
Lady_Vain
Kvinna ·
08 jan, 2013
Råd sökes - jag är inte nöjd med storleken efter min operation
Hej,
Jag opererades för två månader sedan. Jag var påläst på alla risker, etc men hade missat att läsa på och sätta mig in på detta med cc ang storlekar.
Jag visade bilder, på vad som jag ville ha samt vad som var för smått.
Jag gick på konsultation 2 ggr, varav den andra gången för att prata om storelkar igen.
Första rekommendationen var på 200 cc.
Då skall tilläggas att jag hade nästan 0 bröst innan.
Efter konsultation 2, så bestämdes 250 cc. Under muskel.
Jag är idag så himla ledsen. Jag har nästan ingen höjd på mina bröst, de är fortfarande väldigt små och inte alls enligt de bilder jag visade. Och dår har det "bara" gått 2 månader efter operation, nästan på dagen idag.
Jag har inget att invända på det kirurgiska hanteverket - men jag är total förstörd och det känns hemskt att ha betalat 50 000 och fortfarande inte ha ett par tuttar som passar min smala men kruviga kropp, det värsta är all smärta man gått och fortfarande går igenom, all tid som gått till spillo och de 5 år som jag väntat på att kunan få ihop pengar, få ledigt från jobbet och göra ingreppet.
Jag skiter i om det kostar 50 000 till, dock är det inte det som är problemet. Det är att jag gått igenom all smärta etc och inte har någon volym eller ens det jag visade upp att jag ville ha.
Jag tog upp under min konsultation att jag inte förstod vad cc var för något och hur jag skulel tänka kring det.
Och jag fick inte se implantaten i den storlek som lades in, för det fanns inte vid det besöks tillfället, utan jag trodde det skulle vara mer volym i dem.
När jag var där fick jag prova skinnfärgade "fejkbröst". (om du ej gjort operation och läser detta - testa ALDRIG storlekar så!!!!)
Jag väntar på att kirurgen i fråga skall ringa mig efter att ha kontaktat kliniken, men det känns som att jag bör vända mig till en annan klinik?
Hur kommunicerar jag bäst med en kirurg ang storlek om inte bilder hjälper?
Hur mycket cc är en fyllig C kupa? någon som kan ge mig en indikation, som är av liknande storlek som mig i kroppen?
Jag mår jätte dåligt och vågar inte prata med någon om detta.
Sortera efter

Jen1983
Kvinna ·
09 jan, 2013
Tack Lady_Vain, vad snällt :) blir så glad av det otroliga stödet jag fått här. Hur känns det för dig nu? Fått kontakt med någon som kan hjälpa dig? Kram!
Gilla

Lady_Vain
Kvinna ·
06 mar, 2013
Jen1983 skrev:
Tack Lady_Vain, vad snällt :) blir så glad av det otroliga stödet jag fått här. Hur känns det för dig nu? Fått kontakt med någon som kan hjälpa dig? Kram!Efter två månader av tystnad från Art Clinic och total olidlig väntan så tog jag kontakt med dem igen. Den här gången gick de med på att BOKA in att kirurgen i fråga skall ringa mig om en vecka. Jag ät otroligt besviken på Art Clinic och har tagit kontakt med patientenämnden.
Det är mentalt jobbigt att inte ha en handlingsplan i detta läget, att behöva gå och vänta i flera månader på att kirurgen skall ta kontakt och gör inte det. Jag antar att de redan fått mina pengar så jag är ingen prioritet längre. De verkar om jag skall vara helt ärlig inte bry sig från hur de har bemätt mig hitills.
Att jag som missnöjd patient skall vänta på att någon hör av sig i två mpånader för att sedan behöva jaga upp dem...
Och brösten, ja de blir bara mindre och mindre. Om jag gick från att se ut som en 13 åring, innan operationen, så ser jag idag ut som en tjej på 15 år kanske...
Jag är verkligen jätteledsen. Det är svårt att vara stark och bära på detta efter ett så stort och dyrt ingrepp. Det betydde sp mycket för mig att få göra operationen och så blev det såhär.
Mår tyvärr jättedåligt.
Gilla

Tussa
Kvinna ·
06 mar, 2013
Jag håller på och mailar med min kirurg eftersom jag funderar på korr pga ojämn höjd. Det är svårt, han har inte hört av sig. Jag tänker att jag mailar igen och sedan ringer jag. Det är nog så att de har fått sina pengar och är nöjda så :/
Gilla

Jen1983
Kvinna ·
06 mar, 2013
Ledsen Lady Vain att höra att du mår så dåligt. Hoppas du får träffa din kirurg och får förståelse från deras sida! Styrkekramar till dig
Gilla