
Litetblirstort
Kvinna ·
Sillisar före barn?
Hej! Undrar hur de har blivit för er som har gjort bröstförstoring under muskeln med runda implantat innan ni skaffat barn och hur de blivit nu efter graviditet och amning? Det förändras ju för alla men vill ändå se om de är så många som får dom ”förstörda” som alla runt om kring en säger och försöker få en att vänta 10-15 år till.. Finns en miljon sådana här inlägg säkert men av någon anledning så får jag inte fram dem rätt, kanske något fel på min webbläsare(?!)
Sortera efter

arli
Kvinna ·
Jag behövde göra om mina iaf. Men man kan ju antingen se det som 40000kr i sjön eller som att de va bra i fem år och sen efter barnet fick jag göra om det och att det var värt det. Jag har opererat mig igen efter barn och ska snart korrigera det (så har snart opererat mig tre gånger) och räknar med att behöva göra det igen om om vi ska ha fler barn.
Så jag tycker absolut man ska operera sig innan barn om man vill (om du inte tänker skaffa barn typ en månad efter operation då, lite onödigt då) men räkna med att behöva göra om det efter graviditeten/graviditeterna.
Gilla

Barbiedocka
Kvinna ·
Jag har ammat två barn, en aning hängigare men dom är fina ändå. Ska dock göra större snart men av andra anledningar.
Gilla

Trulylove87
Kvinna ·
Jag har ammat 2 barn sen jag opererade mig och nu efter minsta så har dom verkligen blivit mindre och mer hängiga så ska operera om mig den 18/9 :) men som sagt värt det om du inte tänkt skaffa barn direkt efter och mina var fortfarande som innan nästan efter första barnet men nu efter andra så tycker jag dom blivit hemska :(
Gilla

Lantisbönan
Kvinna ·
Hej!
Nu skrev du iofs bakom bröstmuskeln, men jag har framför. Dock har mina bröst överlevt 2 barns som ammade utan problem.
Här inte fått något häng alls trots detta. Skinnet töjs väl helt naturligt lite i sänder med åren, men jag återhämtade mig snabbt trots att brösten var väldigt stora när båda barnen var bebisar.
Lycka till!
Gilla

soffans
Kvinna ·
är det några här som har behövt göra lyft efter amning? vet någon om det är vanligt? (alltså att innan amning endast haft implantat utan behov av lyft )
Gilla

Marina
Kvinna ·
VI har en "omröstning" om detta som kan ge dig lite statistik, i tillägg till de svar du får här. :)
Jag passar på att länka även till en som rör om huruvida man kunde amma.
https://plastikoperationsforum.se/node/158451
https://plastikoperationsforum.se/node/152617
Jag passar på att länka även till en som rör om huruvida man kunde amma.
https://plastikoperationsforum.se/node/158451
https://plastikoperationsforum.se/node/152617
Gilla

Lantisbönan
Kvinna ·
Mina bröst, då 250cc Mentor, förändrades inte ett spår efter mina två barn. Båda barnen ammande cirka ett halvår vardera med endast ett år mellan dem.
Läkaren var förvånad faktiskt, men de blev inte ens mer hängiga. Jag var 30år och 31år under mina graviditeter. Brösten blev mycket större när jag ammade. Vissa får inte så mycket större bröst, men mina var väldigt stora. Kanske som 600cc? Ändå krympte det hela tillbaka utan märkbar påverkan. Ett drömscenario såklart, men det kan man behöva höra de också!
Gilla