japp
Kvinna ·
10 dec, 2011
Sårsalva och silikontejp?
BröstförstoringHejsan!
Jag opererades i måndags, 5/12, Bröstförstoring, ankarlyft och fettsugning. Nu undrar jag om någon har förslag på en bra sårläkningssalva eller tejp? Ska man smörja och tejpa eller bara tejpa för bästa resultat?
Tacksam för svar :)
Sortera efter
Poppygirl
Kvinna ·
10 dec, 2011
japp
Kvinna ·
10 dec, 2011
Ok, tack för tipset om mepitac!, ska kolla tråden....:)
Att fettsuga lovehandles gick faktiskt mycket bättre än vad jag hade trott... Kändes ingenting de första dagarna, bara obehagligt att inte känseln finns där. Har sex instickssår och de ärjättesmå, kliar lite.
Det som varit fokus på "smärta" har varit brösten, men det har varit uthärdligt. Jag köpte en egen gördel på Kapp Ahl, kirurgen sa att det räckte med ett par cykelbyxor, men jag köpte ändå en gördel för att få lite mer kompression över höfterna. Över brösten har jag bara bandage och ingen tortyrbh.
Jag har bara tagit panodil efter operationen, dehar hjälpt en del....Så jag tror absolut att det kommer gå hur bra som helst för dig att göra båda ingreppen. Du kommer säkert att sova gott på tåget hem, lycka till!
Poppygirl
Kvinna ·
10 dec, 2011
Åh, kul att höra att läkningen verkar gå bra för dig! Det verkar så olika med smärta. Tänk att det räckte med Panodil för dig!
Ja, jag kommer ju åka till Skåne från Stockholm så det är ju skönt att höra att magen inte kommer kännas något speciellt ifall jag väljer att göra lovehandels oxå.Bra tips med gördel, men ska fråga min kirurg vad som gäller där, om man kanske får en med sig hem.
Men sex instickssår låter mycket för ett så litet område...var är de placerade. Denna gången kommer jag dock att tejpa de små såren ordentligt länge...och med mepitac, eftersom mina på benen syns.
japp
Kvinna ·
10 dec, 2011
Insticksställena är placerade: ett på höger och ett på vänster sida av magen (vid höftbenskammen), två på höfterna (hö, vä) och två på ryggen i höjd med midjan (hö, vä). Som sagt mycket små, jag har så mycket ärr på kroppen innan, så det gör inget, hellre det än fett :)
Poppygirl
Kvinna ·
11 dec, 2011
Haha! Jag har oxå massa ärr på min kropp och mage efter dels bältros, som jag hade när jag var tonåring, soleksem, och så får jag konstant blåmärken och prickar av ngn konsig anledning på mina ben...inga lena fotomodellsben här inte! Ja, hellre små prickar till ärr, än fett...I hear ya sister! ;-)
japp
Kvinna ·
11 dec, 2011
Återkommer med info efter onsdag då bandaget åker av :)
Marina
Kvinna ·
11 dec, 2011
Obs, det var mepiFORM vi testade... Sök på utvärdera mepiform, så hittar du den.
japp
Kvinna ·
11 dec, 2011
Tack för infon :)
Åh, hoppas allt gått bra! Jag har själv ännu inte blivit opad, blir i januari, men vet att mepitac är en silikontejp som det har gjorts en särskild tråd om där några valdes ut för att testa den. Alla var väldigt nöjda med den! Ska själv införskaffa sådan att använda. Lite osäker på när man kunde börja med den. Har för mig att man skulle ha kirurgtejpen man först få ett tag och börja med mepitac när såren har gått ihop, men bäst att du kollar upp det först! Kanske ligger den under fliken "av intresse". Vet att den ger mkt bra resultat. Den går tydligen att köpa på apoteket, men måste fråga om den.
Jag blev nyfiken också hur det kändes att samtidigt fettsuga dina lovehandles...hur kändes det att göra ytterligare en grej samtidigt som brösten. Funderar nämligen på samma sak, men oroar mig över om jag fixar det och rörligheten, och att behöva gå omkring med gördel runt magen OCH tortyrbh...Har dessutom en lång tågresa att göra dagen efter! :-)