
håkan55756
Man ·
Samarbetar POF med Akademikliniken?
Akademikliniken har det här forumet på deras sida och negativa trådar om akademikliniken tas bort? Verkar inte riktigt opartisk
Sortera efter

Marina
Kvinna ·

håkan55756
Man ·
Skojar du?
Jag skickade in bilder+mail korrespondens och fick inget svar, dock så verkade som att du/ni styrde att få mina personuppgifter vilket verkade lite suspekt.
Såklart undrar man vad för agenda ni har då och VEM det här forumet är skapad för?

Marina
Kvinna ·
Skojar du?
Jag skickade in bilder+mail korrespondens och fick inget svar, dock så verkade som att du/ni styrde att få mina personuppgifter vilket verkade lite suspekt.
Såklart u...
Jag kollade detta och det sista mailet i tråden som jag kunde hitta var från vår Marinella till dig, via medlemsmailen.
Jag håller ned om att det verkar finnas bilder och potentiellt bra underlag, men hon hade nån fundering över hur allt hängde ihop, vad som var vad resp före/mellan/efter etc. Kan du inte återkomma i det mailet, så ber jag henne kolla. Gör gärna så att du lägger upp bilderna i din profil redan nu i tidsordning med en förklarande kommentar till varje, för då blir det lättare att hänga med.
Personuppgifter i avseendet identitetsröjande såna vill vi däremot helst INTE ha.

Ann-Christin Sjöström
Kvinna ·
Jag kollade detta och det sista mailet i tråden som jag kunde hitta var från vår Marinella till dig, via medlemsmailen.
Jag håller ned om att det verkar finnas bilder och potentiellt bra unde...
Hej. Jag har nyss blivit medlem, jag ser att denna sida /forum mm mest handlar om bröst. Varför står det överst att NU KAN DU FRÅGA PLASTIKKIRURGEN? Detcstår ju hela tiden. Bättre att skriva att de svarar inte mån av tid? Sen nämns måsvingeplastik och mungipeplastik. INTE EN ENDA kirurg står som utförare av detta...Varför?
Mvh Anne

Ann-Christin Sjöström
Kvinna ·
Skojar du?
Jag skickade in bilder+mail korrespondens och fick inget svar, dock så verkade som att du/ni styrde att få mina personuppgifter vilket verkade lite suspekt.
Såklart u...
Har du varit medlem länge? Tycker att det är mest bröst op och inte många kliniker som anslutit sig? Å andra sidan finns det inga forum. Eller vet du?

Marina
Kvinna ·
Hej. Jag har nyss blivit medlem, jag ser att denna sida /forum mm mest handlar om bröst. Varför står det överst att NU KAN DU FRÅGA PLASTIKKIRURGEN? Detcstår ju hela tiden. Bättre att skriva att de...
Hej och välkommen hit!
Ursäkta sent svar, jag är på semester och POFfar lite glesare då.
Ja, du menar på vår info-rad längst upp - tanken är mest att den relativt nya funktionen inte ska råka bli förbisedd. När vi har något annat vi vill promota, kommer den att bli utbytt. Det stämmer som du har noterat, att kirurgerna själva väljer vilka ingrepp de "prickar för" och vilka medlemsfrågor de vill besvara. Vi kan därför tyvärr inte lämna en svarsgaranti.
Är det så att du inte ser den vanliga menyraden, kanske är det främst det du reagerar på? Det kan vara så att du har zoomat in i webläsaren, testa att zooma ut till 100%?
Jag förstår vad du menar med att det är stort fokus på bröst och det speglar egentligen hur marknaden ser ut - sedan starten 2010 har det varit just bröstförstoring som varit det ingrepp som intresserat flest medlemmar och som därmed får flest frågor och bilder. Jag tycker att vi ser en förskjutning, där fler efterfrågar t ex ansiktslyft, och andra ingrepp, men än så länge är brösten klart i ledning.
Vi har planer för framtiden, där vi hoppas kunna erbjuda en mer personanpassad visning utifrån vilket/vilka ingrepp man är intresserad av och i vilket skede av sin "resa" man befinner sig, men allt tar tid och resurser, och Rom byggdes inte på en dag.
Men vi lyssnar alltså gärna på vad man tycker och tar till oss det vi ser att vi kan förbättra. Ibland går det snabbt (som nyss, när vi införde ett sökfilter till för bilder) och annat få hamna på agendan för framtiden.)
Hej Håkan!
Ja, vi "samarbetar" med många kliniker, för att kunna driva forumet med högkvalitativt innehåll utan kostnad för medlemmarna. Vi tycker t ex att Fråga-Kirurgen-sektionen är väldigt värdefull, liksom att få faktagranskning av innehåll, och relevanta artiklar.
Vi tycker det är positivt att kliniker ser ett värde med hur vi driver vårt forum och tipsar om oss, men i rättvisans namn tipsar ju AK i sitt blogginlägg inte bara om POF, utan även om t ex Familjeliv.
Men oavsett detta, grundprincipen är och har alltid varit att att POF står neutrala mellan kliniker och deras kunder, och klinikerna styr inte över vad som skrivs här. Det är vi väldigt tydliga med åt alla håll.
Däremot ställer vi själva ganska höga krav på tydlighet och saklig beskrivning samt underlag för att få kritisera, vilket jag tror du kommer ihåg. Du och vi hade en ganska lång korrespondens kring din tråd, men eftersom den blev lite rörig utan att vi hade förstått riktigt, inga bilder laddades upp i din tidslinje och du inte återkom med de sista svaren så avpublicerade vi tråden.