Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Anonym användare

Anonym användare

Röking efter op

Bröstförstoring

När fick ni röka igen efter op enligt eran kirurg? o när skulle ni sluta innan? 

18

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

2 Veckor före och efter op.. en tro mig det e sjukt svårt..

Har hållut mig till 3cigg om dagen,har inte lyckats sluta helt.. ❤️Svårt när man rökt 13år..

men har iaf trappat ner bra mycket.. Från "stor rökare" till 3 om dagen,stolt. vem vet jag kanske lyckas sluta helt så småningom..😀

Lycka till nu!!

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Även här 2 veckor före och två veckor efter operationen!Har vart rökare i 10 år,ska opereras om 3 veckor och har slutat helt sedan en vecka tillbaks(stolt),tänkte det kan vara vettigt att sluta så fort som möjligt.Tuggar dock nikotintuggumin och tänker fortsätta med det vid behov(vill helst vara helt nikotinfri veckan innan op)!🤭

Har dock inte en tanke på att börja igen efter op,ser det som ett gyllene tillfälle till ett hälsosammare liv!Har aldrig haft rätt motivation tidigare,men jag är alldeles för rädd för komplikationer för att INTE sluta röka nu,perfekt!🙂

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

men gu lyllos dig,jag har sjukt svårt kunna sluta helt dock😢

men det går iaf åt rätt håll... jiihii

har inte köpt nått eget cigg paket på ett tag,men ibland får jag ta ett bloss av mina vänner..

men tror nog jag ske kunna bli helt rökfri jag oxå,tids nog.. Jag har iaf viljan💋

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

killay skrev:

men gu lyllos dig,jag har sjukt svårt kunna sluta helt dock😢

men det går iaf åt rätt håll... jiihii

har inte köpt nått eget cigg paket på ett tag,men ibland får jag ta ett bloss av mina vänner..

men tror nog jag ske kunna bli helt rökfri jag oxå,tids nog.. Jag har iaf viljan💋

Klart du fixar det!Allting går bara man vill och tro mig kan jag kan du,jag har brutalt dålig karaktär så att säga💋

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Hihi,ja jag får försöka till tusen nu då.. =P

Den här gången ske ja klara av det helt å hållet.😀

Gilla
Tequila

Tequila

Kvinna ·

Tugga helst inte nikotintuggummi heller under den här tiden eftersom det förskjuter läkningen något enormt, ökar risken för infektioner m.m. då det tar mycket länga tid att läkna m.m.

Se det hellre som en pepp och chans att sluta helt! Detta är ju det perfekta tillfället! Radat upp lite anledningar som kan ge dig ännu mer pepp till att sluta helt, hoppas det hjälper! Varning för långt meddelande!

____________________________________________________________________________

Sett skillnaden mellan rökare och inte rökare vid benprotesoperationer och det är markant skillnad mellan deras läkning och dom har oftast mycket ondare under mycket längre tid.

Kan dra ett EX 76 år gammal farmor som aldrig rökt bytte ut till knäprotes, efter 7 dagar kunde hon gå bättre än hon någonsin gått förut. Efter en månad var hon helt och hållet smärtfri och kände inte av det alls. Åkte hem ifrån sjukhuset utan problem efter 5 dagar.

48 år gammal kvinna rökar ca 3 cigg om dagen känner fortfarande smärta efter 3,5 månad samt att det knappt hunnit börja läkna. Fått två inflammationer och bott på sjukhuset majoriteten av tiden efter operationen dock vägrat sluta röka äns på operationsdagen.

Vet att den är skillnad i läkekött m.m. men detta är ochså mycket cigarettämnernas fel. För att inte tala om kostnaden för rökning. Jag skulle hellre se dessa 4 veckor kirurgen säger att du ska vara rökfri till att bli rökfri föralltid. Ta reda på varför du rökar; tristress, stress, socialt, fest osv och hitta något annat som kan ersätta det.

Kostnaden för att röka:

Säg att du röker 3 cigaretter per dag, varje paket kostar 50 kr (för att göra det enklare).

Under de 4 veckorna du är rökfri för operationen spar du alltså strax över 400 kronor, detta om du avstår ifrån 1 cigarett i veckan. Om du istället är rökfri i 1 år spar du ca 5000 kronor. Detta innebär att om du skulle vara rökfri i 8 år så skulle du tjänat in 40 000 kronor vilket en bröstoperation kostar i dagens samhälle. Detta är uträknat ifrån 3 cigaretter per dag där det är 10 cigaretter per paket.

Snott citat ifrån en väldigt smart kille jag känner:
"Man hör hela tiden att cigaretter innehåller så mycket gift, men vad är detta för gift egentligen? Låt oss ta en titt!

    * Nikotin: Användes tidigare för att döda skadedjur, starkt beroendeframkallande, mycket giftigt
    * Vätecyanid: Ett färglöst, mandelluktande gift som använts för att avrätta människor i gaskammare
    * Ammoniak: Används i rengöringsmedel, ironiskt, eftersom man inte blir renare i truten (höhö humor)
    * Arsenik: Ger nervskador
    * Glykol: Skadar nervsystemet och njurar
    * Kolmonoxid: Osynlig och luktfri gas som blockerar syre från att transporteras runt i kroppen
    * Flera cancerframkallande ämnen som t.ex. Formaldehyd, Nitrosaminer
    * Tjära: Inte att glömma, tjäran. Ett paket om dagen ger en direkt injektion om totalt 1 dl tjära på ett år
    * Kvicksilver: Ja, det giftiga ämne som alla ojjar sig över i svininfluensavaccinet
    * Diverse andra ämnen såsom aceton, bly, etanol, kisel, magnesium, kadmium, zink

(RFU)

Av de totalt 4.700 ämnen som finns i en cigarett är 50 direkt cancerframkallande.

Det tar cirka 7 sekunder för nikotinet i en cigarett (c:a 1 mg) att nå blod-hjärnbarriären och när den gjort det får rökaren sin kick. Folk som känner sig lugna direkt efter första blosset upplever alltså ett psykologiskt beroende, inte ett fysiskt. Det fysiska beroendet är lika starkt som för någon som tar heroin eller kokain.

Under dessa lite drygt 7 sekunder når varje ämne i cigaretten varje cell i hela kroppen. Detta fenomen dödar 4,9 miljoner människor i världen, varje år (WHO). I Sverige är siffran dock lindriga 7.000 per år, varav 500 i passiv rökning (Hälsoenheten).

En rökare dör i genomsnitt 5-7 år tidigare än ickerökare, och lider dessförinnan i genomsnitt 5-7 år p.g.a. sjukdomar som är orsakat av rökning. Var tredje rökare har exempelvis KOL (Landstinget i Östergötland) (en sjukdom som täpper till luftvägarna) - som dödar 3.000 varje år i Sverige (Wikipedia).

Man brukar säga att "brajj" är en inkörsport till tyngre droger - vilket även cigaretter är. Detta påvisas med att 90% av alla alkoholister röker, en tydlig överrepresentation mot de 18% som är genomsnittet i landet (Hälsoenheten).

Du (läs: tjejer) hamnar fortare i klimakteriet, dina barn får inlärningssvårigheter, du tappar lättare tänderna, större risk att drabbas av åldersblindhet (makuladegeneration) (1177), kostnaderna för personal som behöver rökpauser är enorma för samhället (kompenseras dock något utav att de dör lite tidigare och därmed får ut mindre pension), sjukvårdskostnaderna är skyhöga, det tar femton år (!!!) för alla sjukdomsrisker att sjunka till likvärdig nivå som för någon som aldrig rökt (1177) osv osv osv.. Skulle kunna hålla på i evigheter. Och allt detta för vadå? För att få lite social tid med alla andra där ute på balkongen? För alla andra röker ju... Eller?"

