Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
gummiboll profilbild

gummiboll

Kvinna ·

12 apr, 2013

Skönare med intimpiercing?

Övrigt ämnesrelaterat
Ni tjejor som har/har haft intimpiercing har ni fått lättare/bättre orgasmer efter det? Hur stor skillnad gör det egentligen? Eller är det bara en myt att man lättare får orgasm med en intimpiercing och man mest har det bara för att glittra till det lite där nere?:)
33

Sortera efter

gummiboll

Kvinna ·

14 apr, 2013

Nedå det var jag som skrev tråden från början så det är ingen fara :P
Gilla

Plattutten

Kvinna ·

14 apr, 2013

Ojdå haha ;) Det är sådant man inte har överblick över när man skriver från mobil 💋
Gilla

Doris

Kvinna ·

14 apr, 2013

Jag har haft i både kappan och i bröstvårtorna. Det gör inte särskilt ont att pierca kappan om man jämför med vårtorna, men jag tycker att effekten är marginell vid sex. Idag har jag tagit bort alltihop, min intimpiercing därför att jag tyckte att den var mer i vägen än till nytta och jag tog bort smyckena från brösten inför op och efteråt har jag inte haft lust att sätta tillbaka dem. Att ha piercade bröstvårtor betyder inte att de blir mer styva, däremot tycker även jag att de blev lite större. Jag vill också påpeka att om man ska pierca sig efter en bröstop bör man vänta tills allt är ordentligt läkt, det är inte ovanligt med infektioner och lång läkningstid när man piercar brösten och man bör ha i åtanke att man har mjölkgångar som säkerligen kan vara rena rama Eldorado för bakterier.
Gilla

Silicon dream

Man ·

15 apr, 2013

Vad kostar det att göra en intimpiercing i klitoriskappan? Hur sjutton gör dom? Ligger man som i en gynstol eller?
Gilla

Duenna

Kvinna ·

15 apr, 2013

Där jag gjorde min (2 ggr) kostade det 550:-. Jag låg på en brits med benen isär. Lite pinsamt, men piercaren var snäll och lugnande så det var ok.
Gilla

Silicon dream

Man ·

15 apr, 2013

Var gjorde du din och var det stav du satte då? Jag har sett nåt som heter Christina piercing som jag funderar på.
Gilla

Duenna

Kvinna ·

15 apr, 2013

Jag hade en stav i klitoriskappan. Sök på "vertikal piercing kappan" så hittar du bilder. Den du funderar över sitter i "fettet" på venusberget. Vad jag har hört och läst är detta den mest svårläkta intimpiercingen, dels pga placeringen (lätt att fastna osv) dels pga att läkeköttet i blygdläpparna och kappan är bättre än på venusberget. Utseendemässigt påminner de om varandra (vertikal stav) men jag personligen tycker mer om den i kappan.
Gilla

Duenna

Kvinna ·

15 apr, 2013

Jag gjorde min i Skåne (är härifrån), närmare bestämt hos en piercare i Ängelholm.
Gilla

emmabett

Kvinna ·

16 apr, 2013

jag har en i venus berget, skit snyggt å skulle lätt göra om den, gjorde mest ont av alla jag tagit men läkte hyfsat bra:) givet så kan den fastna men sliter man inte av underkläder osv så går det fint:)
Gilla

Silicon dream

Man ·

17 apr, 2013

Är inte piercingen i vägen vid oralt för killen? När han smeker där alltså vid klitorisstimulering?
Gilla

Duenna

Kvinna ·

17 apr, 2013

För mig var den i vägen, då det kunde kännas lite ömt och konstigt vid kappan. Men, jag känner flera stycken som inte känner av den alls. Precis som med allt annat (bröstförstoring exempelvis) så är det olika från person till person. Min kropp tycker inte om piercingar, så för mig kändes det aldrig helt läkt - trots att det egentligen var det. Svårt att förklara. Det kändes lite som när du har ett blåmärke som ömmar.
Gilla

Silicon dream

Man ·

17 apr, 2013

Tror jag skippar det, vågar inte riskera att förstöra, känner ju nada så inte känna nåt där heller är att ta för stora risker.
Gilla

ssofiiaa

Kvinna ·

02 dec, 2015

vad gjorde ni med percing när ni skulle göra op?

Tog ni ut den eller fick ni ha kvar den? va hålet kvar efter op?? 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem