Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Lean

Lean

Kvinna ·

Silikonstift under kirurgtejp?

Bröstförstoring

Hej! Jag gjorde förstoring med ankarlyft för 2 veckor sedan. Nu blir jag så förvirrad av alla tejpningsråd.. Men jag har ju förstått att silikontejp ska vara bra när ärren läkt ihop. Min fråga är nu och man inte kan kombinera det bästa av silikon och tejpning genom att lägga silikonstift under kirurgtejpen? Någon som har gjort så? /Lean

5

Sortera efter

Lean

Lean

Kvinna ·

Knuffar upp lite
Gilla
Lilla Mi

Lilla Mi

Kvinna ·

Hej ! Jag har testat men tyckte att det tejpen fäste för dåligt när man tog stift under. Så nu tejpar jag bara... funderar på köpa New gel.
Gilla
Lean

Lean

Kvinna ·

Lilla Mi skrev:

Hej !
Jag har testat men tyckte att det tejpen fäste för dåligt när man tog stift under. Så nu tejpar jag bara... funderar på köpa New gel.

Okej, vilket märke på stiftet använde du?:) Tänkte att det kanske är olika hur de kletar? Ja, det är ju så svinigt dyrt bara så jag tänkte att jag skulle göra en billigare variant:D Men om det inte funkar så tänker jag köra på mepitac, har hört att new gel och de andra ska vara bättre men efter att ha läst på amerikanska/engelska plastiksajter och vad kirurger rekommenderar där så är det ofta mepitac:)
Gilla
Lilla Mi

Lilla Mi

Kvinna ·

Lean skrev:

Lilla Mi skrev:

Hej !
Jag har testat men tyckte att det tejpen fäste för dåligt när man tog stift under. Så nu tejpar jag bara... funderar på köpa New gel.

Okej, vilket märke på stiftet använde du?:)
Tänkte att det kanske är olika hur de kletar?
Ja, det är ju så svinigt dyrt bara så jag tänkte att jag skulle göra en billigare variant:D
Men om det inte funkar så tänker jag köra på mepitac, har hört att new gel och de andra ska vara bättre men efter att ha läst på amerikanska/engelska plastiksajter och vad kirurger rekommenderar där så är det ofta mepitac:)

Hej ! Jag har Prosil (litet stift i "cerat storlek") betalade ca 350 kr för den på Art Clinic . Jag gjorde en ögonlockskirurgi samtidigt som mitt bröstlyft och har använt den på ärren på ögonlocken och den är toppen. Men som sagt brösten kommer jag endast fortsätta tejpa framöver.
Gilla
JagLisa

JagLisa

Kvinna ·

Har läst många positiva inlägg om NewGel, blir också förvirrad av alla tejpningar.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem