
DaisyDuke
Man ·
Slalom efter bröstförstoring?
Opererades den 27/2 och den 15/3 far vi med jobbet till fjällen.
Vi ska åka skidor och bara ha kul!
Dom planerar toppturer just nu men jag känner mig osäker. Jag har åkt slalom sedan jag var 3 år (23 år sedan), aldrig ramlat, brutit något eller liknande och är väldigt säker. Men, det kommer bara ha gått 16 dagar sedan jag opererade mig.
Jag la implantaten framför bröstmuskeln och tycker inte att man använder överkroppen mer än mage när man åker utförs. Utan det är ju benen som tar stryk. :) men, man kan alltid ramla eller liknande.
Hur skulle ni ha gjort? Och om jag väljer att följa med men inte kan åka, vad tusan ska jag skylla på? Haha :)
Vill verkligen fara och det bästa vore att få åka med såklart.
Sortera efter

Opticruise
Kvinna ·
Jag skulle ha åkt..Naturligtvis tagit det lungt och va lite extra uppmärksam efter sådana som inte tar de lungt i backen :)
Gilla

momo88
Kvinna ·
Hej!
Jag åkte på skidresa två veckor efter min bröstförstoring och det gick hur bra som helst :) Det enda jobbiga var att jag tog knappliften en gång och när den ryckte till (innan jag hunnit sätta mig på den) så fick jag skitont i bröstmusklerna. Men eftersom du gjort framför borde det inte vara några problem.
Kram
Gilla

DaisyDuke
Man ·
Tack för era svar! :)
Jag gör nog så att jag avvaktar och ser hur jag mår, ska på återkoll och ta stygnen (ifall dom inte trillat bort av sig själv) några dagar innan, så då kan jag ju fråga Sofia på kliniken med :)
Vore trist att missa!
Gilla