Tänk även på att läkningstiden för en bröstoperation inte är 2 veckor IRL utan det är de ytligaste som är kort tid och det riktiga läkningen tar 6-12 månader oftast. Nerverna ska hitta tillbaka till varandra, kapseln rund implantaten ska läkna fint m.m.

Gilla
Tequila

Tequila

Kvinna ·

8 år kanske låter lång tid men de är det egentligen inte. Tänkt det som att det är att du blir gravid, föder ett barn och det barnet börjat sitt första år i skolan. Det är 40 000 kronor du kan spendera på ditt barns första år i livet och allt du behöver släppa är 3 cigaretter per dag. Säg att du röker ett paket om dagen så kan du fortfarande röka 7 cigaretter om dagen och tjäna 40 000 kr under denna tiden men samtidigt förlorar du över 80 000 kr som du kunde ha spenderat på ditt lilla barn. Är inte de mer värt?

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Hej!

När jag skulle opereras så fick jag med mig ett papper som var med förberedelser osv inför OP.

Där stog det att jag fick inte inte tobak efter 24.00 dagen för operationsdagen!

Gilla
melindaaah

melindaaah

Kvinna ·

jag kommer knappt klara att inte röka före och efter men det e vell bara att lida om man vill bli fin som de säger =)

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Tequila: Tack för informtionen om vad ciggen gör i ens kropp. Nu känner jag mig ännu stoltare över att ha slutat röka för fem veckor sen. Nu är det bara snuset som ska bort också, men det känns ju ännu svårare. Är tre veckor kvar till op, så inom en vecka måste jag sluta.

Att det ska vara så j-a svårt, för eg vill man ju inte vara beroende av sån skit, finns ju inget positivt med det.

Gilla
Hallontossing

Hallontossing

Kvinna ·

Tequila

Så himla bra skrivet, kanon!

:)

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Tusen tack för alla svar tjejer!

Gilla
Faxxie

Faxxie

Kvinna ·

wow vilken info tequila :) dock är det (Alltid tror jag?) 20 cigaretter i ett pkt, så det tar 16 år att spara ihop till en op, och inte 8 då ^^ men det är väl principen du är ute efter! du gjorde det iaf tydligt, mkt bra :)

Gilla
Tequila

Tequila

Kvinna ·

Oh det kanske det är =p hehe jag feströker bara så har aldrig tagit mig tid att räkna dom ordentligt men tyckte 10 lät rätt lite.. Då höjer vi ifrån 3 cigaretter per dag till 6 cigaretter med! Tack!

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jørg sa till mej at jag borde sluta i et halvt år, for at tuttana lakes mkt under 6 månader, och når man røkar får man dålig blodcirkulation, och samt dom lakar dåligare. Det e ju faktisk en stor ting och OP'a sej, så absolut vard at sluta och røka. iom at resultatet kan bli samre pga røkning. jag sjalv har slutat sedan dagen føre OP :P

Gilla
ellionore

ellionore

Kvinna ·

min kirurg ville att jag skulle sluta röka så länge som möjligt innan op, men minst 2 veckor innan och att jag helt skulle förbli rökfri för alltid efter, han sa att om du nu är så duktig att sluta varför börja igen? vad är positivt med cigg?

Men om ja nu absolut måste börja igen så måste jag vänta minst 2 veckor efter. Risken finns ju att läkningen segar ut sig rejält om man ska envisas med att röka.

Jag har 10 veckor kvar till min op och om senast 8 veckor måste jag mao vara helt nikotinfri :S tänkte jag skulle försöka dra med min sambo i rökstoppet, hoppas det funkar! Bestämt mig för att ha första rökfria dagen 14 mars.

LYCKA TILL!!

Gilla
Tequila

Tequila

Kvinna ·

ellinore - Vad duktigt av dig att klara av det! Fortsätt kämpa och lycka till! =)

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Man måste ju bestamma sej om ciger er vardt och forstøra Op'en man har ventat på hela livet. Cig eller fina tutar, intet svårt at valja ^^,

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem