Beabooby
Kvinna ·
27 maj, 2024
Rispåsar för att testa storlek hemma?
BröstförstoringHej! Läste någonstans att storlekarna på implantat (eg 320cc) kan översättas direkt till gram. Och för att man ska kunna gå runt och känna efter hur stora bröst man vill operera kan man väga upp ris eller liknade och lägga i BHn. Är det någon som är insatt och vet om detta är någorlunda korrekt eller är jag ute och cyklar? Tycker att det är så oerhört svårt att bestämma storlek..
Sortera efter
MiaBella
Kvinna ·
30 maj, 2024
jag vet inte hur korrekt det är jämfört med efter då jag inte har gjort min än.
300cc motsvarar 3dl ris (dvs du ska inte väga riset för då blir det fel)
Jag har köpt tunna strumpor på Lindex och testat med dessa ("knöt" ihop med en gummisnodd)
Gilla
Nonamies
Kvinna ·
31 maj, 2024
Jag tog nylonstrumpor, testade med ett par stycken i olika storlekar mellan 4-6 dl. Jag upplever att ristestet inte stämde så bra, brösten blev mindre än med riset, kanske för att jag hade rejält med häng innan, alltså mkt egen vävnad, plus att jag har implantaten bakom muskeln nu, men ristestet visade mycket större än vad de faktiskt blev
Gilla
Fjalar
Kvinna ·
06 jun, 2024
Jag försökte med ristest men det var så svårt att få till på ett bra sätt. Det blev som hårda bollar eller som lösa påsar ovanpå brösten. Kändes inte som att jag fick en bra uppfattning om storleken utifrån ristestet. Väl på plats fick jag en bröstbredd -> implantatbredd att förhålla mig till och då fanns det bara "olika put" att välja. Så jag valde utifrån test med inlägg på konsultationen. Det är supersvårt att välja! Lycka till :)
Gilla
Zetta
Kvinna ·
31 jul, 2024
Gäller ristestet även för förstoring med eget fett? Hur kan man få en uppfattning av resultat innan?
Jag har hittat två olika kirurger där jag bor, den ena specificerar inget särskilt medan den andra bara gör 150cc fett åt gången och rekomenderar att göra det två gånger.
Gilla