Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
MiaBella profilbild

MiaBella

Kvinna ·

29 maj, 2024

Sjukskrivning / Semester efter?

Bröstförstoring

Hur länge har / planerar ni att vara sjukskrivna och semester efter operationen? (Främst ni som har kontorsjobb men ni andra får såklart också svara :) )

6

Sortera efter

Jennid

Kvinna ·

29 maj, 2024

Jag opererades torsdagen 2/5 och jag var tillbaka på kontoret fredagen 10/5, alltså en vecka efter! Jag har visserligen haft en extremt lätt återhämtning efter min operation, så en vecka räckte gott och väl :)
Gilla

Myyran

Kvinna ·

29 maj, 2024

Nu valde jag ganska små implantat vilket kanske påverkar ens återhämtning men jag sjukade mig i tre dagar från jobbet och kunde sedan åka in till kontoret typ 7 dagar efter op. Det fungerade ändå helt ok, var lite småläskigt/stressigt med allt folk på morgonen, hela grejen med att försöka hitta sittplats och typ bära en ryggsäck. Men det gick som sagt bra ?
Gilla

Spindeln

Kvinna ·

29 maj, 2024

Jag opererades en onsdag. Jobbade hemifrån på fredagen (inte hel dag) och var tillbaka på kontoret på tisdagen. Jag hade ingen smärta och sov bra på nätterna, har satt in små implantat med bakomplacering. Svårt att veta hur man mår efter operationen. Jag hade pratat med min chef och berättat om operationen. Så hon var beredd på att jag eventuellt skulle behöva sjukskriva mig. Men det behövdes aldrig. Lycka till!
Gilla

MiaBella

Kvinna ·

30 maj, 2024

Tack så mycket för svaren. preliminärt är det inbokat sjukskrivning från tisdag till söndag. Så hoppas det räcker :)
Gilla

Linosaur

Kvinna ·

11 jun, 2024

Jag planerade det så jag tog 2v semester vilket jag va glad för, hade ordentligt ont i 10 dagar.. kejsarsnitt va jag uppe och gick samma dag och med bara Alvedon. Brösten tog jag alla piller jag fick ? och önskade jag hade haft fler
Gilla

latjolajban20

Kvinna ·

04 aug, 2024

Misstänker att flera av er har kontorsjobb eller liknande. Är nyfiken på att höra om det finns fler som har lite mer fysiska jobb och vad ni har för erfarenheter?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem