
Miiikaela
Kvinna ·
Skillnaden mellan mellanplus och hög profil?
Hur stor skillnad är det mellan hög profil och mellan plus? :s Bör jag välja mellan plus då jag är ute efter ett naturligare resultat?
Sortera efter

Anonym användare

Miiikaela
Kvinna ·
Jaha okej, men mer put innebär inte att det uppfattas mer onaturligt? För på många bilder så tycker jag att hög profil ser väldigt bra ut=)

Juli11
Man ·
Om vi exempelvis tar Mentors 400 cc implantat så har moderate plus 4 cm put medan high profile har 5,1 cm put.
Jag tyckte förut (och tycker oftast nu också) att moderate plus ser mer naturligt ut om man med naturlig menar mindre (läs "plattare") bröst men samtidigt finns det ju naturliga putigare/fylligare bröst också. Jag var själv helt inställd på M+ innan konsultationen men de såg för platta ut på mig så det blev HP istället.
Här är en bild som visar lite hur skillnaden är mellan olika projektion;
http://www.citadellkliniken.com/images/brostforstoring-projektion-info.jpg

Miiikaela
Kvinna ·
Tack puppan=)
ååååh det är så jobbigt att ändra sig ang storlek och profil hela tiden och mejla kirugen stup i kvarten haha men jag vill ju inte ha ett plattare bröst? ska jag ändå opereras så vill man ju ha mer put, jag är bara så rädd för att det ska synas att det är silikon :S

ida2
Kvinna ·

Juli11
Man ·

tjejen-medbobis
Kvinna ·
Vad menas ni med skidbacke? :)

ida2
Kvinna ·

Nallon
Kvinna ·
Miiikaela, vad skillnaden mellan de olika profilerna beror ju precis på vilket märke och vilken bredd du har valt. Jag var som du, osäker på vilken profil jag skulle ta men när jag tittade i implantatslistan så insåg jag att på just de jag valde mellan skiljde putet 1 mm, så jag valde HP, det var så liten skillnad och jag ville inte ångra mig för att jag tog det mindre när så många önskar att de tagit större i efterhand. Änsålänge ångrar jag inget. Lycka till!

miss_madness
Kvinna ·
Jag valde moderate plus då jag ville ha bredare implantat då jag har breda höfter. Jag tycker ändå jag har fått ett väldigt naturligt resultat. Putet spelar inte så jättestor roll för mig.
Jag har haft 450 cc mpp men bytte mina igår mot 550 hp jag tycker mpp ser så platt ut, hp har mer projektion alltså put.