Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
ofc profilbild

ofc

Kvinna ·

31 jan, 2013

Roliga lyxproblem med nya bröst

Bröstförstoring
Hallå tjejer!
Jag har funderat en del på oväntade saker som händer när man förstorar brösten, det står ju mycket om smärta och djävulskap i det här forumet så tänkte förgylla det med mina lyxproblem.
Saker som förändrats i mitt liv efter brösten:
- Varje gång jag ska lägga fram p-skivan i bilen lyckas jag alltid komma åt tutan. Tutan tutar jättehögt. Detta drar alltid till sig uppmärksamhet (speciellt i garage) och sambon får alltid huka sig av skam.
- Det är svårt att upptäcka fläckar på tröjan som sitter under brösten. Jag arbetade en hel dag innan min kollega tog mig åt sidan och vänligt påpekade att jag hade en stor vit fläck på tröjan. När jag svarade förvånat att jag inte hade sett det asgarvade hon i tio minuter och skakade på huvudet.
- Eftersom att man spenderar en hel del tid i sport-bh efter op så har jag haft lite problem att dölja mina... ehum... vårtstånd. Speciellt på jobbet där temperaturerna skiftar en del. Jag har sedan op märkt att min försäljning gått bättre (speciellt när det är kallt) men mest till män - tyvärr. (Vart är alla lesbiska kvinnor med intresse för sport och stora bröst?)
- Jag har ofta svårt att få av mig tighta kläder och har flera gånger fått kalla på hjälp i klädbutiker för att komma ur kläderna utan att förlora medvetandet. Stackars människor som får dras med handikappade blondiner... Och jag får alltid skamset köpa kläderna då jag lyckats svetta ner dem helt i min kamp mot brösten.
Är det bara jag som har fått helt nya upplevelser med nya bröst? Vad säger ni där ute, vad är era nya lyxproblem?
71

Sortera efter

qwei

Kvinna ·

16 maj, 2013

Haha! Underhållande läsning. Hoppas också få liknande lyxproblem sen! ;-)
Gilla

Anonym användare

17 maj, 2013

Igår köpte jag min första kupade sport-bh på change, så n slipper jag tortyrbh, men ska ha den hör dygnet runt i 2 veckor. Hon mätte mig och jag är storlek 75 under bysten, men efter att ha provat å provat så insåg vi att största kupstorleken i 75 var för liten så fick gå upp till 80 och det är nye för dom har små storlekar på change hahaha detta lyxproblem kan jag leva med, har knappt köpt en bh på flera år för jag inte behövt en och den har inte gjort det jag velat. Min favoriter innan op var en sjukt vadderad bh som gav mig lite byst iaf. Det var mer bh än bröst. <3 My new boobs
Gilla

Candycane

Kvinna ·

03 jun, 2013

Ett nytt "problem" har jag upptäckt nu är all extra uppmärksamhet. Idag hade jag för första gången en sommarklänning, maxi-lång och ingen urringning men brösten framhävs ju med skärp i midjan. Skulle köpa grillade kycklingben över disk och mannen i disken stod och vände och vred på varenda kyckling tills han till slut la ner 2 st i en påse. Han sa att han letade efter de bästa bitarna åt mig haha! I kassan märkte jag att han hade satt helt fel lapp på dem också, rökt skinka istället för kyckling....män och bröst alltså!
Gilla

Twiggy19

Kvinna ·

03 jun, 2013

Haha Candycane detta var det härligaste jag läst på länge ;) hih 
Gilla

BlueAnemone

Kvinna ·

03 jun, 2013

Haha så bra läsning :D har haft vissa av dessa problemen innan, men inte nu längre eftersom jag gått ner i vikt och tuttarna är tomma nu. Ska bli kul att få tillbaka alla dessa lyx problem igen när jag fixat tuttarna :)
Gilla

Candycane

Kvinna ·

03 jun, 2013

Haha roligt att jag var nyvaken, helt osminkad med självtorkat hår...men blicken kom inte så högt för att märka kanske :P
Gilla

Silla86

Kvinna ·

03 jun, 2013

Haha, det låter ju typ "mysigt" att ha alla dessa problem. Jag kan verkligen tänka mig att hela skafferiet ligger i klyftan dagarna i ända. 👍
Gilla

Taxörat

Kvinna ·

03 jun, 2013

Jag tappade det ena örhänget häromdagen och svor ve och förbannelse! Och på kvällen när jag klädde av mig, vad föll ur bh:n? Just det, det förlorade örhänget.
 
Och som Tin sa, klyftan är det perfekta stället att förvara mobilen 🤭 Om den får plats bland alla glassklickar och smälta chokladbitar.
Gilla

Flisan69

Kvinna ·

03 jun, 2013

Hahaha! Superkul läsning!
Brukar alltid lägga servetten i ärmen eller sätta mig på den när jag äter och igår la jag den i bh då min tröja saknade långa ärmar.
Hade för mig att jag tog en servette men kunde inte hitta den. Gick och hämtade en ny för att sedan upptäcka att den låg i klyftan innanför bhn. Annars är det som de andra säger rena matlådan!
 
Nu så här när brösten ömmar lite från och till kommer jag på mig att jag kupar händerna om dem och små smeker för att det känns bättre då.. har hänt nu ett par gånger under möten. Innan värmen kom var det väl ok för då gömde jag mig under en stor sjal men nu när värmen är här...ja då tittar de som inte vet lite konstigt på mig! 😲 💡
Gilla

Teguila

Kvinna ·

03 jun, 2013

Mina bröst har förvandlats till en handväska! Var i affären häromdagen och visste inte vart jag skulle göra av alla grejer medans jag plockade sallad. Bankkortet och legget låg redan i sportbehån på sidan. Så både nycklarna och mobilen fick plats i klyftan haha.
 
Faktiskt väldigt praktiskt! Det börjar bli vardag nu att behån får bli korthållare haha 
Gilla

Lillans

Kvinna ·

03 jun, 2013

Mitt största lyxproblem är att jag inte kan sluta spendera pengar på nya bikinis, bhar, klänningar osv, allt sitter så bra nu att jag inte kan låta bli :D
Gilla

Pantera

Kvinna ·

03 jun, 2013

Haha denna tråden gjorde min kväll! 
 
Ska bli intressant att se vad jag kanske kan få för "lyxproblem".. Har ju iallafall redan listat ut att jag inte lär komma in på lagret på jobbet.. Gjorde jag knappt innan operationen! trångt som tusan. haha. 
Gilla

Marina

Kvinna ·

03 jun, 2013

Candycane skrev:
Ett nytt "problem" har jag upptäckt nu är all extra uppmärksamhet. Idag hade jag för första gången en sommarklänning, maxi-lång och ingen urringning men brösten framhävs ju med skärp i midjan. Skulle köpa grillade kycklingben över disk och mannen i disken stod och vände och vred på varenda kyckling tills han till slut la ner 2 st i en påse. Han sa att han letade efter de bästa bitarna åt mig haha! I kassan märkte jag att han hade satt helt fel lapp på dem också, rökt skinka istället för kyckling....män och bröst alltså!
 
Haha, bröst och skinka, det var allt som rymdes i hans tankar tydligen... Undrar vad Freud skulle sagt om etiketten! 😀
Gilla

Candycane

Kvinna ·

03 jun, 2013

Haha Marina! Har inte förstått varför det stod skinka på påsen men såklart, mäns tankar i ett nötskal :D
Gilla

Vivalaboobs

Kvinna ·

03 jun, 2013

Candycane skrev:
Haha Teguila! Känner igen det där med att gräva ut kaksmulor ur klyftan! 
Hej! Jag såg att du har framförplacering! Jag är väldigt velig mellan placeringar och de ännu som att de flesta har bakom här på forumet... Så jag tänkte bara höra: vad var de som fick dig att välja framför? Har du fått några komplikationer? :) Tacksam för svar :)
Gilla

Tjofräs

Kvinna ·

03 jun, 2013

Vilken guldtråd!
Gilla

Marina

Kvinna ·

03 jun, 2013

Vivalaboobs - Trådkapning, och off topic. Vänligen skicka PM.😉
Gilla

Vivalaboobs

Kvinna ·

03 jun, 2013

Oj sorry,sorry! Hade fått uppfattningen att man inte kunde de förrän man var silver! Ska genast göra de. Och helt on topic kan jag förresten tillägga att jag LÄNGTAR till alla dessa lyxproblem som innebär fler klädköp, snygga underkläder M.m,.. Och en extra "förvaringslåda" när man inte har fickor låter inte så dumt de heller
Gilla

Anonym användare

04 jun, 2013

Lillans skrev:
Mitt största lyxproblem är att jag inte kan sluta spendera pengar på nya bikinis, bhar, klänningar osv, allt sitter så bra nu att jag inte kan låta bli :D
Skoja inte! Var inne på Change häromdagen för att kolla ny bh eftersom jag snart får använda vanlig bh, och dom hade 2 set betala för 1, gällde även bikini. Provade nog BHs i en timme... Började tänka "om jag köper 4 betalar jag bara för två, om jag köper 6 betalar jag för tre" hahaha slutade iaf med en bikini och bh+Trosa, men betalade bara för ett set, guld! Var inne på Åhléns först, men största storleken i bikini-överdel blev vulgär på mina bröst (storlek 44-46!). Men ska aldrig aldrig klaga, kan leva med detta lyx-problem ! :D
Gilla

Whatsername

Kvinna ·

05 okt, 2014

Hahaha vilka underbara historier och lyxproblem. Jag har nyligen lagt märke till att lägga armarna i kors över brösten är ett gigantiskt problem! Innan la jag dem bara i kors över men nu är inte armarna långa nog så antingen får man lägga dem över (och trycka ner brösten) eller lägga dem under (och få en sjuk push-up effekt!). Det är verkligen ett lyxproblem 👍

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem