Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Tilde
Kvinna ·
30 okt, 2014
silikon el gelehallon ?
Andra bröstoperationerFunderar på vad som är skillnaden mellan silikon el gelehalloninplantat ? är ute efter lite mjukare känsla i brösten, vet inte vad jag ska välja, konsultation om en vecka :)
Sortera efter
Annielilja
Kvinna ·
30 okt, 2014
Gilla
jen6
Man ·
30 okt, 2014
Förstår inte vad du menar? Geléhallon är silikon !
Gilla
Tilde
Kvinna ·
30 okt, 2014
okey!! har fått för mig att det finns ett inplantat som är silikon och ett annat som kallas gelehallon, att det är två olika haha :) ja men bra då vet jag :)
Gilla
Annielilja
Kvinna ·
31 okt, 2014
Silikonet är fast alltså samma konsistens som ett geléhallon. Så om implantatet går sönder är det inte farligt. Silikonet rinner inte ut som det gjorde förr när det var flytande. :)
Geléhallon är alltså silikon ja.
Gilla
Linnster
Kvinna ·
31 okt, 2014
Du tänkte kanske koksalt ? :)
Finns ju koksalts inplantat, eller geléhallon som dom kallas. Vanligaste är geléhallon.. Inte många som gör koksalt länge. Förr så hade man också mer flytande silikon men nu använder man sig av något fastare och det är de som kallas för geléhallon ( fortfarande silikon men en modernare utveckling då inte silikonet rinner ut i kroppen om implantatet går sönder. Kanske de du tänkte på :)?
Gilla
Linnster
Kvinna ·
31 okt, 2014
Ops, hann inte skiva klart innan annielilja sa de :)
Gilla
Alla implantat är gelehallon nuförtiden... Det är silikon.