Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
MrsA

MrsA

Kvinna ·

Sjukskriver ni er efter operation?

Bröstförstoring

Hej! Läste på Citadell att de skickar med sjukskrivningspapper och att det är vanligt att man är sjukskriven ca 2 veckor. Jag hinner inte vara borta så länge och tänker planera att jobba direkt efter ( om jag nu gör det på en helg). Hur har det varit för er andra?

25

Sortera efter

Smulis

Smulis

Kvinna ·

normboobie skrev:
Ja de kan neka, det sa sköterskan på min konsultation. Det är inget som arbetsgivaren måste betala eftersom det inte är ett riktigt sjukdomstillstånd. Sen finns det de som har schyssta arbetsgivare och får sjukskrivning beviljad.
 
Nej arbetsgivaren har ingen laglig rätt att neka en sjukskrivning! Det kanske ändras i framtiden men ännu så är det arbetsgivaren som står för de första två veckorna. De kan dock begära ett sjukintyg från kliniken, en del skriver ut det per automatik och andra tar en administrativ kostnad för det. Säg till på op.dagen att du vill ha det.
Gilla
Vladena

Vladena

Kvinna ·

Ulle83 skrev:
Jag arbetar som arbetshandledare på dagligverksamhet inom LSS. Jag opererade mig 9 Oktober och var på återbesök 18 Oktober men blev fortsatt sjukskriven. Hon menade på att det har man igen, Man har ju varit med om ett ingrepp och kroppen måste få en chans att återhämta sig. Ska tillbaka på torsdag så då får jag se hur det blir... Det är nog vanligast med två veckor men detta ser nog väldigt olika ut. Det är lätt när man efter några dagra känner sig piggare och tror sig orka mer än vad man gör. Det är än sak att gå hemma och än att komma tillbaka och jobba 100% igen.. 
Jag jobbar också på dagcenter och tänkte stanna hemma två veckor, eller det bli inte riktig - opas på tisdag och tänkte komma tillbaka på måndag så det blir 12 dagar. Trodde inte faktiskt att jag har några luft på jobbet, men har observerat den sista vecka och upptäckte att jag har rätt så många luft, typ matkontejner som flytas och lämnas, vagnar som förflyttas osv. Hoppas jag fixar det iaf, vill inte vara hemma längre, men det får jag nog känna sen :)
Gilla
Boobisar30

Boobisar30

Kvinna ·

Jag jobbar på kontor och jag hade tänkt va hemma max en vecka. Mest för att jag har så sjukt mkt att göra. Arbetsgivaren behöver inte veta anledning till sjukskrivningen. Som jag förstått det är intyget 2 sidor. På första sidan står det orsak och på andra tid för sjukskrivning och läkares underskrift. Man behöver bara visa andra sidan.
Gilla
b_day

b_day

Kvinna ·

Måste man sjukskriva sig. Går det inte bara att "sjukanmäla sig" och behöver man vara hemma längre sjukskriva sig... känner mig som en bov men vill inte att hela företaget ska veta eller behöva förklara mig varför jag gör det...

Gilla
Hängis o slängis

Hängis o slängis

Kvinna ·

B_day; du kan säkert göra så men efter sju dagar måste man lämna sjukintyg till arbetsgivare som styrker att man behöver vara frtsatt sjuk. Jag tänkte inte vara hemma mer än en vecka, gick till jobbet 8dgr efter men fick gå hem igen då jag efter en halv dags sittandes upprätt och i kontorsstol blev för mycketför kroppen. Gick tillbaka igen 13 dagar efter op till jobbet. Då har jag ändå varit rätt smärtfri men man ska inte överskatta sin kropp, den har genomgått två operationer och man vet aldrig hur den reagerar, men den behöver definitivt få återhämta sig ordentligt. Jag har varit såå spänd så mellan 8-12 dagar efter op krökte jag dortfarande ryggen när jag gick..
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem