
Anonym användare
19 sep, 2011
sätta in spiral?
Är det ok att göra efter bröstförstoring? E 3 veckor sen jag gjorde OP. Kommer dröja nån vecka till innan jag får tid hos gyn.
Sortera efter

Alice
Kvinna ·
28 sep, 2011

twinky
Kvinna ·
28 sep, 2011
Pixel, grattis eller vad man ska säga. Nu är det värsta över för det är som sagt mkt lättare att ta ut den. Bara ifall det inte funkar för dig men det kommer det säkert att göra. Sen tyckte jag att spiralen var mkt värre än att fixa brösten - d känns ingenting i jämförelse. Hoppas det kommer vara så för dig oxå.

Anonym användare
28 sep, 2011
Satt in min idag.
jobbig smärta, ilade i hela livmodern. Jag trodde det skulle göra mer ont, va beredd på det värsta. Visst inget jag vill göra om o ont gjorde det. Men kunde vatt värre.
Mår riktigt illa o har gjort hela dagenn är små yr med :s hoppas det släppt tills imorgon.
haha nu blir det semster, inget sex på 7 dagar hahahha

Pixel
Kvinna ·
29 sep, 2011

Pixel
Kvinna ·
29 sep, 2011

Anonym användare
29 sep, 2011
ah okej. Nej jag känner ej av den inne i nu. Min katt trampade på min mage igår, trodde jag skulle dö hhahaha.
Ja det e länge :/ jag vill ju ha sex idag hahahahah. får se om man vågar, självklart med gummi då :P
Ja kroppen vill ju ha ut den. Hoppas detta blir bra för oss :)

Pixel
Kvinna ·
29 sep, 2011
Det min barnmorska sa att man ska vänta med sexet för är för att trådarna som man lämnar kvar, alltså typ 2cm för att man ska kunna kontrollera att den sitter kvar och som man sen drar i när den ska tas ut, ja dom är tydligen väldigt hårda i början så killen kan sticka sig på dem vid samlag tydligen. Så tanken är att man ska vänta ett tag tills de mjuknar upp och liksom lägger sig längst med livmodertappen och inte känns så mycket för att undvika skador. Och är väl lite också för att man har så mkt kramp i början och så, är väl bra att låta kroppen återhämta sig lite efter traumat innan man stoppar in något där igen =P
Jag känner inte alls för sex just nu iaf, är så himla hängig och smådeppig liksom. Blir också jävligt trött av smärtstillande och det hjälper ändå inte fullt ut utan jag har ju en molande värk hela tiden nästan och kramper, då blir man inte så sugen på att nuppa =P

Anonym användare
30 sep, 2011
Ah okej. Jag fick höra att det var för infektionsriksen man skulle vänta. Men just det man ska känna efter ibland så man känner trådarna,
finns ju liiten chans att spiralen åker ut igen.
Oj har du så ont :/? jag har lite molnande värk ibland..vi kunde inte hålla oss haha. Blev sex med gummi igår. Mannen sa han kände trådarna lite men att det inte va så farligt =) Hoppass bara det inte gjorde nåt, men kan rek att vänta, för det gjorde lite ont efteråt

Pixel
Kvinna ·
30 sep, 2011

Marina
Kvinna ·
30 sep, 2011
Marina: På vilket sätt fick du ont i ryggen?? Detta har jag aldrig hört talas om! Jag har haft hormonspiral i sammanlagt åtta år, och en återkommande huggande/ilande smärta i vänstra delen av svanken troligtvis lika länge.. Har aldrig ens reflekterat över att det kan ha ett samband, kan det ha det tror du??
Jag fick diskbråck - det blev en nervsmärta som stack riktigt smärtsamt i nedre delen av ryggen och första gången strålade det ner mot höft och övre delen av låret med. Det gjorde det dock inte senare, men det gjorde rejält ont ändå utan "strålningar" - jag gjorde entré hos naprapaten i trosor och kavaj, för jag fick bara inte på mig byxorna. Diskbråcket kom liksom i skov, tätare och tätare och till slut var disken tömd på innehåll, och då hade jag inte längre nervsmärtor, men en molande rörelsesmärta i ländryggen som under nåt drygt år också torde ha varit inflammerad.

Pixel
Kvinna ·
30 sep, 2011
men tjenare vad kul. Fyfan alltså att det kan bli så illa.
Det står ju faktiskt ryggsmärta i biverkningslistan (som en av de vanligare biverkningarna faktiskt) för denna spiral som jag har nu. Minns dock inte om det har stått för mina tidigare p-piller, minipiller och p-stav. Har dock aldrig haft några ryggproblem med något av dem så jag tror jag kommer klara mig ifrån det nu också.
Marina: På vilket sätt fick du ont i ryggen?? Detta har jag aldrig hört talas om! Jag har haft hormonspiral i sammanlagt åtta år, och en återkommande huggande/ilande smärta i vänstra delen av svanken troligtvis lika länge.. Har aldrig ens reflekterat över att det kan ha ett samband, kan det ha det tror du??