
Malin88
Kvinna ·
08 mar, 2011
Skönaste bhn! *bild*
Har nu köpt 4 bhar från cubus!
Älskar denna modellen o finns i många fina färger :) Och kostar bara 199 för två! Helt klart värt priset. Ville bara rekommendera dom. Fast de går bara upp i Dkupa men 75D sitter perfekt på mig :)
Sortera efter

Anonym användare
08 mar, 2011

Anonym användare
08 mar, 2011
Härliga sommarfärger!Den rosa är delikat!😀
Är det pusch up på dom?Finns det i flera färger!?

Malin88
Kvinna ·
08 mar, 2011
tack :) ah de är härlig afärger. fanns i ljusrosa, vit o svart med :) ah de är pushup, är inte jättemkt vaddering men den pushar upp dom lagom mkt :)

optimus
Kvinna ·
08 mar, 2011
ska helt klart kolla in!!

Anonym användare
08 mar, 2011
Gaaah! Gat damn vad jag längtar tills man får köpa nya behåar!! :))

optimus
Kvinna ·
08 mar, 2011
Jag längtar oxå! Har min ack så sköna men tråkigare sportBH hela dagarna... Jippi... Men jag tänker åka o köpa BH:ar så fort jag har tid!!

Anonym användare
08 mar, 2011
Malin, måste bara fråga. Tror du jag kan få en 75D kupa om jag lägger i 375cc high profile framför muskeln i mitt mindre bröst? Har ca.150-175cc egen vävnad i det skulle jag tro. Eller kanske 350cc räcker? Men vill inte att det ska bli för litet... kommer lägga ca.125cc mindre i mitt större bröst.

Anonym användare
08 mar, 2011
åååh var o testade de där idag faktiskt, hihi jättefina! :-))

Malin88
Kvinna ·
08 mar, 2011
Malin, måste bara fråga. Tror du jag kan få en 75D kupa om jag lägger i 375cc high profile framför muskeln i mitt mindre bröst? Har ca.150-175cc egen vävnad i det skulle jag tro. Eller kanske 350cc räcker? Men vill inte att det ska bli för litet... kommer lägga ca.125cc mindre i mitt större bröst.

Mymlan
Kvinna ·
08 mar, 2011
Hur vet ni ungefär hur mycket eget cc ni har? Dum fråga kanske, men jag förstår inte 👎

Malin88
Kvinna ·
08 mar, 2011
kirurgen brukar mäta med nån skål eller nåt. min kirurg mätte inte men andra som haft runt 100cc har haft ganksa likt mitt utgångsläge

Mymlan
Kvinna ·
08 mar, 2011
Jaha, tack!

Anonym användare
08 mar, 2011
Malin: Okej :) Ja det är förstås väldigt svårt att veta vad man kommer få för BH-storlek. Men jag tycker du har väldigt fina bröst och bra storlek! Ganska stora dock... haha jag velar mellan att ha väldigt naturliga och att ha stora. :P Tror jag vill ha liksom stora, fast inte överdrivet.
Mymlan: Jag mätte genom att leta igenom alla skålar (helst genomskinliga) vi hade hemma och så satte jag på dem som en BH-kupa. :P Sen när jag hittade en som passade rätt bra fyllde jag med vatten en dl i taget och 1dl är ju 100cc. :)
Någon annan tipsade om att fylla en skål med vatten och ställa den i en större skål och sen kan man sänka ned tutten i skålen med vatten helt och hållet så att vattnet rinner över. Och sen kan man mäta vattnet som runnit över och så många cc är bröstet då. :) Ska testa det själv någon dag tror jag.

GoldenHeart
Kvinna ·
09 mar, 2011
Jättefina BH:ar! Längtar tills jag får ha push-up :)
Malin; Sitter 75 lagom runt dig? Eller du syr in bandet?

Mymlan
Kvinna ·
09 mar, 2011
Tack Cookie för tipset! Ska jag prova nån dag när jag är säker på att ingen ser mig😀
Men nästa sak jag inte förstår (det är iof mycket) men de flesta som har tex 75a innan op, har 65 el. 70 sen? Varför?
Fick nyligen lära mig när jag var på Twilfit och det inte riktigt fanns min storlek på en skitsnygg korsett, att kuporna varierar med bredden. Har aldrig tänkt på det ens, har ju små bröst så man är glad om man hittar något som ens passar, och köper i princip aldrig något dyrt, eller går på en butik där man får hjälp att prova.
I varje fall (jag har ju gått upp en hel del i vikt, och det enda positiva är väl faktiskt att brösten blivit något större) så slutade det med att jag köpte korsetten i storlek 70 D!! Vilket fick mig typ att ligga dubbelvikt i provhytten när expediten först nämnde det, planka som man varit hela livet.
Underligt är det ialla fall.

Anonym användare
09 mar, 2011
Ja det kan jag nog förklara för dig. :) För det första är det så att många går runt idag med fel storlek på BH:n. Oftast har man för stort underband på sig då man inte tänker på att det faktiskt ska sitta RIKTIGT tajt för att brösten ska få rätt stöd. När man knäpper en ny BH ska man alltid knäppa i yttersta hylsan, för bandet töjer ut sig med tiden och då ska man kunna spänna åt genom att gå in en hylsa. Så om man som jag, använder 75 runtom, men alltid använder innersta hylsan, så har man fel storlek. Jag ska egentligen ha 70 runt tror jag.
Sen är det även så att vid en operation så flyttar kirurgen ofta ned bröstvecken längre ned på bröstkorgen. Anledningen är förstås att ju större bröst man har, desto längre ned måste de börja, annars får man ju brösten uppe vid hakan. :P Och bröstkorgen är ju V-formad, så när man har vecken längre ned har man också underbandet längre ned. Och då är det många som behöver gå ned i underband!
Och det är som du säger att när underbandet ändrar storlek ändrar också kuporna storlek. Helknasigt tycker jag och superdumt! Iaf så kan man allmänt säga att 70B 75A och 80AA är samma storlek kupmässigt. Precis som då 70C 75B och 80A är samma kupstorlek. Sen är det förstås skillnad mellan olika tillverkare osv. Men jag som nu använder 75B borde egentligen använda 70C. Och det betyder inte att jag har fått större bröst plötsligt. :P Men när underbandet blir mindre räknas kupan som större.
Jag brukar för enkelhetens skull alltid tänka att 75 är medelmåttet i underband. Så om jag säger att jag har en B-kupa, menar jag 75B. För det blir ju skumt annars om en person med 80B och en med 65B båda säger att de har B-kupa när de i själva verket har totalt olika stora bröst. 80B = 75C och 65B = 75AA :) Förstår du? ;)

Malin88
Kvinna ·
09 mar, 2011
Jättefina BH:ar! Längtar tills jag får ha push-up :)
Malin; Sitter 75 lagom runt dig? Eller du syr in bandet?

Anonym användare
09 mar, 2011
Jättefina vill också ha=)

Mymlan
Kvinna ·
09 mar, 2011
Men tack en en gång =) Nu förstår jag! Så klart...
Och det var ju vad hon på Twilfit sa, om kuporna. Men bara det att JAG knallar ut med storlek D vart ju hur roligt som helst....
När jag opererat mig så ska jag unna mig att gå till "riktiga" butiker och handla. Har inte tyckt att jag behövt det direkt, behöver ju inte stöd för att vara rädd om ryggen direkt.
SJUKT fina!! :)