Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
KristinaR profilbild

KristinaR

Kvinna ·

31 mar, 2020

Samliv efter bröstoperation

Bröstförstoring

Hej, hur tänker ni med samliv, sex efter op? Hur länge väntade ni, eller inte väntade? Vill förtydliga att jag frågar med tanke på att man ska ta det lugn och vara försiktigt första tiden efter operation.

9

Sortera efter

Beasty98

Kvinna ·

31 mar, 2020

Haha, har också funderat över detta tidigare, bra att du tog upp det! Man vill ju inte gå sexlös i onödan!! Jag har läst att man bör vänta åtminstone 6 veckor enligt plastikoperationer.net (https://www.plastikoperationer.net/broestfoerstoring-broestoperation)

saxat från deras sida står det:
"
Sjukskrivning, arbete, träning och sex efter bröstförstoring
I normala fall kan du återgå till ditt arbete inom en vecka. Detta beror givetvis på hur mycket fysisk aktivitet ditt arbete kräver.
  • Inga lyft är tillåtna inom två veckor. Följ noga de anvisningar din kirurg gett dig.
  • Du kommer sannolikt att vara känslig i bröstområdet i två till tre veckor. När känsligheten i området upphört, efter normalt sett tre till fyra veckor, är fysisk kontakt i området inget bekymmer.
  • Du kan återgå till lite mer fysiskt ansträngande aktiviteter som träning och sex efter 4-6 veckor. Här handlar det om att känna efter och lyssna på sin kropp. Smärta betyder att man överanstränger sig.

Personligen skulle jag nog vänta längre än 6 veckor, men det beror väl på hur skumpigt/fysiskt ansträngande sex man har! Många får rekommendationer gällande fysiska aktiviteter som lyder någonting i stil med:
"De 4 första veckorna så får jag inte göra några aktiviteter som får mig att svettas. Endast lugna promenader.
Efter 1 månad så får jag börja träna ben tex spinning och IW och undvika de positioner där man använder bröstmusklerna.
Efter 3 månader så ska jag kunna träna som vanligt igen. Förutsatt att allt har gått bra så klart."
(citat xmasdreams https://plastikoperationsforum.se/forum/brost/brostforstoring/traning-efter-brostop)
Sen brukar man väl säga att det tar ett par månader till innan allt har "satt sig" och brösten når slutresultatet. Om man är orolig kan man ju ha sex med bh på för att ge brösten mer stöd/minska risk för att de skumpar runt och förstör något, eller vänta längre. 

Själv har jag hästar, vilket är en väldigt skumpig aktivitet som jag antagligen kommer vänta mer än 3 månader med att göra ordentligt. 

Hoppas det gjorde dig åtminstone lite klokare! Du kan ju också maila och fråga din kirurg :D

Gilla

KristinaR

Kvinna ·

31 mar, 2020

Jo, det är klart att man kan fråga kirurgen! =D Jag känner ingen som gjort en bröstförstoring så denna fråga var mer tänkt som en tjej-snacks fråga, hur har ni gjort? Här hemma blir det sex med läcker stöd-bh (ha,ha) Hittade inget tidigare inlägg så jag frågade helt enkelt <3 Kram
Gilla

raf95

Kvinna ·

31 mar, 2020

Har också funderat över detta haha, eller mest min partner som frågat för han såklart ser fram emot att se dem :D Läste på fb forumet det var någon som hade samlag inom 2 veckor efter OP, men dem var försiktiga, så jag tänker nog de är mannen som för jobba :p
Gilla

KristinaR

Kvinna ·

31 mar, 2020

:) så blir det nog :p
Gilla

Skånetösen

Kvinna ·

03 apr, 2020

Mannen fick jobba! ? En vecka efter, kunde inte låta bli.
Gilla

Tuss123

Kvinna ·

04 apr, 2020

Man ska sjävklart vara försiktig och lyssna på sin kropp, när man vill tillbaka till samlivet är individuellt. Jag hade sex ett par timmar efter op och sedan varje typ dag efter det.. Men vi var givetvis jätteförsiktiga. Jag rörde inte en fena första gångerna. Hade inte ont någonsin under samlivet men bara vissa positioner (liggandes på rygg) var bekväma i början. På efterkontrollen så konstaterades det att allt läkt perfekt. Efter fem-sex veckor så känner jag noll obehag i brösten och kan sova på sidan osv. Så det gör ju att samlivet blir enklare också.
Gilla

Beasty98

Kvinna ·

05 apr, 2020

Tuss123 skrev:

Man ska sjävklart vara försiktig och lyssna på sin kropp, när man vill tillbaka till samlivet är individuellt. Jag hade sex ett par timmar efter op och sedan varje typ dag efter det.. Men vi var givetvis jätteförsiktiga. Jag rörde inte en fena första gångerna. Hade inte ont någonsin under samlivet men bara vissa positioner (liggandes på rygg) var bekväma i början. På efterkontrollen så konstaterades det att allt läkt perfekt. Efter fem-sex veckor så känner jag noll obehag i brösten och kan sova på sidan osv. Så det gör ju att samlivet blir enklare också.

Hahah åh så härligt! Kul läsning! Det låter ju lovande, att inte ha sex på 1,5 månad låter skrämmande xD sen vet jag såklart att alla känner/läker olika och att jag inte kan förvänta mig att det ska bli likadant för mig, men ju fler man hör som har sex tidigt utan problem ökar ju chanserna att en själv kan börja tidigare än de rekommenderade 6 veckorna Hoppas du är supernöjd med dina boobies! Allt gott, kram! <3
Gilla

KristinaR

Kvinna ·

05 apr, 2020

Ha, ha. Jo vi kunde heller inte hålla oss utan hade sex samma kväll. Med sexig stöd bh och liggandes på rygg. Nu dag 9 är variationerna ännu inte så många fler, Men det funkar det oxå ;p
Gilla

Majjsan

Kvinna ·

09 apr, 2020

Vilken bra tråd :) Tusen tack alla som delar med sig! Här hemma är min man jättestöttande och alla bröstbilder jag visar tycker han är fina, även om han försöker vara väldigt politiskt korrekt och att jag är fin oavsett och inte behöver bla bla Men oron som finns från hans sida (även min), utöver att allt ska gå bra, är just detta. Så nu kan jag lugna honom, blir mest troligen inte veckor :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem