Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Jossefine

Jossefine

Kvinna ·

Sjukskrivning efter op?

Bröstförstoring
Hej!
Är det någon som vet hur man gör om man vill bli sjukskriven efter att man gjort en bröstoperation?
Vem kontaktar/vänder man sig till? Och får man en sjukskrivning beviljad efter en bröstoperation?
Hur länge kan man vara sjukskriven?
9

Sortera efter

AnifareS

AnifareS

Kvinna ·

Du får sjukskriva dig själv i en vecka (som arbetsgivaren betalar) och behöver du ytterligare en vecka får du sjukintyg av läkaren. Även denna vecka betalas av arbetsgivaren. Behöver du ytterligare sjukskrivning är det F-kassan. Mitt råd är att du berättar för din chef varför du ska vara sjukskriven.
Gilla
Jossefine

Jossefine

Kvinna ·

Okej, tack för infon AnifareS.
Då tar jag nog och berättar för min chef helt enkelt, smidigast så tror jag.
 
Gilla
Skin Science

Skin Science

Kvinna ·

Ja, helt klart beratta for din chef :-) Annars verkar det ju lite snikigt nar du kommer tillbaka med ett par nya brost ;)
Gilla
AnifareS

AnifareS

Kvinna ·

Tänk på att det är helt ok enligt alla regler och lagar att du får vara sjukskriven för denna typen av operation. OCH din chef får inte berätta. Han/hon har tystnadsplikt..:) Lycka till!!
Gilla
Gulkyckling

Gulkyckling

Kvinna ·

”När det gäller operativa ingrepp har rättspraxis utvecklats så att anledningen till ingreppet inte har någon betydelse när det gäller att bedöma sjukdomstillståndet efter ingreppet. Det gäller även till exempel om den anställde genomgår en skönhetsoperation på eget initiativ. Efter operationen ska bedömningen av arbetsförmågan göras utifrån det sjukdomstillstånd som det operativa ingreppet kan ha medfört.” Står på Försäkringskassans sida... Använd de om din arbetsgivare börjar tjafsa... Min arbetsgivare gjorde de, å vi är fortfarande inte överens, å min op är nu på torsdag!
Gilla
Jossefine

Jossefine

Kvinna ·

Tack så mycket för infon!
Jobbigt att du och din arbetsgivare inte är överrens Gulkyckling :/ Hoppas det löser sig! Och lycka till på Torsdag med din operation! :)

 
 
Gilla
Gulkyckling

Gulkyckling

Kvinna ·

Tack! :D
Gilla
Nim

Nim

/ ·

hej hej, är det efter op man skickar in sjukskrivningspapperna till försäkringskassan? för det är väl då man får de från läkarna... //nim
Gilla
Flisan69

Flisan69

Kvinna ·

Läkarintyg

Om den anställda är sjuk i mer än sju dagarska han eller hon lämna ett läkarintygtill dig som är arbetsgivare.Det behöver inte stå i intygetvilken sjukdom den anställda har.

http://www.forsakringskassan.se/wps/wcm/connect/8dd440f3-d750-424b-bf8b-439a6f6c7394/till_dig_som_ar_arbetsgivare.pdf?MOD=AJPERES

Sjuklön

Du som är arbetsgivare måste betala sjuklöntill en anställd som är sjuk och inte kan jobba.Den anställda har rätt till sjuklönfrån och med första dagen som han eller hon är anställd.Om den anställda är anställd för att arbetaen kortare tid än en månadmåste han eller hon ha arbetat i minst 14 dagar i radför att ha rätt till sjuklön.Om den anställda har arbetat flera gångerhos samma arbetsgivareså räknas alla de gångerna in i de 14 dagarnasom ger rätt till sjuklönom det är mindre än 14 dagar mellan varje gång.Om den anställda har flera olika arbetsgivareska varje arbetsgivare betala sjuklön.

Oj nu blev det stort men här går det att läsa om vad som gäller för arbetsgivaren. Sen står det som sagt att du inte behöver ange orsaken.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem