
Anonym användare
Rädd för att se tjock ut
Är rädd för att se tjock ut med större bröst, är normalviktig nu enligt bmi, men känner ändå att jag skulle behöva gå ner ett par kilo innan min operation. någon annan som känt likadant? eller är jag bara patetisk och ytlig? :D
Sortera efter

optimus
Kvinna ·

Anonym användare
Tuttarna får mig att se otroligt välsvarvad ut, även när min problemmage har världens svullnad. Jag ser givetvis kurvigare ut & att jag väger mer, men att all vikt magiskt förflyttat sig till rätt ställe & gett mig en getingmidja. ;)
Nå en trivselvikt (hälsosam) du kommer kunna hålla utan några problem innan op & sista konsultation.

Tinglan
Kvinna ·
Jag kände mig ganska stressad med det där med vikten innan OP. Hade alltid tänkt att jag skulle vara smal när jag opades, men istället flöt jag in i en härlig träningslivsstil med mycket styrketräning och vägde på operationen 70kg till mina 169cm. Låter kanske mycket men på mig ser det bra ut, och framför allt så fick tuttarna mig att se kurvig ut istället! Precis som hannibal sa här!

Anonym användare
tack för era råd, så skönt att det här forumet och ni finns, för annars skulle jag bli tokig av alla frågor och funderingar som ingen kan hjälpa en med! :)
creds till er!

Nemi
Kvinna ·
Bra fråga! Har funderat mycket på vad som hänger om man går upp i vikt...jag pendlar en del, blir lat ibland och bara äter och inte tränar💡 och kan gå upp en 5-6 kilo. Vad händer med brösten? Jag kommer ha framförbröst ca 325cc eller 350cc (usch kan inte bestämma mig) Har liten a kupa nu.

Patte85
Kvinna ·

Anonym användare
nemi: jag pendlar också sjukt mycket, det är flera kilo det handlar om. så man kan ju undra ifall det påverkar brösten mycket beroende på var man sätter implantaten.. usch vad mycket det är man ska lära sig :D
patte85: hur mycket hade du i egen vävnad innan första operationen, och är du nöjd med dina bakombröst? har så mycket frågor, hihi

Anonym användare
Jag pendlar också i vikt. Vägde många år 45kg till mina 160cm. Sen plötsligt gick jag upp till 50kg och stannade där i flera år och sen plötslgit blev det 52kg! Det trivdes jag inte med. Var ju normalviktig, men hade lite extra hull på magen så det vällde över byxkanten lite. :P Sen i våras gick jag oväntat ned till 45-46kg och har mer eller mindre stannat där. Förstår inte riktigt varför. Jag gick ned för att jag blev sjuk bland annat. Men nu är jag frisk och äter som vanligt. Men rätt var det är kommer jag väl gå upp till 50kg igen gissar jag. Hur ska man göra för att hålla en stadig vikt? Vet att det inte ALLS är bra för brösten t.ex. att gå upp och ned i vikt mycket. Man får mycket snabbare hängbröst då eftersom huden töjs ut och blir slapp, töjs ut och blir slapp hela tiden (brösten blir ju större när man går upp i vikt och mindre när man går ned).
Någon som har tips på hur man kan hålla en stadig vikt? :)
Eller antar att det helt enkelt är att äta regelbundet, omväxlande och lika mycket varje dag samt att röra sig regelbundet och varje dag. Fattar inte varför jag blivit så smal plötsligt. Brukar i vanliga fall gå upp i vikt väldigt lätt. Några kakor och så går jag upp ett kilo typ. :P

Patte85
Kvinna ·
Haha inte är du patetisk och ytlig vännen :) men det bästa är att du når din trivselvikt innan OP så att du inte blir besviken om brösten upplevs större/mindre om du går upp/ner i vikt :)
KRAM!