Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
1kexxet1 profilbild

1kexxet1

Kvinna ·

28 sep, 2011

Skillnad mellan bakom o delvis bakom??

Andra bröstoperationer

Jag har en liten undran, vad är det egentligen för skillnad på att lägga bkom muskeln och att kägga delvis bakom muskeln? Några skillnader i resultat? För och nackdelar? 

6

Sortera efter

Nooova

Kvinna ·

28 sep, 2011

Ingen, den ligger alltid delvis bakom. Folk säger bara olika.
Gilla

Malin88

Kvinna ·

05 okt, 2011

Jo man kan lägga de helt bakom muskeln också :) men väldigt ovanligt. Har läst man gör det på bland annat cancerpatienter eller de som har noll egen vävnad. Men när kirurger säger bakom menar dom delvis bakom. Man kan få mkt värre muskelkomplilationer med helt bakom då muskeln är mer involverad.
Gilla

1kexxet1

Kvinna ·

06 okt, 2011

Tack Malin! Jag ska på konsultation idag och hoppas kunna ändra min kirurg till att lägga framför på mig även om han förespråkar bakom..Hoppas! :)

Gilla

Malin88

Kvinna ·

06 okt, 2011

varsigod :)  vem är din kirurg? hoppas du kan övertala han. annras får du inte glömma det kryllar med andra kirurger som säkert kan lägga framför istället :)

Gilla

1kexxet1

Kvinna ·

06 okt, 2011

Göran på Citadell! Träffade ju honom som sagt idag och hmm, han sade typ att vi båda skulle fundera över helgen och så skulle vi se sen...Jag är ju ganska säker, men han skulle fundera på om det är någonting som han skulle känna sig bekväm med, att lägga framför alltså!

Så på måndag hoppas jag på svar från honom! Och ja, du har rätt om det där med andra kirurger, men jag vill ju göra det nu i oktober då jag har op-tid..😉Helst! Slönt också med en klinik som ligger så nära..Men nu kanske jag får leta vidare etfer en annan klinik. Vill inte opas av Ron👎

Gilla

Malin88

Kvinna ·

06 okt, 2011

1kexxet1: om nu göran inte vill lägga framför kan du ju maila tuve och maila han bilder o fråga om han kan tänka sig lägga framför på dig. han är mer öppen mot det än tex peter eller jörg. bara du låter säker att det är de du vill o att du har tänkt igenom det mkt så tror jag tuve kan göra de annars.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem