Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
bella.95 profilbild

bella.95

Kvinna ·

19 nov, 2018

Risk för dubbelbröst

Bröstförstoring

Hej! Jag var nyligen på konsultation hos Örjan Gribbe på proforma clinic. För att mina bröstvårtor ska bli centrerade på bröstet så gav han som föreslag att göra snittet några cm nedanför mitt bröstveck. Han sa att det dock finns en risk att jag kommer få ett litet veck/hack där mitt egna bröstveck är eftersom mina naturliga bröst är väldigt fasta. Menar han dubbelbröst?? Syns det mycket och kan det bli fler komplikationer pga det? Alternativ 2 var att göra snittet i bröstvecket men då skulle mina bröstvårtor peka lite nedåt. Uppfattar det som att han menar att min bröstvårta hamnar långt ner på bröstet? Då gav han som förslag att jag senare kan göra ett lyft (ankarärr). Men det är inte något som jag känner att jag vill göra.. Väldigt osäker på vad som blir bäst för mig.. Undrar om någon annan varit i samma situation? Jag har valt 375cc hö 400cc vä, mentor runda hp. Nu har jag 70b.

6

Sortera efter

Marina

Kvinna ·

20 nov, 2018

Ja, det är en sådan dubbelkontur han menar. Hur kraftig den blir är svårt att veta, men de kan bli tydliga, och har en tendens att bli värre när man spänner muskeln. Å andra sidan är det inte roligt att få bröst som tittar neråt heller.

Har ni övervägt att placera implantaten framför muskeln (kan göra det lättare för implantaten att tänja ut vävnaden) eller välja anatomiska implantat (det kan finnas såna med kortare avstånd från bas till topp som ändå har hyfsat med volym)? Anatomiska/droppformade implantat har den bästa förmågan att "putta upp underifrån", men de är ju också lite fastare och dyrare än runda. Ett annat alternativ är att välja mindre implantat, så att toppen på dem hamnar bakom bröstvårtan utan att man sänker bröstvecket.

Det här behöver du fundera över ordentligt och kolla bilder, för jag har sett att Örjan ibland gör den här avvägningen - och det är bra att han är ärlig och öppen med hur han tänker, för då blir det din egen prioritering som avgör. Jag tror faktiskt du hittar bilder från hans kunder som visar båda alternativen, men du ser dem först när du blivit silvermedlem (läs PM du fått om du undrar vad jag pratar om).

Gilla

bella.95

Kvinna ·

21 nov, 2018

Tack för svar! Örjan ska ringa mig så ska han förklara mer utförligt om vad som gäller. Det känns väldigt viktigt att ha realistiska förväntningar så att man inte blir besviken över resultatet sen! :)
Gilla

Marina

Kvinna ·

22 nov, 2018

Mycket bra tankegång!👍
Gilla

TyTy

Kvinna ·

13 jun, 2019

Vad valde ni tillslut Bella och hur blev det?
Gilla

bella.95

Kvinna ·

13 jun, 2019

Jag valde att göra snittet i bröstvecket, någon cm nedanför. På ena sidan fick han göra snittet ca 2cm nedanför mitt egna bröstveck då mina bröstvårtor var på olika nivå. Nu har det gått 6 månader och jag är jättenöjd. Bröstvårtorna pekar inte nedåt alls utan är centralt placerade på brösten(enligt mig) Även Örjan har sagt på återbesöket att brösten sjunkit ner fint och bröstvårtorna kommit upp där de ska vara!
Gilla

TyTy

Kvinna ·

13 jun, 2019

Härligt! Var nämligen i samma sits själv, men eftersom jag inte ville ha mer underpool än överpool utan snarare lite tvärt om så sänkte vi bara vecket ca en cm. Allt ser lovande ut men det har ju bara gått två månader för mig så det är lugnande att höra att det gått bra för andra med liknande utgångsläge! =)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem