Anonym användare
02 jul, 2010
Ska jag avvakta med en op?
BröstförstoringJag har velat operera mig länge men det är inte förän nu det blivit mer påtagligt att jag verkligen vill göra det. Men jag har stött på ett nog ganska stort problem, tror jag. Jag vill även ha barn inom en snar framtid. Blir trettio om mindre än ett år och att skaffa barn blir kanske aktuellt om ett år också. Men jag har inte tänkt på det förän igår att det kanske är himla dumt att göra en operation för att sen skaffa barn, googlat efter hur det kan bli om man väljer att gå igenom en operation för att sen skaffa barn och kommit fram till att det verkar som om tjejer som varit i den sitsen avråder en att skaffa bröstförstoring innan man skaffat barn. Men jag har inte hittat så många svar heller så därför undrar jag här om någon har erfarenhet av detta?
Jag kan inte låta bli att tänka på att jag kanske kommer vara "gammal" (trettioårskris?) när jag väl är klar med barnafödande och då kanske det känns för sent för att skaffa nya tuttar. Egenetligen kanske detta är en dum sak att fråga, jag menar, det verkar kanske som ogjort arbete att göra en bröstförstoring och sen bli gravid. Hur ska man tänka på sånt här egentligen? Vill ju ha nya bröst när jag är ung och inte när jag är på väg mot 40 liksom. På ett sätt är det iof positivt att vänta rent ekonomiskt också men är det någon här som är kanske lite i samma sits eller tänker likadant?
Vad anser ni som har erfarenhet av sånt här. Vänta eller inte?
Min bröst är ju inte jättehemska, jag tycker de är fina men för små. Så egentligen borde jag kanske vänta? Men är lite villrådig. Hur kan en graviditet påverka opererade bröst? Har varit gravid tidigare (men fick missfall) och mina bröst blev en storlek större på bara 14 veckor så förmodligen kan jag räkna med att de växer en del nästa gång också, speciellt om allt går som det ska.
Sortera efter
Marina
Kvinna ·
02 jul, 2010
0 Gilla
MorsanFruganJag
Kvinna ·
02 jul, 2010
Det måste ju kännas väldigt tråkigt om du opererar dig och sedan att brösten påverkas av graviditet och amning, när planerna för både och ligger så tätt i tiden. Jag själv prioriterade som så, vi skaffar oss dem små busungarna och sen får boobsen sig en omgång.
Marina 30 eller 20, spelade ingen roll här. Min mage blev katastrof! 💡
0 Gilla
Anonym användare
02 jul, 2010
jag hade OP mig efter :) had einte börsten tagit så mkt stryk och dragit ihop sig bra och så så skulle jag lägga i silllisar även om ja skulle ha ett till barn.
Men tillhörde jag min kategerori så skulle jag vänta tills barna födandet var klart.
Jag var 20 när jag fick min son och mina börst hänger mer än min mammas, de är fasta hennes alltså (som är 42 och ammat 3 barn). nMedan både min mage och bröst har massa bristningar och lös hud. :(
jag hade väntat tills 1a barnet var född iaf :)
0 Gilla
Anonym användare
03 jul, 2010
Bra tankar ni gett mig här. Tackar för dem.
Det är inget lätt beslut att ta och vi (sambon och jag alltså) är inte helt färiga med allt vi ska göra innan vi skaffar barn. Men det känns ju som om det är dumt att operera sig innan men samtidigt så vill jag ju helst ha dem nu, helst igår. ;) Haha.
Jag vet inte om jag vill ha under eller över muskeln än. Jag är inet så insatt i hur allt fungerar ännu heller så har inte hunnit fundera så mycket över det. Jag har ju inget häng som jag kan se (vet iof inte hur det räknas) men det kan ju å andra sidan ändras vid en graviditet.
0 Gilla
Anonym användare
03 jul, 2010
Glömde en sak, Trixie, du skrev att du hade väntat till första barnet var fött. Vi tänker oss två barn. Men hur menar du med att du iaf hade väntat till efter första?
0 Gilla
Anonym användare
03 jul, 2010
:) hehe kanske var lite otydlig. Ja iaf vänta tills första barnet var fött för att se hur dina bröst reagerer på ev viktuppgång/mjölk för att sedan gå tillbaka igen.. vissa har SUPE TRhud så det går tillbaka jätte fint. medans andra hänger huden inte med och de blir häng :(
Om du har bar elastisk hud så kommer dem troligtvis orka dra ihop sig igen.
Har en bekant som OP sig innan barnen och fick hängisar REJÄLT typ net till magen med silikonet, men efter 6´mån så hade de blivit fasta igen. inte HELT men mycket så det såg bra ut. Men det är som sagt så olika beroende på hud typ. Mina hänger ju fast dem inte ens blev så stora o tunga..
Förtår att du vill ha boobsen NU och inte sen.. Om du kan leva med att de inte kommer va lika fina efter barnen (och kanske inte har råd just då och fixa det , utan fixar det senare) såp kan du ju göra OP nu... ja valet är ditt :D
0 Gilla
Anonym användare
03 jul, 2010
iJa det är sant. Alltså hade jag haft pengarna nu hade jag nog chansat på att det hade gått bra och eventuellt gjort omop efter barnen/barnet. Men nu måste jag ju spara ihop pengarna med, vilket kan ta ett tag eftersom jag studerar.
Oj oj så mycket tankar det är kring det här. Jag tror helt enkelt att jag får göra som så att jag börjar spara pengar så gott det går, sätter mig in i hur allt funkar och sådär och så får jag se sen kanske. Jag blir nog klokare på det när jag läst på mer. Men tänk om man kund etrolla och bara ha de där tuttarna. :) Vore perfekt.
0 Gilla
Anonym användare
03 jul, 2010
Jag har fått barn efter min sista operation. Tack o lov påverkades inte mina bröst, har ju gjort en hel del operationer innan... Kunde även amma trots att de även är lyfta, hade jag inte vågat hoppas på men gick bra.
Svårt val om man känner att det är mycket pengar, men man vet heller aldrig när barnet kommer och man vill som sagt ha brösten nu ( och även sedanrunt 40 förstås)
Lyck till!
0 Gilla
Anonym användare
03 jul, 2010
Jag tycker egentligen inte att det är mycket pengar, jo visst jag har dem inte just nu men min utbildning gör att det inte kommer vara några större problem. Tar examen i jan nästa år så då kommer det ju bli lite klirr i kassan förhoppningsvis. Pengarna känns egentligen som det minsta problemet (okej jag kan ju inte göra op nu men det gör inte så mycket).
Skönt att det gått bra för dig med tanke på graviditet och amning.
Brösten lär ju säkert förändras efter grav och amning ändå. Frågan är hur mycket. Och det lär jag ju inte veta förän det är avklarat. Och som du säger, man vet ju aldrig hur lång tid det tar innan man får barn.
0 Gilla
Emela
Kvinna ·
04 jul, 2010
Känner igen mig Jodee. Gick omkring med samma tankar och velande fram och tillbaka medans tiden rullade på, men bestämde mig nu i våras att inte vänta längre med titsen. Det kan ju ta flera år innan vi skaffar barn och vi har så mycket vi helst vill göra innan. Och omoperationer senare i livet får man ju ändå räkna med. Så. Imorgon får jag mina bröst!!
0 Gilla
Anonym användare
04 jul, 2010
Åh skönt att besluta sig. Håller tummarna för att tuttarna blir som du önskar och att allt går smidigt. :)
0 Gilla
Hallontossing
Kvinna ·
18 jul, 2010
Detta va en riktigt bra och relevant tråd tycker jag....
Undermuskelhäng efter amningen, måste läsa på mer om det. Är ju så mycket som ska tänkas igenom, när hur och vart, innan el efter graviditeten. För mig är det ju inte aktuellt med barn nu, och det dröjer nog ett bra tag (mina planer iaf :) Så jag vill göra om mina bröst innan jag fått några småpluttar. Men undermuskelhäng som Marina prata om, det visste jag inte ens om... Gäller det om man har häng från början el, hur funkar det? Någon som vet?
Kram på er alla som går i OP:tankar
0 Gilla
Anonym användare
18 jul, 2010
Detta va en riktigt bra och relevant tråd tycker jag....
Undermuskelhäng efter amningen, måste läsa på mer om det. Är ju så mycket som ska tänkas igenom, när hur och vart, innan el efter graviditeten. För mig är det ju inte aktuellt med barn nu, och det dröjer nog ett bra tag (mina planer iaf :) Så jag vill göra om mina bröst innan jag fått några småpluttar. Men undermuskelhäng som Marina prata om, det visste jag inte ens om... Gäller det om man har häng från början el, hur funkar det? Någon som vet?
Kram på er alla som går i OP:tankar
Ja för mig är det en högst relevant fråga. Börjar känna att klockan tickar och vill ha större bröst med, men helst av allt hade jag såklart velat ha gjort klart barnbiten innan men då kommer jag vara rätt gammal (enligt mig men kanske inte enligt andra, närmar mig 30) innan jag kan göra mina bröst. Sen så har jag iof ett pengaproblem också. Studerar i ett halvår till, vilket iof ger mig massor av tid att tänka på det och plugga på allt om bröstop.
Jag trodde först att undermusken var att föredra (men det är ju säkert individuellt också) men ur denna synpunkten verkar kanske övermuskel bättre, plus att jag läste en annan tråd här där det diskuterades under/över fördelar nackdelar. Över låter nästan som om det är det bästa (???). Måste plugga på det mer.
Undrar med hur det det är med om man han häng eller inte från början. Jag tror inte jag har något häng alls, hur vet man om man har det? Alltså de hänger inte alls mycket men visst har åren gjort sitt lite grann ändå.
0 Gilla
teeny
Kvinna ·
19 jul, 2010
Hej, detta är en tråd som tar upp mina ständiga grubblerier! =)
Jag har kommit fram till att jag vill göra min op nu, för jag vet ju inte om det ens blir ett barn till i framtiden. Tänk så blir det inte det, och då har jag mått såhär dåligt över hur min kropp ser ut i flera "unga" år helt i onödan. Så jag tänker ta den chansningen. Det är ju faktiskt inte säkert att resultatet av operationen efter en graviditet kommer vara så dålig heller. Det är ju såå olika. Här inne kan det vara lite svårt att fråga tjejerna eftersom majoriteten här inne har nåt som de är missnöjda med och planerar en ny operation. De som inte blev missnöjda med sina opade bröst efter graviditet de hänger ju sällan här inne menar jag.. Jag har en kompis som tycker hennes bröst fortfarande är fina efter op, trots att anledningen att hon opade sig var att hon fick taxöron efter första graviditeten.. Annars hade man ju gissat att hennes hud skulle bli slapp även andra gången.
Det som verkligen övertalade mig om att jag inte tänker vänta tills man kanske fått ett barn till, är ju att man oavsett kommer vara tvungen att operera om sig en eller några gånger till i framtiden. Skulle jag behöva fixa till dem efter nästa barn, så kan jag ju passa på att byta ut dem också då. Varför vänta när jag ändå vet att jag kommer få operera om mig igen senare ändå?
Har även tänkt att lägga framför muskel för jag tror att om de påverkas av grav. och amning så gör de det på ett mer naturligt och snyggare sätt, vilket kanske inte kommer störa mig så värst mycket. Värre med undermuskelhäng och allt man kan drabbas av med undermuskel. Usch och fy! Framför verkar ju lätt vara vad man ska satsa på om man har lite bröst innan. Är man väldigt platt däremot, så varnar de ju för kanter kan synas. Men även väldigt platta tjejer har tydligen fått kanonsnygga resultat med framför, om man läser omkring i trådarna här inne.
Om det bara är huden som slappat till sig lite, finns det inga bra krämer som funkar mot sånt? Körde Nivera Q10 under hela grav. och efter både på mage och bröst, och fick inte en enda bristning. På min mage kan man inte gissa att jag varit gravid. Mitt skinn är egentligen inte slappt i brösten heller, men det har blivit tomt i dem. Fryser jag är de små och fasta, men är jag varm så ser de väldigt tomma ut =( Riktigt fula!! Hade ju stoor Ckupa som tonåring! (fast då hatade jag det..) Vägrar i dagsläget visa mig naken för nån!
Hörde talas om någon mirakelkräm mot slapp hud bakom disk på Nk, nån som hört nåt om den?? En kompis kompis avbokade sin op eftersom krämen funkade så bra.. Nu funkar ju inte det i mitt fall alltså eftersom jag inte har så mycket bröst kvar.. Men jag tänker att mina opade bröst kanske bara behöver en tillstramning efter en graviditet.. =)
0 Gilla
Anonym användare
19 jul, 2010
Ja för mig är det en högst relevant fråga. Börjar känna att klockan tickar och vill ha större bröst med, men helst av allt hade jag såklart velat ha gjort klart barnbiten innan men då kommer jag vara rätt gammal (enligt mig men kanske inte enligt andra, närmar mig 30) innan jag kan göra mina bröst. Sen så har jag iof ett pengaproblem också. Studerar i ett halvår till, vilket iof ger mig massor av tid att tänka på det och plugga på allt om bröstop.
Har också ett halvår kvar i skolan och tänker samma sak som dig: Ett gott tillfälle att ta reda på så mycket som möjligt och fundera igenom saken ordentligt så att man inte gör det på impuls (helst skulle jag ha velat genomgå op typ igår). Jag tror också det ligger en del i vad en av ovanstående talare sagt. Man aldrig vet hur det blir med barn i framtiden, kanske är det värt att investera i sig själv fram tills dess?
Dock, om det ligger SÅ nära i tiden att du funderar på att skaffa barn om ett år skulle du ju bara ha ett halvår med dina nya fina bröst innan de eventuellt blev "förstörda". Då är det kanske lika bra att vänta, säg, ett år extra? Du har ju levt hela livet fram tills nu utan en operation, vad är då ett år till i sammanhanget? Tålamod är jävligt tråkigt, men kan vara en dygd.
Hoppas du kommer fram till vad som är rätt för dig!
Kram!
0 Gilla
Anonym användare
25 jul, 2010
Har varit på semester så har inte kunnat kolla här förän nu. Men ni har alla mycket goda tankar. Jag och min sambo funderar på att påbörja bebisverkstan rätt snart, så förmodligen får brösten vänta ett tag till. Men kommer ju hänga här och ta reda på allt tills dess i alla fall. Man vill ju, som du skrev Fade to pretty, inte sabba brösten direkt sådär. Bättre att vänta ett år till kanske. Får väll se vad tiden för med sig. Känns rätt ovisst att inte veta dock.
0 Gilla
Anonym användare
25 jul, 2010
Det gör du helt rätt i jodee. Lycka till med bebisverkstaden och studierna. Jag är gravid igen, så återstår och se om brösten håller denna gången med.
Trevlig sommar alla bröstälskare!
0 Gilla
Marina
Kvinna ·
25 jul, 2010
Grattis Anna-1000!!
0 Gilla
Anonym användare
26 jul, 2010
Tack så jätte mycket. Ska bli kul med ett syskon :)
0 Gilla
Anonym användare
27 jul, 2010
Grattis Anna! Vad roligt!
0 Gilla
Exakt hur brösten påverkas av en graviditet är svårt att veta. Det finns exempel på tjejer som fått resultatet påverkat i fel riktning och andra som fått behålla sina fina bröst. Dessutom råder det delade meningar om hur amningen påverkas av implantaten. Det finns många som kan amma med och det finns de som inte kan utan, men lik förbannat är ju operationen en riskfaktor extra, på dig som enskild individ. Barnmorskorna på BB sa till mig att de ser mycket mer problem med amning bland opererade tjejer. Sen har jag ingen statistik och heller inga bevis, och det är du själv som avgör, men ta i alla fall en funderare på det.
Jag som är 37 kan ju säga att man aldrig känner att man är för gammal för att vilja ha fina bröst... ;-) Fick också barn vid 30 men mina bröst var redan opererade men "misslyckade" så det är ingen idé att prata om hur de påverkades känner jag. Däremot blev ju magen påverkad av det, mer kanske än om man hade varit 23, så ett par fina bröst som plåster på såren är inte fel... ;-)
En tanke kan ju således vara att du belönar dig med nya bröst sedan du ammat och då är det lättare att bedöma vad du får för resultat efter din operation. Som gravid och ammande kommer du ju ändå att ha betydligt större bröst än "vanligt".
En operation gräver ofta ett rejält hål i kassan och det kan ju vara bra att ha en buffert om man ska skaffa barn. Å andra sidan finns risken att man tar av sina bröstpengar till sånt som inte är absolut nödvändigt att skaffa till en bäbis. Där vet du bäst själv hur du vill tänka.
VET du redan vilken placering du vill ha? För om du tänkt dig undermuskel, bör du fundera över om du är i riskzonen för att få undermuskelhäng efter amningen (se sidan om komplikationer under menyn Av Intresse längst upp på sidan).
Tja, summan av kardemumman är väl att det enda rätta är att du fattar ett genomtänkt beslut, sen vilket det är, är upp till dig. Här på POF är du i vart fall välkommen att skaffa dig info etc under tiden du funderar!