
Lindi
Kvinna ·
Rippling med Motiva?
Hej, Motiva har ju gått ut med att deras implantat skall ge mindre rippling. Ni som har Motiva, har ni fått mycket ännu?, och speciellt intressant är det att höra från er som tidigare haft andra implantatsmärke. Är det någon skillnad?
Sortera efter

MissMc
Kvinna ·

Sylvanas
Kvinna ·
Jag har Motiva Silksurface+ och har inte fått någon rippling alls!

rosen1995
Kvinna ·

angel-eyes
Kvinna ·

tyson
Kvinna ·

sockerdricka
Kvinna ·
Följer :)

Majan
Kvinna ·

Lindi
Kvinna ·
Tack för alla svar :)
Sockerdricka, är du sugen på att byta ut dina?

Guppi
Kvinna ·

sockerdricka
Kvinna ·
Lindi: inte i nuläget men jag har rippling så det är intressant att hänga med och se vilka implantat som är bäst för att motverka det :)

Hyacinth
Kvinna ·

Anora
Kvinna ·

Amerigo
Kvinna ·

lajka
Kvinna ·

tyson
Kvinna ·

Aby
Kvinna ·

pinkapple
Kvinna ·
Rippling är "rynkor" i huden, man kan få det om man har lite egen vävnad (det blir lixom ett hålrum mellan egna vävnaden och implantatet och huden sjunker innåt eller veckar sig lite utåt) ripplingen blir värre om implantatet inte är max fyllt. Om du håller ett implantat i "stående" läge så kan du se att implantatet rynkar ihop sig upptill, hur mycket det rynkar beror på hur fyllt det är. Rippling kan man få med både framför och bakom placering dock gissar jag på att det är vanligast vid en framför placering. :) Bild kan du se här: http://4.bp.blogspot.com/-S6w4BlvcN4w/VdUqTPxZExI/AAAAAAAAHX4/I8CpfuwUiK... (hon har rippling i klyftan men man kan ha det både över, under och längs med yttersidan också). Motivas implantat är ordentligt fyllda och det MINSKAR risken för rippling, det tar inte bort risken helt :)

Pillanpro
Kvinna ·

Hyacinth
Kvinna ·

Lady_Cazz
Kvinna ·