
Dalkullan1
Kvinna ·
Sjukskriven efter byte till större implantat
En fundering. Hur länge brukar man bli sjukskriven efter byte till större implantat? Ska göra en korrigering av mina implantat i september pga dom sitter lite för högt. Och tänkte då byta till 350 från 220. Men det känns jobbigt att behöva börja om med allt. Samt hur brukar det vara med träningen efter ett byte?
Sortera efter

lösgodis
Kvinna ·
Jag bytte till större nu i maj men plus att jag gjorde ett till lyft. Ja det var bara börja om från början igen. Blev sjukskriven 3 v men har kontorsjobb så började efter 2 v. Kan nu efter 6 v börja träna underkroppen. Sportbh dygnet runt i 6 mån. Kan väl hända att de är lite annat för dig om du bara ska byta och inte göra lyft. Smärtan andra ggn var mkt mindre än första?
Gilla

Ziggelinis
Kvinna ·
Jag började jobba en vecka efter mitt byte. När det gäller träning och bh så var det samma regler som vid första operation som gällde. Iallafall på Nordiska där jag gjorde mitt byte. Träna underkropp efter 6 veckor, guppiga aktiviteter som löpning och ridning efter 4 månader. LäkBH och SportBH i 6månader.
Gilla

Dalkullan1
Kvinna ·
Tack för era svar. Då är det nog bara att börja om från början om jag byter. Så det är bara att försöka ställa sig in på en lång väg tillbaka igen. På art clinic där jag gjort min operation fick jag börja jogga efter en månad. Vilken skillnad det är beroende på vilken klink man varit på
Gilla