Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
plastiksessan profilbild

plastiksessan

Kvinna ·

09 okt, 2018

Så besviken på ArtClinic!

Bröstförstoring

Var hos Per Windh i början på sommaren på konsultation då jag vill förminska mina bröst, har 1300cc nu och jag hatar dom ..har aldrig känt att det är jag att ha så stora bröst och dessutom har dom halkat ner typ (bo) och det enda jag vill ha är ett bröstveck...men det verkar ju helt omöjligt. Har hört så gott om Per Windh och tänkte att är det någon som kan ge mig ett par bra och snygga bröst så är det han. Och nu fick jag svar då han tillsammans med sina kollegor diskuterat mitt fall.. Jag fick två val och oftast när man får två val så brukar ju åtminstonde nåt av dom vara bra men icke i detta fall...känns snarare som att välja mellan pest eller kolera...ska bli roligt att höra era åsikter om dessa val och vad ni hade gjort, citerar vad Per skrivit så det blir lite på läkarspråk..tur man kan googla hahah.. 1. Extraktion av implantat och kapselbehandling samt vänta i 6 månader och då reimplantation med nya mindre implantat dvs två seanser.Risken med det blir naturligtvis att huden inte drar ihop sig tillräckligt men å andra sidan håller man sig till de ärr som finns idag. Pris: 50.000+50.000 2. Explantation och kapsulektomi samt nya mindre implantat,neopocket och Tigr mesch samt bröstlyft. Eventuella korrigeringar ingår inte då det rör sig om ett sekundärfall.

11

Sortera efter

plastiksessan

Kvinna ·

09 okt, 2018

Glömde skriva att sista erbjudantet skulle kosta 132.500 kr
Gilla

lunsan

Kvinna ·

09 okt, 2018

Pröva gå till Patrik höijer på nordiska . Har hört han räddat många ”problembröst” där många andra gått bet . Värt att gå på en konsultation till honom och få ett utlåtande ?
Gilla

plastiksessan

Kvinna ·

09 okt, 2018

tack men lutar lite åt Tuve på Reforma ....för Artclinic blir det då inte...makalöst mycket pengar och så ingår inga korrigeringar.
Gilla

sarahviktoria

Kvinna ·

09 okt, 2018

Hänger inte riktigt med på vad du är missnöjd med. Priset? Eller att du inte är nöjd med dina alternativ? :) Har du fått bättre alternativ någon annanstans så du vet att dessa är ”dåliga”? :)
Gilla

dreamaway

Kvinna ·

10 okt, 2018

Jag skulle höra runt med flera kliniker, hoppas det löser sig bra för dig, trist situation :(
Gilla

arli

Kvinna ·

10 okt, 2018

plastiksessan skrev:

tack men lutar lite åt Tuve på Reforma ....för Artclinic blir det då inte...makalöst mycket pengar och så ingår inga korrigeringar.

Min bild av art clinic är lite att när det är jobb de egentligen inte vill ha/inte vill göra så drar de till med riktigt höga priser för att man ska bli avskräckt.. Jag var där på konsultation när jag kände att jag inte var nöjd med min första operation (gjord på annan klinik i Göteborg). Det var i början av 2015 dvs 1.5 år efter den första och då ville de ha nästan 100 000 för att operera mig. Utan garantier såklart. Blev gravid ett par månader senare så blev inte av utan i år vände jag mig till Citadell istället. De tog 58000 för samma ingrepp. Så opererade mig där i april, fick komplikationer och fick en ny operation (nytt lyft, nya implantat, allt) helt gratis nu i oktober. Hade aldrig valt art clinic i din situation faktiskt.
Gilla

Kxvatten

Kvinna ·

11 okt, 2018

Vad vill du att din nya storlek ska vara? Jag personligen tycker att behandlingarna verkar vettiga båda två utifrån dina förutsättningar. Det låter som att det är ett rejält ingrepp du måste göra med MYCKET fixande. Visst, priset är högt men å andra sidan så är Art Clinic bland de dyrare klinikerna. I din situation så hade jag gått på fler konsultationer hos olika kliniker och verkligen tänka efter ditt val istället för att ta första bästa val. Jag hade även valt konsultation till de kirurger som är kända för att vara bra på korrigeringar. Alla kirurger är bra på olika saker och det hjälper ju inte mig om min kirurg är duktig på förstoring om det är en förminskning jag vill göra. Gör ordentliga efterforskningar och du får nog vara beredd på att dina förutsättningar är bland de sämre.
Gilla

Mamm

Kvinna ·

11 okt, 2018

Jag hade nog kollat runt lite mer så du har lite alternativ och även andra priser. En del är bara dyrare utan att nödvändigtvis vara bättre, så det finns garanterat andra ställen att vända sig till. Hoppas allt löser sig och uppdatera gärna :)
Gilla

Hanna L

Kvinna ·

11 okt, 2018

Plastiksessan! Kolla med Patrik Höijer. Jag tog ut mina 450 Mentor och bytte till Motiva 380 och ankarlyft. Han kändes väldigt proffsig och nu 2 veckor efter så är jag hittills jättenöjd. Jag hade inga direkta problem men jag var trött på högprofil OCH dessutom så hade skinnet upptill börjat dra ner (alltså högt JM mått) Så jag ville lyfta upp den huden så att säga. Och få en fin naturlig underpol. Bara tips:)
Gilla

plastiksessan

Kvinna ·

21 okt, 2018

Tack alla för era råd...det kommer definitivt inte bli artclinic utan väljer Tuve på Reforma.
Gilla

plastiksessan

Kvinna ·

21 okt, 2018

Menar reformkliniken..
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem