Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
lilla-My profilbild

lilla-My

Kvinna ·

25 nov, 2012

Så jäkla frustrerad över klyftan!!

Andra bröstoperationer
Jag har FYRA bh:ar. Jag kan använda EN. De andra kan jag ta på mig men har jag dem längre än en dryg halvtimme så får jag skavsår i klyftan. Pushup (där bygeln inte går upp i klyftan) funkar men då gör det ju istället ont i brösten efter ett tag eftersom vadderingen pressar upp brösten. 
Billiga Lindex-bh:ar går inte att hitta i den här staden i alla fall när man har storlek 65E så de jag har är dyra, och alltså också oanvändbara. 
Jag vill inte bara kunna använda plungebra's och sportbh:s! Vill kunna variera mig, känna mig fin också till vardags. Brösten sitter så tajt att bh:arna inte får plats. Jag har inga stora implantat, men de letade sig in mot mitten istället för ut mot sidorna. De sitter så tätt ihop att huden pressas upp när jag har på mig bh dessutom, huden liksom spänns ut. 
Känner mig ledsen och frustrerad. 
Tips på vad man har för alternativ? Finns det bh:ar för mig som kommer passa utan att skava?? 

Sortera efter

Emmsan86 profilbild

Emmsan86

Kvinna ·

25 nov, 2012

Jag provade ut en första bh igår och jag hade preciiiis samma problem. Provade ca 10 olika å nästan inga passade. Klyftan varför tight och de andra pressade upp brösten så de såg inte alla fina ut. Provade ovadderade och de satt faktiskt bättre för de försökte inte tvinga brösten till en viss form, vilket oftast är att trycka ihop dom ännu mer.
Gilla
Garbo profilbild

Garbo

Kvinna ·

25 nov, 2012

Kan du inte dra ur bygeln ur bhn?
Gilla
lilla-My profilbild

lilla-My

Kvinna ·

25 nov, 2012

Jo det kan jag men då ger inte bhn rätt stöd och det blir väldigt obehagligt och skumpigt. Jag kan ju ha mjuka bhar men eftersom jag har ett aktivt liv och rör mig mycket till vardags så funkar inte det. En bra bh med rätt stöd känns som A och O om jag vill behålla mitt resultat så länge som möjligt, men det känns ju trist att alltid vara hänvisad till sport bh. Tänkte mer om det finns nån bh variant jag missat som ger stöd, är snygg och passar oss med smal klyfta. Jag är ju uppenbart inte den enda iaf :/
Gilla
LadySS profilbild

LadySS

Kvinna ·

25 nov, 2012

Jag har precis samma problem, anv mest min svarta t-shirt bh från Calvin Klein. Den pressar inte ihop och den ger bra stöd. Men den finns bara i 70 i underbandet så fick sy in den. Jag får inte längre ont av någon bh, kanske tar längre tid för dig som har bakom att komma dit, men jag har som du beskriver också så att huden är spänd mellan brösten och lyfts lite vid push up. Tror det ger med sig med tiden...
Gilla
Nilsson87 profilbild

Nilsson87

Kvinna ·

25 nov, 2012

Dina bröst är ju väldigt nya. Ska du verkligen ha på dig en bh som formar och kan flytta implantatn redan?
Gilla
lilla-My profilbild

lilla-My

Kvinna ·

25 nov, 2012

Mina bröst är 3 månader.. Kirurgens rekommendation är bygelbh för stöd dagtid och mjuk bh nattetid. Min frågan är alltså om det finns bh modeller där bygeln inte skär upp i klyftan, något annat är jag inte ute efter. Sportbh formar brösten (trycker ihop och plattar till) betydligt mer än den bygelbh jag använder i dagsläget.
Gilla
Nilsson87 profilbild

Nilsson87

Kvinna ·

25 nov, 2012

En vanlig t-shirt BH brukar ju inte ha så höga byglar? Det gäller bara att hitta en som inte är plunge. Det är verkligen inte lätt att hitta BHar med låg bygel som inte formar brösten. Min första bygelBH var en t-shirt BH från change. Men dt r nog den enda jag haft som varit låga byglar och inte tryckt på bösten.
 
 (en bra sportbh i rätt storlek ska varken pressa in eller ihop brösten)
Gilla
lilla-My profilbild

lilla-My

Kvinna ·

25 nov, 2012

Min freya trycker inte in brösten men det är också den enda jag har. Min sportis är en shock absorber Max, kanske borde köpa en annan då. Okej, så en t-shirt utan vaddering är det man ska leta efter alltså. Tycker många av dom även har höga byglar men någonstans måste det väl finnas nån med låga.
Gilla
LadySS profilbild

LadySS

Kvinna ·

25 nov, 2012

lilla-My skrev:
Min freya trycker inte in brösten men det är också den enda jag har. Min sportis är en shock absorber Max, kanske borde köpa en annan då. Okej, så en t-shirt utan vaddering är det man ska leta efter alltså. Tycker många av dom även har höga byglar men någonstans måste det väl finnas nån med låga.
Den svarta Calvin Klein som jag har på mig i mitt galleri är grym, låga byglar. Men som sagt, finns minst i 70 i underband. Värd att sy in dock, bästa jag haft :-)
Gilla
M12 profilbild

M12

Kvinna ·

04 dec, 2012

Jag hittade en från cubus som har låga byglar. Det är den ända jag kan ha. Mina bröst sitter också tight
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem