
tosselillan
Kvinna ·
02 jan, 2014
Sjukskrivning - avslag från försäkringskassan?
BröstförstoringTänkte höra om det är någon som vill dela med sig av sina erfarenheter kring sjukskrivningen man kan få efter en genomgången bröstoperation?
Min kirurg sjukskriver en i 2 veckor, men han poängterar också att det är helt upp till försäkringskassan. Hur vet man om man blir sjukskriven i 2 veckor, eller kanske bara efter 1 vecka? (måste ju medd. mitt arbete, som är som receptionist = inget speciellt tungt jobb men springandes i trappor, ståendes flera timmar osv)
Själv sjukskrivningen får jag ju inte fören operationen är gjord, så det är endast att vänta och se vad de säger när jag skickar in den?
Eller hur fungerar det?? :s Hur gjorde ni? Och vad beviljades? Hur länge var ni hemma sjukskrivna?
(ska lägga bakom muskeln, om det är av betydelse)
Sortera efter
denfulaankungen
Kvinna ·
02 jan, 2014
East Newbie
Kvinna ·
02 jan, 2014
Hej! Din kirurg måste ha blandat ihop informationen lite. Dom första 2 veckorna man är sjukskriven så får man sjuklön ifrån sitt jobb, blir man fortsatt sjukskriven EFTER det så ska man skicka in papper till Försäkringskassan för att förhoppningsvis bli beviljad sjukersättning. Så klarar man sig på 2 veckor hemma så blandar man inte in FK alls :) Men om man känner att man behöver längre än 2 veckor hemma så är mitt råd att verkligen se till att ens kirurg skriver ett ordentligt sjukintyg till Försäkringskassan, det är det som ligger i grund för deras beslut och det räcker inte att det bara står "bröstoperation" som grund för sjukskrivning utan det måste vara detaljerat utifrån ens jobb varför man inte kan utföra arbetet! Hoppas det var till någon hjälp :)
East Newbie
Kvinna ·
02 jan, 2014
Glömde skriva att jag var hemma i 4 veckor, har ett tungt jobb inom vården och har fortfarande svårt med vissa moment som inkluderar bröstmuskeln 7 veckor efter! Tur att man har underbara kollegor :)
tosselillan
Kvinna ·
02 jan, 2014
Ahaa.. men har man som arbetsgivare inget annat val än att betala min sjukskrivning om den understiger (blir max) 2 veckor? Pga bröstförstoring som jag själv har valt "för nöjets skull"..
Känns lite dumt att först på "egen vilja" operera sig för att sedan företaget (vilket är en arbetsgrupp på 5 personer exl mig) ska betala.
Att ta semester/komp känns ju också lite tråkigt.. Hm.
East Newbie
Kvinna ·
02 jan, 2014
Nej precis, arbetsgivaren är ålagd att betala sjuklön de första 2 veckorna oavsett varför man är sjukskriven :)
sussipussi
Kvinna ·
02 jan, 2014
Smulis
Kvinna ·
02 jan, 2014
Och sjukintyget kan behövas till arbetsgivaren med, är man sjuk längre än 5 dgr (hos oss iaf) så ska man lämna in sjukintyg om företaget kräver det. Jag fick utskrivet men min chef sa att jag endast behöver lämna in det om löneavd knorrar och vill se. Men det räcker att lämna in sida nr 2 där det inte står vad för operation det är, endast att man inte är arbetsför och att det är underskrivet av läkaren.
Mallans_bralla
Kvinna ·
02 jan, 2014
Jag frågade försökringskassan angående det där. Och de bedömmer huruvida du kan eller inte kan jobba på grund av op.. INTE på grund av VARFÖR du opererar dig. Så har du ett tungt jobb och din läkare sjukskriver dig i fyra veckor så borde de två sista (som ligger på FK) inte vara ett problem...
Vikarika
Kvinna ·
02 jan, 2014
Jag blev sjukskriven i 2 veckor för bröstopnär jag var föräldraledig, det var då försäkringskassan som betalade sjukersättningen då jag inte kunde lyfta min 10 månaders. Så jag var liksom sjukskriven från att vara hemma med barn, så min man tog föräldraledigt de två veckorna istället när jag var hemma och vilade upp mig.
sussipussi
Kvinna ·
02 jan, 2014
tosselillan
Kvinna ·
02 jan, 2014
Åh tack tjejer för att ni redda ut det dära till mig :-)
Sussipussi: Skönt att det löste sig för dig och att du fick en vecka till! Får se hur många jag behöver men isf kan jag alltid ta ut komp/ledighet/föräldraledighet på nåt av mina större barn, de extra dagarna.
sussipussi
Kvinna ·
02 jan, 2014