i mitt fall är det rätt lite(har gjort en tidigare). Men i värsta fall har jag i alla fall fått smalare lår ;-).

Jag vill verkligen inte riskera de komplikationer som kan bli med silikon. Jag har tänkt diskutera saken med min kirurg på min sista koll senare i vår. Får se vad vi kommer fram till. Det blirtidigaste om ca 1 år hur som helst. Jag är inte ens säker på att jag vill opereras nån mer gång. Kanske har jag ett annat perspektiv då?

Gilla

Marina

Kvinna ·

11 dec, 2011

Lycka till!

Vill kommentera att man ogärna GÖR fettinjektioner samtidigt med ett lyft, då man behöver så opåverkad vävnad som möjligt för att den snabbt ska kunna ta hand om det nya fettet genom att låta nya kärl växa till för att försörja den tillkomna vävnaden med syre och näring.

Gilla

MissM

Kvinna ·

11 dec, 2011

Det låter logiskt Marina. I mitt fall är det ingen fara eftersom jag har tänkt att skall jag göra det bir det nästa höst och då  har det gått 2 år sedan min lyft/förminskning.

Gilla

Anonym användare

11 dec, 2011

Jag har gjort ett ankarlyft utan implantat. Fick inga som helst komplikationer och har full känsel (tack och lov!).

Trodde länge att jag hade 80B i bh-storlek vilket visade sig vara 70D på Change. Den storleken har behållit även efter lyftet. Du kan se mina bilder i galleriet.

Lycka till med vad du än bestämmer dig för. Och fråga gärna om du undrar något.

Gilla

tjejen-medbobis

Kvinna ·

11 dec, 2011

Lyftfia: tack för att du skrev såg dina bilder riktigt fina e dom :) ska på konsultation nu i december får se vad jag bestämmer mig för :)

ha det gött !

Gilla

tjejen-medbobis

Kvinna ·

12 apr, 2012

Hej tjejer! Jag har grubblat och grublat på det här med silikon inlägg!

Det enda jag ser med det är ju komplikationer här i fprumet iaf.

Så jag har tänkt påd et och pratat med min man om det vad han tycker .

Jag är inte ute efter stora bröst utan fina välformade utan häng! och utan inlägg är jag ju direkt komplikations fri!

Så jag har mejlat Jörg idag att jag vill bra ha enbart lyftet just nu kanske senare inlägg om jag blir ej nöjd med bara lyft.

Så jag hoppas på ett bra svar från honom.

Det är sista dan imorgon att kunna betala in pengarna så det är ett press på mig nu:(((

Vad tycker tog jag rätt beslut???? Ni som enbart gjorde lyft hur känns det e ni nöjda fick ni häng igen???

Tacksam för svar!

Gilla

MissM

Kvinna ·

12 apr, 2012

Jag förstår hur du tänker! Jag gjorde en förminskning som blev lite mindre än jag hade hoppats på.

Jag har valt bort inlägg just för att slippa komplikationer plus att jag vill inte ha så stora vilket jag tror att även den minsta inlägg skulle ge. Jag är dock inte 100% nöjd. Nu har jag dessutom gått ner ca 5-6 kg efter min op. Jag tycker inte att jag har häng, men inte heller den fasthet jag hade velat ha.

Jag tycker att du gör rätt som provar utan först.!

Gilla

tjejen-medbobis

Kvinna ·

12 apr, 2012

MissM skrev:

Jag förstår hur du tänker! Jag gjorde en förminskning som blev lite mindre än jag hade hoppats på.

Jag har valt bort inlägg just för att slippa komplikationer plus att jag vill inte ha så stora vilket jag tror att även den minsta inlägg skulle ge. Jag är dock inte 100% nöjd. Nu har jag dessutom gått ner ca 5-6 kg efter min op. Jag tycker inte att jag har häng, men inte heller den fasthet jag hade velat ha.

Jag tycker att du gör rätt som provar utan först.!

Tack för ditt svar !

Men jag har avbokat för jag är helt enkelt inte redo än:((

Måste få tid på mig att tänka mer, det känns trist att jag känner så men hellre de än att jag ångrar mig sen!

Jag vill oxo gå ner i vikt iegentligen först, så de så mkt tännkandet nu.

Så jag avbokade vill inte göra ett misstag bara för att få ett par silikon bröst.

Känner mig ledsen nu men jag vet att jag gjorde rätt, ska boka op till agusti månad, tills dess har jag tid på mig att tännka igenom det ordentligt och smällta allt.

Gilla

Anonym användare

12 apr, 2012

jag har samma funderingar! bara bröstlyft eller om jag ska lägga in inlägg med..

tänk vad skönt med mindre bröst om inte väger mycket och som de flesta kläder passar till eller större bröst som jag tycker är ganska sexigt och kvinnligt..

lutar ändå åt bara ett lyft nu, men hinner ändra mig tills imorgon haha ;)

Gilla

tjejen-medbobis

Kvinna ·

12 apr, 2012

Lova skrev:

jag har samma funderingar! bara bröstlyft eller om jag ska lägga in inlägg med..

tänk vad skönt med mindre bröst om inte väger mycket och som de flesta kläder passar till eller större bröst som jag tycker är ganska sexigt och kvinnligt..

lutar ändå åt bara ett lyft nu, men hinner ändra mig tills imorgon haha ;)

ja precis de inte lätt jag vill inte ha stora bröst, bara fasta runda välformade utan häng.

Men jag vet inte om man kan få den fina klyftan med bara lytf och den fastigheten jag e ute efter :((

De inte lätt de här :((

Men nu har jag tid på mig iaf att tänka tills efter sommaren .

Lycka till!! Med vad du än väljer!!!!

Gilla

citadellboobisar

Kvinna ·

12 apr, 2012

Med tanke på hur osäker du har varit så instämmer jag med att det var ett bra val du gjort att avvakta med operationen och tänka igenom den ordentligt. :D

I värsta fall kan du ta operationen i 2 delar...i första hand ett lyft och känna efter hur du trivs med det och sedan om du skulle vilja göra en förstoring med silikon om de inte skulle få den formen som du vill ha ta den i andra hand några månader efteråt när allt har läkt som det ska.

Men fundera och tänk igenom ditt beslut.

Lycka till tjejen!!!!!!!!!!

Gilla

tjejen-medbobis

Kvinna ·

12 apr, 2012

citadellboobisar skrev:

Med tanke på hur osäker du har varit så instämmer jag med att det var ett bra val du gjort att avvakta med operationen och tänka igenom den ordentligt. :D

I värsta fall kan du ta operationen i 2 delar...i första hand ett lyft och känna efter hur du trivs med det och sedan om du skulle vilja göra en förstoring med silikon om de inte skulle få den formen som du vill ha ta den i andra hand några månader efteråt när allt har läkt som det ska.

Men fundera och tänk igenom ditt beslut.

Lycka till tjejen!!!!!!!!!!

Tack snälla du e så snäll !!! Ja det är bäst så här jag vet att jag gjorde ett braval genom att avboka,vill verkligen tännka igenom allting ordentligt. så för min del blir det nog op i agusti bara .

kram ha de bra !!!!!

Gilla

lindy

Kvinna ·

12 apr, 2012

Hej,

Jag gjorde min operation hos Jörg. Finns bilder. jag gjorde först ett lyft, kommer lägga in implantat i slutet på detta året eller i början på nästa. Jörg ville göra lyft först för att få ett snygg resultat. Har 4 år som ja kan lägga in implantat och få samma pris som om ja gjorde lyft och förstoring samtidigt, med andra ord kommer ja betala ca 20 000 :- för implantat inom 4 år. :)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem