
Mercedes
Kvinna ·
21 apr, 2016
Råd om hur mkt ledigt efter op
Det är förstås väldigt individuellt hur mycket tid var o en behöver för återhämtning efter en operation, men jag vill hursom verkligen råda till så lång ledighet som möjligt innan man börjar jobba igen.
Jag opererades i fredags och gick tillbaka till jobbet idag, torsdag. Är nyanställd och har inte velat be om för mycket ledigt nu under våren, men sex dagar var verkligen för lite. Har läkt bra och inte haft särskilt ont förutom andra och tredje dagen men är nog mer tagen av op:n än vad jag förstått, för jag fick en satans otrevlig feberfrossa i morse när jag borstade tänderna. Satt på toalocket och bara skakade och lade mig sen i sängen och hyperventilerade i tio minuter innan jag pallrade mig iväg till jobbet (är programledare i radio så jag kan inte sjukanmäla mig hursom). Men jag gick hem så fort jag kunde idag, är helt snurrig. Har pratat med en sköterska om att det inte rör sig om något allvarligt eftersom jag går på antibiotika och inte har ont nånstans, utan snarare är fråga om de smärtstillande (som jag trappat ner på sen i tisdags) och en krock mellan den stilla pillerlunken och jobbvardagen. Det kommer gå bra att arbeta igen imorgon men jag kommer att vara sååå trött och vimsig... Hade det varit möjligt hade jag velat vara helt ledig typ 10 dagar efter operationen, det är faktiskt en stor påfrestning för kroppen även om det nu "bara" rörde sig om förstoring och inte lyft osv.
Vill råda dig som ska opereras att försöka vara hemma så mycket som möjligt efteråt. Även om du känner dig rastlös och som att du klarar av att jobba, var inte för envis :) Om du av nån orsak inte kan vara ledig länge så ta det verkligen lugnt när du är tillbaka. Och skäm bort dig själv en lång tid framöver, det mottot går i alla fall jag efter! Det är inte enbart nya fantastiska bröst som är belöningen för det vi gått igenom (och betalat!) - sträckkolla serier och läs böcker och ät god mat och godis eller vad du nu kan unna dig! Lycka till & kram!
Sortera efter

Skönhet
Kvinna ·
21 apr, 2016

Mercedes
Kvinna ·
22 apr, 2016
Det är ju såklart olika för alla, har hört om tjejer som börjat jobba utan problem efter fyra, fem dagar. Det kändes också mycket bättre för mig idag efter "comebacken" igår, men är fortfarande trött och långsam. Är det jobbet eller skola eller barn som gör ledigheten svår för dig?

Skönhet
Kvinna ·
22 apr, 2016
Mest barn, de är fortfarande små... men även jobbet.

Skönhet
Kvinna ·
22 apr, 2016
Ser att du har Motiva Ergonomix, jag är hittills mest intresserad just av de implantat, men jag tror att jag kanske skulle välja en annan profil då jag vill få så naturligt resultat som möjligt:) Fast det är kanske möjligt med hög profil också, beror förmodligen mest på hurdana bröst man hade innan operationen... Hur är du nöjd med resultatet?

Mercedes
Kvinna ·
25 apr, 2016
Ser att du har Motiva Ergonomix, jag är hittills mest intresserad just av de implantat, men jag tror att jag kanske skulle välja en annan profil då jag vill få så naturligt resultat som möjligt:) Fast det är kanske möjligt med hög profil också, beror förmodligen mest på hurdana bröst man hade innan operationen... Hur är du nöjd med resultatet?
Jag är jättenöjd hittills, men väntar fortfarande på att svullnaden ska gå ner och dom ska forma till sig. Var spekulant på mellanprofilen först men kom tillsammans med Patrik fram till att jag ville åt lite mer fyllighet så jag valde hp:n. Ergonimix uppfyller ju det naturliga intrycket genom droppformen så det känns som en bra kombo för det resultat jag ville åt :)
Hoppas att du får tid eller får möjlighet att ta dig tid när du känner att det är dags för detta!

Skönhet
Kvinna ·
25 apr, 2016
Har nu sett bilderna, de ser jättefint ut!
Även om det är hög profil och bara dag 9 från op. så har brösten ändå inte påtaglig övre del, det är ju ergonomix men tyckte att det vid hög profil blir ändå lite kraftigare uppåt också, men nej. Snyggt:)
Bra att veta.
Bland annat just av den anledningen har jag ännu inte bestämt mig om när jag skulle operera mig för jag vet att jag inte skulle kunna vila under tiden efter op.