Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

gummiboll

gummiboll

Kvinna ·

Rykta hästar efter op?

Bröstförstoring
En grej som jag kom att tänka på, hur har det fungerat för er hästmänniskor att borsta era hästar första tiden efter operationen? Jag tänkte att man använder ju armarna väldigt mycket både i höga och låga positioner när man borstar en häst, får man ens göra detta dom fösta veckorna efter opn?
Nu är det ju fällningstider och allt med.
9

Sortera efter

via_dolorosa

via_dolorosa

Kvinna ·

Inget att rek. i början. Speciellt inte med en delvis eller helt bakom placering. I många fall gör det även allt för ont.
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

via_dolorosa hur funkar det när brösten läkt klart? Tänker att dom borde dras när man sträcker ut armen och spänner i borströrelsen.
Gilla
Mspgirl1

Mspgirl1

Kvinna ·

hänger på här.. Det måste väl gå bra när man läkt, lr? Kan ju inte göra mig av med hästen pga att jag vill ha större bröst..
Gilla
gummiboll

gummiboll

Kvinna ·

Ska man vänta typ 4 veckor då som med annan "träning"?
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Klart du inte behöver sälja pollen :) Första 6 veckorna ska man undvika tunga lyft osv. Tänk på att ni inte kommer kunna rida på ett bra tag. Fickorna ska inte utsättas för skumpande aktiviteter innan dom läkt. Skritta lite borde ju vara lugnt ganska fort.. men trav och galopp borde vara som att springa själv om man ska tänka hur skumpigt det blir för tuttarna. Vänta 2-3 månader brukar rekommendationen vara för löpning så fickorna hinner läka helt.
Gilla
MissCherry

MissCherry

Kvinna ·

Jag har iofs gjort en bröstförminskning, men jag kunde rykta och sadla efter ca 2-3 veckor om jag tog de lugnt. Jag kunde även skritta lugnt, men jag är nog ett undantag då min läkning och smärta har varit väldigt bra! Det bästa är nog att känna efter, och att verkligen vänta om du känner att du behöver! :) Inte behöver du sälja pållen, har du inte någon som kan hjälpa dig under den tiden?
Gilla
Mspgirl1

Mspgirl1

Kvinna ·

Jo jag har någon som hjälper mig :) greps av panik där en stund bara.. känns bättre nu tack vare er.
Gilla
via_dolorosa

via_dolorosa

Kvinna ·

Som de sagt ovan så kommer det inte vara några problem när brösten läkt :)
Gilla
Jagominatuttar

Jagominatuttar

Kvinna ·

Jag var i stallet idag och greja med hästen, rykta osv de gick fint! Mina bröst är 3,5vecka och jag har haft väldigt ont efter operationen, så räknade inte med att kunna rykta så snart men de gick fint! Visserligen en ponny men men ...:)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem