Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Quvie

Quvie

Kvinna ·

Ska jag operera mig eller vänta?

Bukplastik

Jag har gått ner en hel del och vill nu göra en bukplastik via landstinget. Jag är 25 och har inga barn men vill ha om ca tre år.. men jag är livrädd att det ska göra jätteont att vara gravid sen om jag syr musklerna. Vad rekommenderar ni? Ska jag opa mig nu eller vänta fyra år tills man är mamma? Eller ska jag opa mig nu men inte sy musklerna? Det känns trist att va fin osv när man har barn, det är nu när man är "fri" som jag kan ha kul och har större skäl att känna mig snygg känns det som. 5 år kvar tills man är 30..varför inte göra det bästa av dom? Vill gärna höra era synpunkter på det hela. :)

5

Sortera efter

Sharon

Sharon

Kvinna ·

Håller med dig-  varför vänta? Man har ingen aning vad som händer i framtiden!

Gilla
Quvie

Quvie

Kvinna ·

Ja men det är lite så jag känner också. :) Men samtidigt vet jag ju inte hur ont det gör att bli gravid sen OM jag väljer att sy. Hur vet man föresten om man borde sy eller inte? Jag har ju aldrig haft barn tex..

Gilla
anderssonskan

anderssonskan

Kvinna ·

Om du inte väntat barn är dina magmuskler troligen inte isär.

Gilla
Trollmamma

Trollmamma

Kvinna ·

håller med anserssonskan.. Om du inte varit gravid så har musklerna antagligen inte heller "tagit stryk" av att ett barn ligger och trycker.. Så jag tror att du kan göra operationen.. Det som kan bli vid en bukplastik är ju att man tar bort en del hud och det kan innebära att huden inte kan töja sig så pass mkt för att barnet ska få plats. Så det kan du ju ha i åtanke när du gör operationen =) Så prata om det med din kirrurg =)

Hoppas att operationen går bra för dig och att du blir nöjd med resultatet =)

Gilla
Marina

Marina

Kvinna ·

Om du nu skulle vänta så tror jag inte att du kommer att känna att det var bortkastat den dagen det blir, bara för att du har barn. ;-)

Du kommer att vara glad att få vara fin då med.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem