
Anonym användare
Rakning inför op
Nu börjar jag sakta men säkert inse att jag verkligen SKA få bröst om 6 dagar .. Även om det inte lär vara helt verkligt förrän jag är på plats på kliniken på tisdagmorgon, hehe .. :)
En sak jag tänker på är rakningen av armhålor. Snittet kommer bli under brösten men jag har för mig att jag läste förut att man inte ska raka sig under armar oavsett ett par dagar innan? Eller har jag drömt detta? Hehe. Står ingenting på informationen jag fått från kliniken så jag antar att det inte spelar någon roll kanske? :)
Sortera efter

Pumagirl
Kvinna ·

GoldenHeart
Kvinna ·
Nyrakade armhålor betyder mer öppna porer och därmed är det lättare för bakterierna att ta sig in i kroppen. Även om det inte är något superstor risk, så kan det ju vara bra att ta bort risken helt genom att raka sig minst ett par dagar dagar innan operationsdagen istället.
Sen har jag hört från andra tjejer här i forumet att om man är nyrakad så svider det som attan när man duschar i descutan/hibiscrub.

Anonym användare
Tusen tack tjejer, nu förstår jag :) makes sense! Då ska jag ta mig min sista rakning snart då, hehe.

sourcherry
Kvinna ·
Jag fick infon att de var 2 dagar, men man kan ju aldrig vara för säker :)

Brummelisa
Kvinna ·

Anonym användare
Jag tar mig en helkroppsrakning nu strax och så får det vara sen, hehe :)
Brummelisa: Det känns som ett sådant projekt att vaxa och jag tycker hemmavaxet är så svårt, får inte till det :/ har ingen salong i närheten heller. Äh, lite hår får jag överlever ett tag! Tack för tipset iaf! :)