
marpan
Kvinna ·
31 mar, 2011
Rökning vid OP?
Andra bröstoperationerHur har det funkat för er som röker och har gjort/ska göra en operation?
Sortera efter
Nilsson87
Kvinna ·
31 mar, 2011
Anonym användare
31 mar, 2011
jag har rökt under hela tiden och jag har inte märkt nån skillnad :)
ellionore
Kvinna ·
31 mar, 2011
Sluta röka så länge innan och efter som möjligt för att du ska läka så bra som möjligt! Och varför börja röka igen om du lycks sluta?? Finns inga fördelar med att vara rökare. Jag kämpar själv med rökstopp just nu, har varit rökfri i 18 dagar nu och ska opas 16 maj, och har inga planer på att börja igen efter op...
Lycka till med rökningen eller rättare sagt icke rökningen och op!
Nilsson87
Kvinna ·
31 mar, 2011
Finns de kirurger som aldrig skulle operera en patient som inte slutat röka innan, just när det är en operation man valt att göra.
ellionore
Kvinna ·
31 mar, 2011
jag har rökt under hela tiden och jag har inte märkt nån skillnad :)
Du har alltså gjort operationer både när du slutat och inte slutat röka och märker ingen skillnad på läkningen eller hur menar du att du inte märker skillnad?
Anonym användare
31 mar, 2011
jag har rökt under hela tiden och jag har inte märkt nån skillnad :)
Du har alltså gjort operationer både när du slutat och inte slutat röka och märker ingen skillnad på läkningen eller hur menar du att du inte märker skillnad?
menade att jag inte märkt att det läkt dåligt eller så. per brydde sig ju inte särskilt mycket om ifall man slutade eller inte..
Anonym användare
31 mar, 2011
Jag har tyvärr oxå rökt idag (opades igår) och det e inget jag e stolt över
marpan
Kvinna ·
01 apr, 2011
Jag vill ju egentligen sluta röka men har inte den riktiga viljan 🙁
Vid min förra op så rökte jag före och efter, och läkningen var inga problem, läkaren sa att jag läker väldigt fort och fint! men eftersom det är min andra op så kanske det är mer riskabelt??😕
Anonym användare
01 apr, 2011
Rökning ökar risken för alla komplikationsformer, oavsett vilket ingrepp man än genomgår. Rökning, förutom de allmänt kända skador för hjärta och lungor, minskar blodcirkulationen till de sårytor som behöver näring och återbildning av ny vävnad som leder till bra sår och vävnadsläkning, vilket då kan leda till fulare ärr. Hur kapseln reagerar kan jag också tänka mig att risken för kapselkontraktur förhöjs i samband med sämre ärrbildning & högre infektionsrisk. Infektionsrisken ökar då cellbildningen & läkningen kan bli mer utdragen. Risken för blodpropp är också förhöjd, i synnerht vid operation.
Rökning skapar också snabbare åldrande för huden och dess vitalitet och elasticitet, vilket kan orsaka ett mycket sämre bibehållet resultat i framtiden.
Sammanfattat ja, för bästa möjliga komplikationsförebyggande ska du sluta röka, din hälsa är ALDRIG optimal när du röker. De flesta kliniker brukar säga minst 3-4 veckor innan.
Dock håller jag inte med där, då den stora omställningen för kroppen kan göra dig mer sårbar, så sluta så långt innan operationen som möjligt. Då har du även chans att hitta en bra metod där du trappar ner långsamt eller hittar andra hjälpmedel. Att sluta cold-turkey precis innan din operation skulle göra mer skada än nytta i ett så sårbart läge både för kroppen & psyket. Jag kallar det motivation om något annat. Känner man inte viljan att sluta när ens egen hälsa & resultatet värt nästan 40 papp står på spel kanske man ska prioritera annat. Även om det "gått bra" för någon annan.
Sedan tar det ca 3 månader för fickan att vara någonlunda läkt, och 6 månader att vara färdigläkt. Börjar man röka igen efter den här tiden så har man slängt allt hårt jobb i sjön.
marpan
Kvinna ·
01 apr, 2011
Till denna op så är jag så klart mer sporrad att sluta röka! å självklart ska jag ju försöka, absolut!!
Man får sluta en vecka eller två innan operationen och sen är det ju bra att inte börja så fort efteråt, utan hålla upp genom den "första/största" läkningen..